Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
144 obserwujących
1731 notek
2191k odsłon
  1057   0

Bocian

Bocian
Bocian
Bocian to dobry symbol cywilizacyjnego, polskiego libertarianizmu, symbol odróżniający nas od innych cywilizacji.
W Polsce gniazda bocianów się chroni i dlatego są one bardzo blisko ludzi, bo się nie boją. Takie są w Polsce zwyczaje - o bociany się dba. Dlatego co czwarty bocian na świecie jest Polakiem. No i wszystkie te bociany na zimę przelatują przez Liban. A tam zwyczaj jest taki, że do ptaków wędrownych się strzela dla rozrywki. Wszyscy Libańczycy dla rozrywki chodzą sobie do parków i lasów, na pola i pustynie i sobie strzelają do przelatujących ptaków. A potem się chwalą tysiącami zestrzelonych bocianów.
Nie ma więc żadnych praw naturalnych rozumianych jako prawa biologiczne czy wypływające z instynktów - są tylko prawa cywilizacyjne. W jednej cywilizacji się bociany bez powodu chroni, a w innej się do nich bez powodu strzela. Żaden z tych zwyczajów nijak nie wynika z natury człowieka.
Dokładnie tak samo jest z libertarianizmem – on nijak nie wynika z praw naturalnych czy jakichś ludzkich instynktów. Libertarianizm to nasze cywilizacyjne zwyczaje. Są one bardziej polskie niż amerykańskie, bo mamy starsze i bogatsze tradycje wolnościowe.
Amerykanie chlubią się i chwalą swoimi tradycjami – tradycjami wolności i swobody, tradycjami kraju ludzi wolnych. A my jakoś o tych naszych tradycjach zapominamy, choć są starsze. Amerykanie to w istocie nasze cywilizacyjne dzieci. Ich grzechotnik pochodzi od naszego bociana.
Grzegorz GPS Świderski
 

Paleolibertarianie <- poprzednia notka
następna notka -> Pan

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale