Blog
Pupilla Libertatis
GPS
GPS Grzegorz P. Świderski
94 obserwujących 1242 notki 1472051 odsłon
GPS, 24 marca 2017 r.

Jak być powinno?

721 48 1 A A A
Zdecydowana większość ludzi wie jak być powinno. Każdy ma poglądy, a one to tłumaczą. Jeden uważa, że powinno być tak, a inny, że inaczej. Jeden uważa, że nie powinno się pracować w niedzielę, drugi, że w sobotę, a trzeci, że piątek. To są wierzenia religijne. Ale niektórym to nie wystarcza - chcą by to realizować politycznie. By ustalić jak być powinno niektórzy zakładają partie polityczne, artykułują te poglądy, a większość ludzi na nich głosuje, by było tak, jak być powinno.
Czy polityka to na pewno realizowanie tego jak być powinno? Współczesna polityka to w istocie socjalizm. Ta polityka nie dotyczy tego jak być powinno, jak byśmy chcieli by było, jak byśmy sami robili, ale dotyczy tego do jakich powinności możemy zmusić innych przy użyciu państwa, pod groźbą kary.
Większość ludzi w chrześcijańskim kraju uważa, że nie powinno się pracować w niedzielę. I dlatego w niedzielę nie pracują. Ale większość z nich nie byłaby zdolna wziąć pały i grozić sąsiadowi pobiciem, czy grabieżą, by w niedzielę nie pracował. Nie powinno się w niedzielę pracować, ale nie powinno się też ludziom przemocą zabraniać pracowania.
Ale jak za to weźmie się państwo i ustali, że w niedzielę nie powinno się pracować, to zarządzi, że nie wolno, zakaże, a jak ktoś nie posłucha, to przyśle policjanta z pałą i wymusi zapłacenie grzywny. Państwo nie jest w stanie spowodować, by ludzie robili szczerze to co być powinno, państwo może tylko zastosować przemoc, może ludzi zastraszyć, by robili tak jak urzędnicy uważają, że być powinno. Ludzie ze strachu tego nie zrobią, ale to ich nie przekona do powinności, to może tylko spowodować, że powinności znienawidzą.
Politycy, związkowcy, działacze socjalistyczni, którzy uważają, że nie powinno się pracować w niedzielę, nie ograniczają się do życzeń, rad, marzeń, pouczeń - oni żądają użycia środków przymusu, groźby użycia kary, by zakazać innym pracować. Problem tego kiedy powinno się pracować, a kiedy nie, to jest jeden problem, a całkiem innym problemem jest to, czy wolno użyć przemocy by komuś zakazać pracy, nawet jeśli pracuje wtedy, gdy się pracować nie powinno.
Ci, którzy tłumaczą jak być powinno, argumentują, że tak jest lepiej, uzasadniają, proszą, agitują, stosują to sami, zachęcają do tego innych finansowo etc. - postępują prawidłowo, dobrze, słusznie. Źli i niemoralni są ci, którzy żądają użycia przemocy wobec innych by osiągnąć to, co sami uważają za społeczną powinność. Chcą stosować przemoc wobec innych, którzy nikomu nie szkodzą, nie wadzą, nie przeszkadzają. Każdy zakaz pracy jest po prostu niemoralny - czy to w niedzielę, w sobotę czy w piątek. Nakaz zresztą też.
Obecnie panujący w Polsce socjalizm nie realizuje tego co być powinno. Realizuje jakiś kompromis, średnią, wypadkową tego co urzędnicy sądzą o powinnościach - w rezultacie większość tego kompromisu nie akceptuje. Więc większość uważa, że takie państwo być nie powinno. Ale zamiast zmienić ten głupi ustrój ludzie walczą o to by innych zmusić do swojej wizji jak być powinno.
A przecież nie ma żadnych przeszkód, by był wolny rynek i by każdy mógł realizować to co być powinno według jego wizji. Większość by nie pracowała w niedzielę - ci, którzy uważają, że tak być powinno. A ci, którzy wierzą, że nie powinno się pracować w sobotę, albo w piątek, realizowaliby te swoje powinności - i pracowaliby w niedzielę, by obsłużyć możliwości wypoczywania większości. Nie ma żadnej potrzeby by jedni drugich zmuszali do swoich powinności. Nie ma żadnej potrzeby by to regulować prawem narzuconym z góry. Centralny socjalizm, który obecnie niszczy Polskę, jest całkowicie zbędny. Tego socjalizmu być nie powinno.
W niedzielę pracować się nie powinno. Zakazu pracy w niedzielę być nie powinno.
 

Grzegorz GPS Świderski


Ideologie stoją na wrogach  <- poprzednia notka
następna notka -> Polityczne zdrowie psychiczna

Tagi: gps65, niedziela, państwo, powinności, praca, socjalizm

Opublikowano: 24.03.2017 10:33.
Autor: GPS
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą.


Mój e-mail: gps65(szympans)interia.eu

By wyszukać moje notki należy w guglu wpisać słowo kluczowe "gps65" i dowolną frazę dotyczącą kwestii, którą być może kiedyś poruszałem


Zgadzam się na dowolne rozpowszechnianie, publikowanie, kopiowanie, przeinaczanie i wykorzystanie moich notek, ale proszę przy rozpowszechnianiu, czy publikowaniu w innych miejscach, dołączać na końcu link do oryginalnej strony, z której notka została skopiowana.


Proszę nie zamieszczać w komentarzach pod moimi notkami filmów czy obrazków lub długich tekstów przekopiowanych z innych miejsc, bo to niepotrzebnie obciąża stronę. Traktuję to jako spam. Zamiast tego proszę wstawiać odnośniki do źródła informacji. Polecam tworzenie notek blogowych i gdy są na temat to umieszczanie u mnie linków do nich. Zachęcam do dyskusji merytorycznej. Osoby niegrzeczne wypraszam, a jak to nie poskutkuje blokuję.


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Oczywiście, że spór to starcie z przeciwnikiem. Nie ja to tak traktuję, ale tak jest w naszej...
  • Nie odbieram dyskutantowi możliwości poszukiwania prawdy, ale uważam, że jako dyskutant może...
  • To nie jest tok mojego rozumowania. Zalecam ponowną lekturę - teks jest krótki, można go...

Tematy w dziale Społeczeństwo