Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję. Mój kanał na YouTube: https://www.youtube.com/@GrzegorzSwiderski
155 obserwujących
1937 notek
2442k odsłony
  2262   3

Dupologia elementarna

       Bardzo lubię blogowe notki brata Damiana. Zawsze pisze coś ciekawego. Polecam tego blogera - jest jednym z najlepszych. Uważam, że kwintesencją dobrego felietonu, który warto przeczytać, jest taka konstrukcja, że z jakiegoś przyziemnego zdarzenia, jakieś obserwacji, którą się ciekawie opisze, dochodzi się w puencie do rozważań filozoficznych. Taka chrystusowa forma przypowieści jest najlepsza.

       Każdy dłuższy przekaz, szczególnie pisemny, ma klasyczną postać: rozpoczęcie, rozwinięcie, zakończenie. Tak jak każda dzida składa się z przeddzidzia, śróddzidzia i zadzidzia. Ale dobry przekaz powinien wyglądać tak: przyziemne rozpoczęcie, ciekawe rozwinięcie i filozoficzne zakończenie. Przypowieści są najfajniejsze.

       Brat Damian właśnie tak pisze. Ostatnio napisał recenzję prasy kobiecej: Dupologia fundamentalna. Bardzo trafnie używa sformułowania: „psycho-eko-dupologia”. Moim zdaniem jest to synonim: „babskiego gadania”.

       Ale dobra dzida nie tylko ma odpowiedni układ wzdłużny, ale też musi trafić do celu, a to wywołuje reakcję - jakiś strzał ze strony przeciwnej, niekoniecznie antagonistycznej. Tak samo felieton - nie tylko powinien być dobrze skonstruowany, ale powinien wywoływać reakcję. No to reaguję. Będę chwalił babskie gadanie! I to z pozycji w pełni zgodnych z chrześcijaństwem!

       Dla tych, którym nie chce się czytać notki brata Damiana zrobię krótkie streszczenie filozoficznej puenty, z którą będą polemizował. Puenta ta jest taka: współczesna prasa kobieca jest zła. Powoduje, że kobiety uczą się złych wzorców od celebrytek. To promocja narkomanek, alkoholiczek, rozwodniczek, samobójczyń i depresantek - bab, którym z pozoru zazdrościmy, ale w istocie przegrywają życie. Mają pieniądze, sławę, luksusowe życie, ale są nieszczęśliwe.

       Te wszystkie opisy ich życia w prasie kobiecej nie kończą się filozoficznym wnioskiem, a zatem nauką fundamentów. Życie celebrytek nie daje nam odpowiedzi na pytania: po co żyć?, jak żyć?, jaki jest cel?, dlaczego w ogóle cokolwiek robić?

       Pisze to chrześcijanin, więc w domyśle chodzi mu o to, że te fundamenty, których brak w prasie kobiecej, to reguły społeczne, których powinniśmy się trzymać, by uniknąć ich marnego losu. To moralność, to Bóg, to proste reguły życia zgodne z Dekalogiem. To są zasady fundamentalne, czyli kulturowe, cywilizacyjne, nabyte.

       Ale są jeszcze bardziej elementarne zasady, które też warto zauważyć! Warto się w problem wgryźć głębiej!

       Po pierwsze nie sądzę, by to opisywanie życia celebrytek było ich promocją. Sądzę, że to raczej ostrzeżenie, choć może nie zamierzone. Ale nawet, jeśli uznamy to za reklamę, to moim zdaniem zaleta takiego ględzenia tkwi w tym, że ta prasa kobieca jest pusta treściowo! To nie ma sensu, to jest bezcelowe, to jest tylko moda, tylko plotki, to jest głupie gadanie! I to ma wartość - to babskie gadanie to jest właśnie fundament! - cywilizacji, ludzkości, nawet chrześcijaństwa! Ludzkość, sens, życie, rozum, myślne - wywodzi się z babskiego gadania!

       Fundamenty ważna rzecz. No i to babskie ględzenie, zajmowanie się modą, plotkowanie etc... to są właśnie te ważne fundamenty, nawet nie cywilizacyjne, ale ogólnoludzkie. Tym fundamentem jest język jako taki.

       To kobiety wymyśliły język. Pierwotnym, początkowym celem języka było nawiązywanie kontaktów międzyludzkich. Nie chodzi o przekazywanie jakiejkolwiek prawdy, czy sensu. Język wywodzi się ze śpiewu i śmiechu. Język u ludzi zastąpił małpie iskanie się. Ludzie pierwotni śpiewali i śmiali się przy ognisku, co spajało stado. Kobiety plotkowały na okrągło, co dawało jeszcze większą spójność plemienia. Bez babskich plotek nie istniałoby społeczeństwo. Plotkowanie to elementarny fundament wszelkich wspólnot ludzkich. Kobieca prasa pełni w tym ważną rolę.

       Presja ewolucyjna spowodowała, że człowiek rozwinął duży mózg. Pierwotnie służyło to lepszemu chłodzeniu organizmu, ale poskutkowało tym, że nastąpiło genetyczne zaszycie w nim języka, czyli gramatyki. A gramatyka służy plotkowaniu - i po to mamy prasę kobiecą! Dobre plotkowanie, które więzi międzyludzkie trwale zawiąże, jest oparte o zdania wielokrotnie złożone.

       Ona powiedziała, że on uważa, że ona sądzi, że nieprawdą jest jakoby on to powiedział, że ona to zrobiła, bo myślała, że on to zrobił, ale on tylko udawał, bo mu się wydawało, że ona zasugerowała, że on dawał do zrozumienia, mimo, że nie było podstaw sądzić, że on też tak myśli. Na piśmie tego zdania nie rozumiemy. Ale sąsiadka sąsiadkę doskonale zrozumie, gdy jej to samo powie - dodając imiona, gestykulację, intonację i może nawet zapachy czy smaki.

       Dlatego prasa kobieca rozkwita w pełni w dobie Internetu, gdy do plotek pisemnych dokładane są obrazki i filmiki, i można to robić na masową skalę. To są fundamenty ludzkości - te plotki, te gierki słowne, to babskie gadanie, to komunikowanie się pozbawione sensu i treści. Te rysunkowe memy, te fejk newsy. Byle gadać o czymkolwiek, byle nawiązać jakikolwiek kontakt z bliźnim. Bo to sprawia przyjemność! To jest dobre!

Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo