Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
119 obserwujących
1421 notek
1778k odsłon
296 odsłon

Jestem małpą - więc mam obowiązki małpie.

Wykop Skomentuj2

       Małpa ma obowiązki małpie w sposób zdeterminowany biologicznie. Te obowiązki to instynkt zaszyty w kodzie genetycznym. To się zmienia, ale wymaga wielu pokoleń - każda drobna zmiana trwa długo. Małpa ewoluuje genetycznie przez tysiące lat.

       Obowiązki kulturowe, czy cywilizacyjne, to co innego. Oczywiście ich zmiana też trwa przez wiele pokoleń, setki lat - niemniej każdy pojedynczy osobnik może je zmienić z dnia na dzień. Może powiedzieć, że wyrósł w danej kulturze, cywilizacji, narodzie, religii... ale przyjmuje inne obowiązki. Człowiek, w przeciwieństwie do małpy, jest wolny. Może urodzić się w sercu lądu, ale chcieć pływać po oceanie. Może powiedzieć, że olewa obowiązki wynikające z urodzenia. Może też przyjąć inne, ale ogłosić, że są zgodne z tymi zastanymi.

       Małpy mają obowiązki, ludzie nie. Ludzie przyjmują obowiązki, które poznali i zrozumieli, albo je odrzucają i przyjmują inne. Ludzkie obowiązki są świadome, zwierzęce nie.

       Deklaracja małpy, że ma jakieś obowiązki, nic nie znaczy, w ogóle nie jest możliwa do wyartykułowania, oznajmienia innym małpom - a deklaracja człowieka to manifest ideologiczny mający istotne znaczenie dla wspólnoty.

       Ale oczywiście bezrozumne powtarzanie za kimś haseł, bon-motów czy aforyzmów, bez wniknięcie w istotę rzeczy, to zachowanie małpie, acywilizacyjne, zwierzęce, głupie. Ludzie to oczywiście w większości małpy, mają głównie obowiązki małpie, ale mają też potencjał cywilizacyjny - niektórzy mogą wyzwolić się ze swojej naturalności, biologiczności, instynktowości i stać się zwierzętami cywilizowanymi, stać się ludźmi.

       Dmowskiemu chodziło o geopolitykę, czyli o cywilizację, czyli o kulturę.

       Ta notka jest sprzeczna z tytułem.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

Ambiwalencja wyborcza <- poprzednia notka 

następna notka -> Teorie spiskowe

Tagi: gps65, małpa, ewolucja, cywilizacja, naród, Dmowski, Polacy, Polska

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo