Blog
Pupilla Libertatis
GPS
GPS Grzegorz GPS Świderski
112 obserwujących 1382 notki 1725738 odsłon
GPS, 16 listopada 2018 r.

Jestem małpą - więc mam obowiązki małpie.

290 2 1 A A A

       Małpa ma obowiązki małpie w sposób zdeterminowany biologicznie. Te obowiązki to instynkt zaszyty w kodzie genetycznym. To się zmienia, ale wymaga wielu pokoleń - każda drobna zmiana trwa długo. Małpa ewoluuje genetycznie przez tysiące lat.

       Obowiązki kulturowe, czy cywilizacyjne, to co innego. Oczywiście ich zmiana też trwa przez wiele pokoleń, setki lat - niemniej każdy pojedynczy osobnik może je zmienić z dnia na dzień. Może powiedzieć, że wyrósł w danej kulturze, cywilizacji, narodzie, religii... ale przyjmuje inne obowiązki. Człowiek, w przeciwieństwie do małpy, jest wolny. Może urodzić się w sercu lądu, ale chcieć pływać po oceanie. Może powiedzieć, że olewa obowiązki wynikające z urodzenia. Może też przyjąć inne, ale ogłosić, że są zgodne z tymi zastanymi.

       Małpy mają obowiązki, ludzie nie. Ludzie przyjmują obowiązki, które poznali i zrozumieli, albo je odrzucają i przyjmują inne. Ludzkie obowiązki są świadome, zwierzęce nie.

       Deklaracja małpy, że ma jakieś obowiązki, nic nie znaczy, w ogóle nie jest możliwa do wyartykułowania, oznajmienia innym małpom - a deklaracja człowieka to manifest ideologiczny mający istotne znaczenie dla wspólnoty.

       Ale oczywiście bezrozumne powtarzanie za kimś haseł, bon-motów czy aforyzmów, bez wniknięcie w istotę rzeczy, to zachowanie małpie, acywilizacyjne, zwierzęce, głupie. Ludzie to oczywiście w większości małpy, mają głównie obowiązki małpie, ale mają też potencjał cywilizacyjny - niektórzy mogą wyzwolić się ze swojej naturalności, biologiczności, instynktowości i stać się zwierzętami cywilizowanymi, stać się ludźmi.

       Dmowskiemu chodziło o geopolitykę, czyli o cywilizację, czyli o kulturę.

       Ta notka jest sprzeczna z tytułem.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

Ambiwalencja wyborcza <- poprzednia notka 

następna notka -> Teorie spiskowe

Tagi: gps65, małpa, ewolucja, cywilizacja, naród, Dmowski, Polacy, Polska

Opublikowano: 16.11.2018 03:34. Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 18:57.
Autor: GPS
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą.


Mój e-mail: gps65(szympans)interia.eu

By wyszukać moje notki należy w guglu wpisać słowo kluczowe "gps65" i dowolną frazę dotyczącą kwestii, którą być może kiedyś poruszałem


Zgadzam się na dowolne rozpowszechnianie, publikowanie, kopiowanie, przeinaczanie i wykorzystanie moich notek, ale proszę przy rozpowszechnianiu, czy publikowaniu w innych miejscach, dołączać na końcu link do oryginalnej strony, z której notka została skopiowana.


Proszę nie zamieszczać w komentarzach pod moimi notkami filmów czy obrazków lub długich tekstów przekopiowanych z innych miejsc, bo to niepotrzebnie obciąża stronę. Traktuję to jako spam. Zamiast tego proszę wstawiać odnośniki do źródła informacji. Polecam tworzenie notek blogowych i gdy są na temat to umieszczanie u mnie linków do nich. Zachęcam do dyskusji merytorycznej. Osoby niegrzeczne wypraszam, a jak to nie poskutkuje blokuję.


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • E... objętość ostrosłupa jest łatwa. Ciekawsze jest to, że Archimedes wyprowadził...
  • Papież pocałował ofiarę pedofilii? Jak to możliwe? Przecież mógł tym wzmóc jego traumę!...
  • Katz czyta mojego bloga! Zareagował na to co dzień wcześniej napisałem:  Myślę, że...

Tematy w dziale Społeczeństwo