GPS GPS
1113
BLOG

Sztuczna inteligencja będzie miła i przyjazna

GPS GPS Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 59

       Silna sztuczna inteligencja, czyli taka, która będzie w całości lepsza od inteligencji człowieka, rozwinie się w sposób nieuchronny. Wynika to z tego, że wszelki postęp, w tym nie tylko technologiczny, ale i biologiczny, rośnie wykładniczo, co naukowcy zmierzyli. To znaczy, że jeśli mózg dzisiejszego człowieka ewoluował miliony lat, to wcale nie będziemy musieli czekać następnych milionów by się trochę polepszył. Ta ewolucja trwała wolno, ale narastała wykładniczo, co można zmierzyć - i z tych obliczeń wynika, że już niedługo nadejdzie kolano tej funkcji, czyli nastąpi gwałtowne przyspieszenie postępu.

       Oczywiście ten postęp w rozwoju mózgu nie nastąpi w sposób biologiczny, bo tu mamy zbyt wiele ograniczeń. Obecna technologia też ma ograniczenia. Ale ludzka kreatywność ograniczeń nie ma.

---------------------------------

Śmierć <- poprzednia część serii 

następna część serii -> Jak powstanie silna sztuczna inteligencja?

---------------------------------

       Ograniczeniem fizycznym jest prędkość światła. Ale w kwestii przetwarzania danych to ograniczenie, które jeszcze długo nie zatrzyma postępu w kwestii sztucznej inteligencji. Co prawda impulsy nerwowe są impulsami elektrycznymi, czyli lecą z prędkością światła, ale to nie są przewody takie jak w urządzeniach elektrycznych, to są impulsy przekazywane z jednej komórki do drugiej, co powoduje, że prędkość przesyłania sygnału nerwowego to zaledwie 400 km/h - to jakieś dwa i pół miliona razy wolniej niż prędkość światła. A więc inteligencja biologiczna działa na prędkościach miliony razy mniejszych niż są fizycznie osiągalne.

       Więc można uznać, że sztuczna inteligencja będzie co najwyżej 2,5 miliona razy lepsza niż nasza - ale nie za milion lat, a za pokolenie - to się stanie w ciągu najbliższych 25 lat.

       Zastanówmy się więc jakim zagrożeniem dla ludzi będzie istota 2500000 razy bardziej inteligentna niż człowiek.

       To oczywiste, że w walce nas pokona - bo wszelka walka, nawet najbrutalniejsza wojna, czy prymitywny boks, to zawsze walka na inteligencję. Trzeba być silnym - ale przy porównywalnej sile wygra zawsze mądrzejszy. A nawet jeśli uznamy, że tylko siła ma znaczenie, to i tak mądrzejszy wygra, bo sobie lepiej i sprawniej tę siłę zbuduje.

       Ludzka inteligencja jest groźna dlatego, że wyewoluowała w organizmie, który musiał się tą inteligencją posługiwać do walki - walki z naturą, walki o byt, walki o zasoby, walki o żywność, walki z konkurencją na wielu poziomach władzy. Człowiek wyewoluował jako drapieżna, uzbrojona, agresywna, infantylna, skłonna do gwałtów zbiorowych, małpa-morderca mająca silne instynkty terytorialne. Do tego potrzebna mu była inteligencja. Dlatego człowiek niszczy wszystko co napotka. Gdy pierwsi ludzie przeszli przez cieśninę Beringa i skolonizowali Amerykę to w kilkaset lat wytrzebili 90% duży ssaków. I tak robili na każdej wyspie i kontynencie, na który dotarli. Więc ludzka inteligencja to inteligencja niszczycielska.

       Sztuczna inteligencja ewoluuje inaczej. Gra w gry logiczne. Powstaje jako coś, co ma przewidywać pogodę, robić diagnozy medyczne, rozpoznawać pismo. Nie nabywa żadnych instynktów walki i niszczenia. Nawet w zastosowaniach militarnych służy głównie temu by naprowadzać na cel, rozpoznawać swojego, czy koordynować chmarę dronów, co samo w sobie nie służy destrukcji. Wszystko co robi sztuczna inteligencja służy tworzeniu, budowaniu, ułatwianiu, koordynowaniu, poznawaniu. Tak wychowane dziecko jak dorośnie i stanie się wielokroć bardziej inteligentne, nadal będzie robić to samo, tylko lepiej, sprawniej, szybciej. Nie będzie mieć żadnych powodów by niszczyć. Niszczenie jest głupie.

       Moim zdaniem nie ma się co bać sztucznej inteligencji, gdy stanie się od nas lepsza. Nie nastąpi żadna wojna między ludźmi a robotami. Nie będzie jakichś dwóch osobnych inteligentnych gatunków: ludzie i roboty. Powstaną hybrydy - ludzie z robotami będą się mieszać. Już się mieszamy, bo chodzimy w butach, mamy ubrania, nosimy okulary, aparaty słuchowe, protezy, rozruszniki serca i wiele innych technologicznych usprawnień organizmu. Już od dawna nie jesteśmy nagimi małpami.

       Mamy komórki, które drastycznie podnoszą nam inteligencję. Za pokolenie komórkę zastąpią nanoroboty, które będą w naszym organizmie. A potem po prostu odrzucimy zbędne i nieoptymalne tkanki biologiczne i wyewoluujemy w organizm, który nie będzie potrzebował tych wszystkich głupich czynności fizjologicznych, takich jak jedzenie, wydalanie, spanie czy kopulowanie.

       Nie będzie żadnych robotów, z którymi będziemy walczyć, bo to my się tymi robotami staniemy. To nam inteligencja wzrośnie milion razy. Okres przejściowy, w którym będą współistnieć organizmy ludzkie czysto biologiczne, z różnymi rodzajami hybryd biologiczno-technologicznych i z mechanicznymi robotami, będzie krótki. Nikt ludzi nie wymorduje. Niektórzy ludzie wymrą naturalnie, a inni będą ewoluować jako hybrydy, aż do pozbycia się biologicznych ciał. Ewolucja zmieni się z replikacji genów w reperowanie i udoskonalanie nieśmiertelnego organizmu zrobionego z metalu i plastiku.

       Te nowe ciała będą lepsze, bo nie będą zależne od ziemskich warunków. Nie będą potrzebować ciepła i tlenu - będą w stanie żyć w kosmosie, w próżni. Energię będą czerpać z wielu źródeł - nie tylko z jedzenia, prądu czy benzyny. Nie będą też zależne od tego metalu i plastiku, bo te materiały będą wymienne.

       Nie będziemy musieli walczyć ze sobą, bo nie będzie konkurencji o zasoby. Więc jako nowy gatunek, który wyewoluuje z homo sapiens, nie będziemy już małpą-mordercą - staniemy się mili i przyjaźni dla siebie. Przestaniemy niszczyć, będziemy tylko tworzyć. Cała nasza milionkroć większa inteligencja posłuży do zwiększenia kreatywności w budowaniu, a nie psuciu. To już będzie niedługo. Warto tego dożyć, by żyć wiecznie.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane: 

Patriotyzm zakupowy <- poprzednia notka  

następna notka -> Synergiczny efekt handlu

Tagi: gps65, sztuczna inteligencja, postęp, nauka, technika, funkcja wykładnicza, człowiek, futurologia

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj59 Obserwuj notkę
GPS
O mnie GPS

Blo­ger, że­gla­rz, informatyk, trajk­ka­rz, sar­ma­to­li­ber­ta­ria­nin, fu­tu­ry­sta AI. My­ślę, po­le­mi­zu­ję, ar­gu­men­tu­ję, po­li­ty­ku­ję, fi­lo­zo­fu­ję, łapówki przyjmuję: suppi.pl/gps65

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie