Koąciół dawnych Klarysek   foto graf13
Koąciół dawnych Klarysek foto graf13
graf13 graf13
486
BLOG

ZEGARY BYDGOSZCZY cz 4

graf13 graf13 Rozmaitości Obserwuj notkę 0

 

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Klaryski)

ul. Gdańska 2

               

W 1448 roku zbudowano obok przytułku dla chorych i biedoty drewnianą kaplicę pw. Ducha św. W 1582 roku drewnianą kapliczkę zamieniono na murowaną. Wreszcie około 1615 roku dobudowano nawę z wieżą tworząc przetrwałą do dziś bryłę. Powstałym kościołem zaopiekowały się siostry Klaryski, które obok wybudowały budynki klasztorne i założyły ogród warzywny. Dlatego w potocznej mowie do dnia dzisiejszego używana jest jako nazwa kościoła forma „u Klarysek”, pomimo już innej opieki i niekiedy tragicznej historii świątyni. W 1835 roku nastąpiła kasata klasztoru i zbezczeszczenie kościoła. Budynek aż do 1922 roku używany był do przeróżnych celów- wpierw służył za magazyn, następnie zakład oczyszczania miasta, aż w końcu remizę straży pożarnej. 18 kwietnia 1848 roku silny wiatr zerwał kopułę wieży, którą przywrócono w nieco zmienionym kształcie dopiero po latach.

Po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku postanowiono kościół ponownie przywrócić katolikom na służebność sakralną i konsekrowano w listopadzie 1925 roku. Z zachowanej części klasztoru, po drugiej wojnie powstało muzeum Wyczółkowskiego.

 

W kościółku podziwiać można obraz L. Wyczółkowskiego przedstawiający św. Stanisława Kostkę. Znajduje się tu również wartościowy mosiężny żyrandol- pająk w stylu gotyckim, kuta, ozdobna krata powstała na przełomie XVII i XVIII w. służąca jako przedział między kościołem a krużgankiem do klauzurowego klasztoru. Zachowała się również z tego czasu polichromia. W świątyni podziwiać możemy powstałą w 1595 roku alabastrową płaskorzeźbę, oraz prawie 200 lat liczącą rokokową ambonę. Warto zwrócić uwagę na piękny ołtarz wykonany z drzewa w 1636 r. ozdobiony wspaniale przez nieznanego snycerza.

 

Z wieży kościoła codziennie o 12, 15, i 18- tej grany jest hejnał Bydgoszczy oparty na motywach melodii kaszubskiej, a skomponowany przez Konrada Pałubickiego. Spiesząc się można, korzystać ze wskazań upływu czasu odmierzanego przez sterowany radiem zegar wieżowy. Jeszcze przed kilku laty zegar ten był zegarem wtórnym sterowanym przez zegar- matkę znajdującą w Komendzie Straży Pożarnej przy Pomorskiej.

 

Od 1993 posługę duszpasterską pełnią ojcowie Kapucyni. Rektorem kościoła jest od 2006 o. K.ŚNIEG- OFMCap

 

 

 

Kościół św. Mikołaja

ul. Wyzwolenia 2 (w Starym Fordonie)

       

Istnieje legenda, która wspomina konsekrację kaplicy w Wyszogrodzie stanowiącym dzielnicę Fordonu. Miał tego dokonać biskup Wojciech w 997 roku obdarzając ją wezwaniem św. Marii Magdaleny. Jednak źródła pisane wzmiankują dopiero lata 1598- 1607 jako okres budowy gotyckiego kościoła murowanego przez sufragana włocławskiego księdza Baltazara Miaskowskiego.  Jednak uległ on zniszczeniu w czasie pożaru miasta w 1617 r. Odbudowano go dopiero w drugiej połowie XVII w.

Po częściowym wyburzeniu- pozostało tylko prezbiterium- na miejscu tym, w 1923 rozpoczęto budowę kolejnego kościoła pw. Św. Mikołaja zakończoną konsekracją w 1933 roku. Radość parafian nie trwała długo, gdyż już we wrześniu 1939 roku hitlerowcy zamęczyli kilku kapłanów, a dwóch rozstrzelali przed frontem kościoła. ( Ślady wystrzelonych kul uwidoczniono podczas odnowy elewacji). W czasie wojny zniszczeniu uległa kopuła wieży wraz z zegarem. Po kolejnej odbudowie nadeszła fatalna noc 12 06 1980 roku, w czasie której uległa spaleniu kopuła wieży trafiona piorunem w podczas gwałtownej burzy.

Zaangażowany i świetnie działający proboszcz parafii, ksiądz Stanisław Grunt, doprowadził do wspaniałej odbudowy zniszczeń. W trakcie odbudowy gmach świątyni uzyskał nową elewację i iluminację. Wieżę kościoła ozdobił nowoczesny zegar sterowany drogą radiową z obserwatorium mieszczącego się w Meinflingien w pobliżu Frankfurtu n/ M. Fordońskim zegarem opiekuje się Toruńska Fabryka Zegarów „Metron”.

Parafia trzykrotnie zmieniała przynależność diecezjalną w przeciągu niewielu lat, jednocześnie tkwiąc wciąż w tym samym miejscu. Przez półtora wieku przynależała do Diecezji Chełmińskiej z siedzibą w Pelplinie. W 1973 przyłączono miasteczko Fordon do aglomeracji bydgoskiej a w 1992 stała się podporządkowana biskupowi Diecezji Gnieźnieńskiej. Dnia 25 03 2004 Jego Świątobliwość Jan Paweł II wydał dekret o powołaniu Diecezji Bydgoskiej. Na samym zaś początku powstała dzięki biskupowi z Włocławka i należała do Diecezji Kujawskiej.

Od 1989 parafią kieruje ksiądz mgr Roman BULIŃSKI, kanonik honorowy.

 

Kościół św. Andrzeja Boboli 

Pl. Kościeleckich 7

   

Nad samą Brdą przy wjeździe do Bydgoszczy z kierunku Inowrocławia znajdowały się ruiny zbudowanego w XIV w. zamku bydgoskiego, wyburzonego w 1895 r. Na tych ruinach i wyrównanych pozostałościach fosy, ewangelicy bydgoscy zrzeszeni w Kościele Augsburskim wybudowali na początku XIX wieku swoją farę. Zaprojektował tą okazałą budowlę znany już w Bydgoszczy architekt berlińczyk H. Seeling, projektant Teatru Miejskiego jak i kościoła Zbawiciela o równie strzelistej sylwetce i wysokiej wieży. Do budowy zużyto sporo cegieł pochodzących z rumowiska Zamku Bydgoskiego i zakończoną ją w 1902 roku. Rok później fara dorobiła się pięknych organów, na których do dzisiejszego dnia odbywają się regularnie co miesiąc słynne koncerty.

Neogotycka sylwetka budowli, z 75 metrową wieżą góruje nad dachami i stała się widoczna z dużych odległości, a dwutarczowy zegar wybija kolejne godziny słyszane na całym Starym Mieście. W samo południe oraz o godz. 15- ej dzwony donośnie przypominają o chwili zadumy i modlitewnego skupienia. Zegar mechaniczny o numerze 4681 zbudowała solidnie, przed stu laty, a istniejąca jeszcze dziś berlińska firma C. F. Rochlitz. Od kilku lat działa już zegar sterowany radiem.

 

Wkrótce po zakończeniu wojny kościół został przekazany wspólnocie katolickiej, a właściwie przybyłemu ponownie zakonowi oo Jezuitów i nazwany imieniem św Andrzeja Boboli. W ołtarzu głównym zawisła kopia obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej przywieziona z Wilna.

 

Ojcowie Jezuici pracujący przy tym kościele starają się przyciągnąć do Kościoła ciągle nowe środowiska. Jako pierwsi w Bydgoszczy zainspirowali inteligencję bydgoską tworząc KIK-i. Potem powstała „Oaza” powołana w Krościenku przez księdza Blachnickiego dla wprowadzenia zmian posoborowych, której moderatorem został o. Czesław Chabielski. Tutaj również „Solidarność” znalazła patronat i pomoc poprzez odprawianie słynnych w latach stanu wojennego „mszy za Ojczyznę” każdego 13 miesiąca. Również „Odnowa w Duchu Świętym” została przytulona przez wyrozumiałych zakonników.

Proboszczem jest O. Andrzej Lemiesz SJ, ustanowiony w 2005

 

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Wieża z zegarem   foto graf13
Wieża z zegarem   foto graf13 Zabytkowe prezbiterium zabezpieczone kratą   foto graf13 Piękna ambona   foto graf13 Kościół pw św. Mikołaja    foto graf13 Slady kul hitlerowskich   foto graf13 Zegar radiowy   foto graf13 Kościól od strony Brdy   foto graf13 Najwyższa więża w Bydgoszczy   foto graf13 najwyższa wieża w Bydgoszczy   foto graf13 gąśżcz trybików   foto graf13 Odpoczywające ciężary napędowe   foto graf13 Podzespół zegara radiowego   foto graf13 Mechanizm z wychwytem   foto graf13
graf13
O mnie graf13

Niedyplomowany Absolwent Akademii Chłopskiego Rozumu, któremu umiłowanie Rodziny jest wstępem do relacji z Ojczyzną. Z sentymentem wraca do wartości określanych jako: wiara honor szacunek uczciwość godność

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości