Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Klaryski)
ul. Gdańska 2
W 1448 roku zbudowano obok przytułku dla chorych i biedoty drewnianą kaplicę pw. Ducha św. W 1582 roku drewnianą kapliczkę zamieniono na murowaną. Wreszcie około 1615 roku dobudowano nawę z wieżą tworząc przetrwałą do dziś bryłę. Powstałym kościołem zaopiekowały się siostry Klaryski, które obok wybudowały budynki klasztorne i założyły ogród warzywny. Dlatego w potocznej mowie do dnia dzisiejszego używana jest jako nazwa kościoła forma „u Klarysek”, pomimo już innej opieki i niekiedy tragicznej historii świątyni. W 1835 roku nastąpiła kasata klasztoru i zbezczeszczenie kościoła. Budynek aż do 1922 roku używany był do przeróżnych celów- wpierw służył za magazyn, następnie zakład oczyszczania miasta, aż w końcu remizę straży pożarnej. 18 kwietnia 1848 roku silny wiatr zerwał kopułę wieży, którą przywrócono w nieco zmienionym kształcie dopiero po latach.
Po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku postanowiono kościół ponownie przywrócić katolikom na służebność sakralną i konsekrowano w listopadzie 1925 roku. Z zachowanej części klasztoru, po drugiej wojnie powstało muzeum Wyczółkowskiego.
W kościółku podziwiać można obraz L. Wyczółkowskiego przedstawiający św. Stanisława Kostkę. Znajduje się tu również wartościowy mosiężny żyrandol- pająk w stylu gotyckim, kuta, ozdobna krata powstała na przełomie XVII i XVIII w. służąca jako przedział między kościołem a krużgankiem do klauzurowego klasztoru. Zachowała się również z tego czasu polichromia. W świątyni podziwiać możemy powstałą w 1595 roku alabastrową płaskorzeźbę, oraz prawie 200 lat liczącą rokokową ambonę. Warto zwrócić uwagę na piękny ołtarz wykonany z drzewa w 1636 r. ozdobiony wspaniale przez nieznanego snycerza.
Z wieży kościoła codziennie o 12, 15, i 18- tej grany jest hejnał Bydgoszczy oparty na motywach melodii kaszubskiej, a skomponowany przez Konrada Pałubickiego. Spiesząc się można, korzystać ze wskazań upływu czasu odmierzanego przez sterowany radiem zegar wieżowy. Jeszcze przed kilku laty zegar ten był zegarem wtórnym sterowanym przez zegar- matkę znajdującą w Komendzie Straży Pożarnej przy Pomorskiej.
Od 1993 posługę duszpasterską pełnią ojcowie Kapucyni. Rektorem kościoła jest od 2006 o. K.ŚNIEG- OFMCap
Kościół św. Mikołaja
ul. Wyzwolenia 2 (w Starym Fordonie)
Istnieje legenda, która wspomina konsekrację kaplicy w Wyszogrodzie stanowiącym dzielnicę Fordonu. Miał tego dokonać biskup Wojciech w 997 roku obdarzając ją wezwaniem św. Marii Magdaleny. Jednak źródła pisane wzmiankują dopiero lata 1598- 1607 jako okres budowy gotyckiego kościoła murowanego przez sufragana włocławskiego księdza Baltazara Miaskowskiego. Jednak uległ on zniszczeniu w czasie pożaru miasta w 1617 r. Odbudowano go dopiero w drugiej połowie XVII w.
Po częściowym wyburzeniu- pozostało tylko prezbiterium- na miejscu tym, w 1923 rozpoczęto budowę kolejnego kościoła pw. Św. Mikołaja zakończoną konsekracją w 1933 roku. Radość parafian nie trwała długo, gdyż już we wrześniu 1939 roku hitlerowcy zamęczyli kilku kapłanów, a dwóch rozstrzelali przed frontem kościoła. ( Ślady wystrzelonych kul uwidoczniono podczas odnowy elewacji). W czasie wojny zniszczeniu uległa kopuła wieży wraz z zegarem. Po kolejnej odbudowie nadeszła fatalna noc 12 06 1980 roku, w czasie której uległa spaleniu kopuła wieży trafiona piorunem w podczas gwałtownej burzy.
Zaangażowany i świetnie działający proboszcz parafii, ksiądz Stanisław Grunt, doprowadził do wspaniałej odbudowy zniszczeń. W trakcie odbudowy gmach świątyni uzyskał nową elewację i iluminację. Wieżę kościoła ozdobił nowoczesny zegar sterowany drogą radiową z obserwatorium mieszczącego się w Meinflingien w pobliżu Frankfurtu n/ M. Fordońskim zegarem opiekuje się Toruńska Fabryka Zegarów „Metron”.
Parafia trzykrotnie zmieniała przynależność diecezjalną w przeciągu niewielu lat, jednocześnie tkwiąc wciąż w tym samym miejscu. Przez półtora wieku przynależała do Diecezji Chełmińskiej z siedzibą w Pelplinie. W 1973 przyłączono miasteczko Fordon do aglomeracji bydgoskiej a w 1992 stała się podporządkowana biskupowi Diecezji Gnieźnieńskiej. Dnia 25 03 2004 Jego Świątobliwość Jan Paweł II wydał dekret o powołaniu Diecezji Bydgoskiej. Na samym zaś początku powstała dzięki biskupowi z Włocławka i należała do Diecezji Kujawskiej.
Od 1989 parafią kieruje ksiądz mgr Roman BULIŃSKI, kanonik honorowy.
Kościół św. Andrzeja Boboli
Pl. Kościeleckich 7
Nad samą Brdą przy wjeździe do Bydgoszczy z kierunku Inowrocławia znajdowały się ruiny zbudowanego w XIV w. zamku bydgoskiego, wyburzonego w 1895 r. Na tych ruinach i wyrównanych pozostałościach fosy, ewangelicy bydgoscy zrzeszeni w Kościele Augsburskim wybudowali na początku XIX wieku swoją farę. Zaprojektował tą okazałą budowlę znany już w Bydgoszczy architekt berlińczyk H. Seeling, projektant Teatru Miejskiego jak i kościoła Zbawiciela o równie strzelistej sylwetce i wysokiej wieży. Do budowy zużyto sporo cegieł pochodzących z rumowiska Zamku Bydgoskiego i zakończoną ją w 1902 roku. Rok później fara dorobiła się pięknych organów, na których do dzisiejszego dnia odbywają się regularnie co miesiąc słynne koncerty.
Neogotycka sylwetka budowli, z 75 metrową wieżą góruje nad dachami i stała się widoczna z dużych odległości, a dwutarczowy zegar wybija kolejne godziny słyszane na całym Starym Mieście. W samo południe oraz o godz. 15- ej dzwony donośnie przypominają o chwili zadumy i modlitewnego skupienia. Zegar mechaniczny o numerze 4681 zbudowała solidnie, przed stu laty, a istniejąca jeszcze dziś berlińska firma C. F. Rochlitz. Od kilku lat działa już zegar sterowany radiem.
Wkrótce po zakończeniu wojny kościół został przekazany wspólnocie katolickiej, a właściwie przybyłemu ponownie zakonowi oo Jezuitów i nazwany imieniem św Andrzeja Boboli. W ołtarzu głównym zawisła kopia obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej przywieziona z Wilna.
Ojcowie Jezuici pracujący przy tym kościele starają się przyciągnąć do Kościoła ciągle nowe środowiska. Jako pierwsi w Bydgoszczy zainspirowali inteligencję bydgoską tworząc KIK-i. Potem powstała „Oaza” powołana w Krościenku przez księdza Blachnickiego dla wprowadzenia zmian posoborowych, której moderatorem został o. Czesław Chabielski. Tutaj również „Solidarność” znalazła patronat i pomoc poprzez odprawianie słynnych w latach stanu wojennego „mszy za Ojczyznę” każdego 13 miesiąca. Również „Odnowa w Duchu Świętym” została przytulona przez wyrozumiałych zakonników.
Proboszczem jest O. Andrzej Lemiesz SJ, ustanowiony w 2005
Niedyplomowany Absolwent Akademii Chłopskiego Rozumu, któremu umiłowanie Rodziny jest wstępem do relacji z Ojczyzną. Z sentymentem wraca do wartości określanych jako: wiara honor szacunek uczciwość godność
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości