Blog
gra muzyka
niechZagrają
niechZagrają przedsiębiorca
2 obserwujących 98 notek 27400 odsłon
niechZagrają, 13 stycznia 2018 r.

Cytra – zapomniany instrument ?

590 1 0 A A A

Jednym z bardzo ciekawych instrumentów muzycznych jest cytra. Jest to proste pudło rezonansowe ze strunami – strojonymi co pół tonu. W zasadzie wystarczy pukać w poszczególne druty, by wydobyć melodię.

Ten instrument był popularny w XVI wieku a jego dźwięk przypomina znaną nam gitarę akustyczną, lutnię, mandolinę oraz harfę – które słychać niemal jednocześnie.

image

Jedna z wielu wersji instrumentu. Pod strunami, z prawej strony, opis stroju poszczególnych strun, który ułatwia opanowanie instrumentu, foto ilustracyjne, http://malwinapaszek.pl/images/instrumenty/autoharp.jpg


Sam instrument może być prosty i składać się tylko ze strun wiolinowych, bardziej rozbudowane instrumenty posiadają dodatkowo zespół strun basowych a szczególnie rozbudowana cyfra posiada kilka strun wiolinowych oraz grot podobny do grotu gitary, z progami lub bez rogów oraz część akordową – czyli struny puste, strojone w określonym układzie.

Współczesne instrumenty są proste w wystroju, cytry elektryczne mają bardzo prostą konstrukcję, ale te sprzed lat bywają przepięknie zdobione, inkrustowane masą perłową, ze starannie dopracowanym rysunkiem.

W zasadzie jest to już instrument zapomniany, ale mimo wszystko są jeszcze mistrzowie gry na tym instrumencie, który był szczególnie popularny wśród górali alpejskich. W zasadzie wszystkie rodziny pochodzenia niemieckiego, rozsiane po całej Europie, korzystały z tego instrumentu wszędzie tam, gdzie osiadły w ramach poszukiwania nowej przestrzeni dla siebie.

Chciałbym zaproponować kilka wybranych utworów na cytrę, stąd będzie to materiał bardzo różnorodny…

 

https://youtu.be/8KKQDotECdg

 

Na tym filmie widać technikę gry na cytrze – prawy kciuk szarpie struny melodyczne, skracane na gryfie palcami lewej ręki, pozostałe palce ręki prawej pozwalają na uderzanie strun akordowych, co w istotny sposób ubogaca skalę możliwości wykonania utworu.

 

https://youtu.be/urr-q4w1jPU

 

Cytra z gitarą jest bardzo naturalnym połączeniem tych instrumentów. Szczególnie gitara wielogryfowa uzupełnia melodię graną na cytrze i nie ma znaczenia, czy jest to utwór z okresu popularności cytry (XVIII-XIX wiek), czy też jest to utwór współczesny.

 

https://youtu.be/ZZ_KT-WxSN0

 

Konstrukcja instrumentu nadaje szczególną barwę dźwięku, trudną do uzyskania instrumentami współczesnymi…

 

https://youtu.be/1jW6ZXCmJKk

 

Dla porównania, powszechnie znany walc w wykonaniu na cytrze.

 https://youtu.be/R3XQ4YdFVq0


Cytra solo, cytra z towarzyszeniem innego instrumentu, zespół cytrystów… Okazuje się, że cytra może służyć jako instrument do wykonania muzyki towarzyskiej na typowych „party” nie tylko przy piwie…

 

https://youtu.be/acsnaLCTPSk

 

Zespół cytrystów może również koncertować w składzie popularnego zespołu muzycznego z towarzyszeniem orkiestry dętej oraz instrumentów smyczkowych, można przy tym i śpiewać i całkiem nieźle bawić się …

https://youtu.be/4ODO9eH0iWU


Cytra należy do instrumentów o niemal nieograniczonych możliwościach. Doskonale też nadaje się do wykonania muzyki jak najbardziej kościelnej. W tym materiale zakonnica prezentuje możliwość wykonania utworu Ave Maryja jako początkująca cytrzystka… Jej zdaniem na cytrze można grać nawet nie znając nut. Ułatwia to specjalnie opracowany diagram, który wskazuje kolejność i miejsce szarpania strun. Szczególnie cennym elementem tego filmu jest omówienie zasady gry na tym wspaniałym, chociaż zapomnianym instrumencie.

 https://youtu.be/qMgkTXk09I4


El condor pasa – bardzo popularny przebój przełomu lat 70. i 80. XX w. w wykonaniu na cytrze w niczym nie ustępuje znanej wersji andyjskich górali…

https://youtu.be/Md9hJrkYMhs


Ponieważ jesteśmy w okresie Bożonarodzeniowym, kiedy jeszcze w wielu domach błyszczy swym pięknem tradycyjna choinka, zapraszam do wysłuchania kolędy „Cicha Noc” w wykonaniu na cytrze:

https://youtu.be/4Fn1PYVjgJY


Cytra jest także instrumentem koncertowym. Solista z towarzyszeniem orkiestry może również rozbawić publiczność do łez…

 https://youtu.be/IjmU_J50xSo


Myślę, że przedstawiłem ten zapomniany instrument możliwie najpełniej i mam nadzieję, że jego możliwości są na tyle atrakcyjne, że znajdą się kolejni mistrzowie gry na cytrze, że nie pozostanie ona jedynie atrakcyjną ozdobą ściany...

Opublikowano: 13.01.2018 21:40. Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 22:07.
Autor: niechZagrają
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Szanuję prawa drugiego człowieka

Ogółem odsłon w 2018 roku: monitoring pozycji
.
Darmowe narzędzie do tłumaczeń stron internetowych
FreeWebsiteTranslation.com
1 I - 31 XII 2018 - monitoring pozycji

Średnia liczba odsłon (miesięcznie)
w 2018 r. - monitoring pozycji.

w 2017 r. - 240
w 2016 r. - 316
w 2015 r. - 1 222


Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Obawiam się, że modyfikacja salonu sprzed roku zmieniła tę opcję na niewykonalną. Proszę...
  • Cytra swoją konstrukcją przypomina ramę harfy czy też fortepianu, ale przystosowana jest do...
  • organy nie muszą być wielkie, aby muzyka wykonana na nich brzmiała naprawdę pięknie......

Tematy w dziale Kultura