2 obserwujących
114 notek
33k odsłony
3285 odsłon

Cytra – zapomniany instrument ?

Wykop Skomentuj1

Jednym z bardzo ciekawych instrumentów muzycznych jest cytra. Jest to proste pudło rezonansowe ze strunami – strojonymi co pół tonu. W zasadzie wystarczy pukać w poszczególne druty, by wydobyć melodię.

Ten instrument był popularny w XVI wieku a jego dźwięk przypomina znaną nam gitarę akustyczną, lutnię, mandolinę oraz harfę – które słychać niemal jednocześnie.

image

Jedna z wielu wersji instrumentu. Pod strunami, z prawej strony, opis stroju poszczególnych strun, który ułatwia opanowanie instrumentu, foto ilustracyjne, http://malwinapaszek.pl/images/instrumenty/autoharp.jpg


Sam instrument może być prosty i składać się tylko ze strun wiolinowych, bardziej rozbudowane instrumenty posiadają dodatkowo zespół strun basowych a szczególnie rozbudowana cyfra posiada kilka strun wiolinowych oraz grot podobny do grotu gitary, z progami lub bez rogów oraz część akordową – czyli struny puste, strojone w określonym układzie.

Współczesne instrumenty są proste w wystroju, cytry elektryczne mają bardzo prostą konstrukcję, ale te sprzed lat bywają przepięknie zdobione, inkrustowane masą perłową, ze starannie dopracowanym rysunkiem.

W zasadzie jest to już instrument zapomniany, ale mimo wszystko są jeszcze mistrzowie gry na tym instrumencie, który był szczególnie popularny wśród górali alpejskich. W zasadzie wszystkie rodziny pochodzenia niemieckiego, rozsiane po całej Europie, korzystały z tego instrumentu wszędzie tam, gdzie osiadły w ramach poszukiwania nowej przestrzeni dla siebie.

Chciałbym zaproponować kilka wybranych utworów na cytrę, stąd będzie to materiał bardzo różnorodny…

 

https://youtu.be/8KKQDotECdg

 

Na tym filmie widać technikę gry na cytrze – prawy kciuk szarpie struny melodyczne, skracane na gryfie palcami lewej ręki, pozostałe palce ręki prawej pozwalają na uderzanie strun akordowych, co w istotny sposób ubogaca skalę możliwości wykonania utworu.

 

https://youtu.be/urr-q4w1jPU

 

Cytra z gitarą jest bardzo naturalnym połączeniem tych instrumentów. Szczególnie gitara wielogryfowa uzupełnia melodię graną na cytrze i nie ma znaczenia, czy jest to utwór z okresu popularności cytry (XVIII-XIX wiek), czy też jest to utwór współczesny.

 

https://youtu.be/ZZ_KT-WxSN0

 

Konstrukcja instrumentu nadaje szczególną barwę dźwięku, trudną do uzyskania instrumentami współczesnymi…

 

https://youtu.be/1jW6ZXCmJKk

 

Dla porównania, powszechnie znany walc w wykonaniu na cytrze.

 https://youtu.be/R3XQ4YdFVq0


Cytra solo, cytra z towarzyszeniem innego instrumentu, zespół cytrystów… Okazuje się, że cytra może służyć jako instrument do wykonania muzyki towarzyskiej na typowych „party” nie tylko przy piwie…

 

https://youtu.be/acsnaLCTPSk

 

Zespół cytrystów może również koncertować w składzie popularnego zespołu muzycznego z towarzyszeniem orkiestry dętej oraz instrumentów smyczkowych, można przy tym i śpiewać i całkiem nieźle bawić się …

https://youtu.be/4ODO9eH0iWU


Cytra należy do instrumentów o niemal nieograniczonych możliwościach. Doskonale też nadaje się do wykonania muzyki jak najbardziej kościelnej. W tym materiale zakonnica prezentuje możliwość wykonania utworu Ave Maryja jako początkująca cytrzystka… Jej zdaniem na cytrze można grać nawet nie znając nut. Ułatwia to specjalnie opracowany diagram, który wskazuje kolejność i miejsce szarpania strun. Szczególnie cennym elementem tego filmu jest omówienie zasady gry na tym wspaniałym, chociaż zapomnianym instrumencie.

 https://youtu.be/qMgkTXk09I4


El condor pasa – bardzo popularny przebój przełomu lat 70. i 80. XX w. w wykonaniu na cytrze w niczym nie ustępuje znanej wersji andyjskich górali…

https://youtu.be/Md9hJrkYMhs


Ponieważ jesteśmy w okresie Bożonarodzeniowym, kiedy jeszcze w wielu domach błyszczy swym pięknem tradycyjna choinka, zapraszam do wysłuchania kolędy „Cicha Noc” w wykonaniu na cytrze:

https://youtu.be/4Fn1PYVjgJY


Cytra jest także instrumentem koncertowym. Solista z towarzyszeniem orkiestry może również rozbawić publiczność do łez…

 https://youtu.be/IjmU_J50xSo


Myślę, że przedstawiłem ten zapomniany instrument możliwie najpełniej i mam nadzieję, że jego możliwości są na tyle atrakcyjne, że znajdą się kolejni mistrzowie gry na cytrze, że nie pozostanie ona jedynie atrakcyjną ozdobą ściany...

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura