Ultima Ratio Sapiens
Audiatur et altera pars
5 obserwujących
22 notki
17k odsłon
  338   0

75 rocznica. Czy III Rzesza mogła wygrać wojnę? Polska z Rzeszą czy Osobno?

8.05.2020r obchodziliśmy 75 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Dla wielu milionów Polaków nie był to z pewnością dzień zakończenia wojny lecz jej kolejnej fazy i przejścia do nowej. Wskutek tego walka trwała 15 lat a dla wielu zakończyła się dopiero w 1989.Polska wbrew wszelkim opisom znalazła się de facto w obozie państw przegranych. Ale czy w latach 1938-1939 Polska miała możliwość wyboru sojuszników?

Cała gra o przetrwanie zaczęła się w styczniu 1933r kiedy to nowym kanclerzem Republiki Weimarskiej i którą przekształcił w III Rzeszą został Adolf Hitler. Zaledwie 3 miesiące wcześniej nowym ministrem spraw zagranicznych II RP został płk. Józef Beck. Obaj panowie rozpoczęli grę, która skończyła się katastrofą. Ale po kolei....Polityka Adolfa Hitlera zakładała w pierwszej kolejności wzmocnienie państwa poprzez unifikację narodową i polityczną. Miała to być jedność krwi i idei. W kolejnej fazie celem polityki zagranicznej było znalezienie przestrzeni życiowej na wschodzie. Ten postulat był zbieżnym z celami polityk zagranicznych Francji, Wlk. Brytanii i Polski, która w 26 stycznia w 1934 zawarła pakt o nieagresji z III Rzeszą bo to nie ona stanowiła groźbę dla Europy. Dlatego przez całą dekadę lat 30-stych XX wieku państwa zachodnie nie torpedowały polityki Hitlera zwłaszcza w starciu z ZSRR. 

7 marca 1936 III Rzesza zajęła Nadrenię bo Adolf Hitler wiedział, że nie dojdzie do wojny z Francją i Anglią. Dlatego projekt marszałka Józefa Piłsudskiego o wojnie prewencyjnie przeciwko III Rzeszy wspólnie z Francją który miał być zrealizowany w 1933r. upadł choć sama III Rzesza była jeszcze bardzo słaba i musiałaby taką wojnę przegrać. Był to pierwszy błąd zachodu a który umożliwił Hitlerowi i III Rzeszy zbudować własną potęgę i rozmawiać z Zachodem z pozycji siły. Teraz przechodzimy w wizję co by było gdyby....?

Scenariusz A. Wlk. Brytania, Francja i Polska zawiązują sojusz zaczepno-obronny, którego celem miałby być wspólna walka przeciw III Rzeszy i zatrzymania jej ekspansji terytorialnej. Oczywiście w takim scenariuszu armie sojusznicze musiały zaatakować III Rzeszę i zmusić Berlin do zmiany polityki zagranicznej. Jednakże realizacja takiego scenariusza wymagała woli politycznej oraz potencjału militarnego. W obu tych państwach oba te czynniki nie istniały. Społeczeństwa ich nie miały ochoty na kolejną wojnę.

Scenariusz B Wobec braku zainteresowania ze strony Francji i Wlk. Brytanii wspólną walką z Hitlerem Polska i III Rzesza zawiera w 1936 lub 1938 wspólny sojusz przeciwko ZSRR co było zbieżne z celami polityki zagranicznej Berlina i Warszawy w obawie przed agresją Stalina. W 1941roku połączone armie niemiecka i polska dokonują inwazji prewencyjnej na terytorium ZSRR. Stalin zostaje postawiony przed ścianą i próbuje znaleźć sojusznika najpierw we Franci a potem Anglii. W obu wypadkach Stalin nie uzyskuje sojuszu w państwach zachodnich. Tymczasem połączone wojska niemiecko-polskie oblegają Moskwę i zmuszają do rozpaczliwej obrony. Trwające kilka miesięcy walki przynoszą wreszcie oczekiwany rezultat. Stalin zostaje zamordowany, Moskwa kapituluje a władza komunistyczna upada. W ZSRR wybucha II wojna domowa i przesuwa walki na obszar pasma Uralu i rozległej Syberii.

W tym scenariuszu po zakończeniu wojny z ZSRR do Wrocławia zostaje zwołana wspólna konferencja III Rzeszy i Polski w celu określenia stref wpływów na której ziemie zdobyte na zachodzie Europy przez armie niemieckie przechodzą pod kontrolę Berlina. Ziemię zajęte zaś na wschodzie Europy przechodzą pod władzę Warszawy. Dla Wlk. Brytanii oznacza to zagrożenie dlatego tuż po niej organizuję konferencję w Londynie z Francją i USA. Tworzy się obóz anglo-sasko-frankoński. Z tego względu w 1943 roku wybucha wojna z III Rzeszą. Po początkowych sukcesach armia niemiecka zwłaszcza po przegranej bitwie powietrznej o Anglię zaczyna się wycofywać. Berlin po raz pierwszy oczekuje wsparcia w tej wojnie ze strony Polski. Warszawa po latach wykorzystywania niemieckiej technologii i kapitału, budując własną potęgę decyduje się zerwać sojusz z III Rzeszą i zawrzeć sojusz z Anglią i Francją. W 1945  wybucha kolejna wojna z III Rzeszą tym razem na wschodzie Europy. Rosja jako całość nie istnieje bo jest rozbita i kompletnie niezdolna do współdziałania przeciwko Polsce z III Rzeszą. We wrześniu 1946r. pod ciosami zadanymi jednocześnie z zachodu i wschodu III Rzesza kapituluje. Adolf Hitler, podobnie jak wcześniej Musolinii czy Stalin zostaje rozstrzelany. Zostaje zwołana kolejna konferencja w Paryżu na której terytorium III Rzeszy zostaje rozczłonkowane między Anglię, USA i Polskę. Polska na mocy traktatu paryskiego zajmuje obszar pokrywający się z obszarem NRD i włącza go do swojego terytorium wraz z Berlinem. Wolnym miastem i zarazem obszarem działań wywiadów zostaje Hamburg. Po wojnie Polska odbudowuje się szybko ze zniszczeń wojennych, cywilizuje inne narody i wraz z Ukrainą, Białorusią i częścią Rosjan buduje wspólne imperium słowiańskie....

Tak mogła się dla Polski zakończyć II wojna światowa ale historia potoczyła się dla nas o wiele gorzej wręcz tragicznie. Polska straciła 76 tyś km2 ( obszar wielkości współczesnych Czech) oraz 10 mln ludności w tym z warstw najbardziej wartościowych i niezliczony potencjał przemysłowy, który gdyby nie wojna stałby w równym rzędzie z państwami zachodnimi. Dlaczego się tak stało? Może dlatego, że architekci, którzy po I wojnie światowej budowali II RP w 1939 roku już nie żyli. Zaś ci, którzy mieli wpływ na kształt polityki zagranicznej Polski przed wybuchem II wojny światowej jak i w trakcie jej toczenia pod względem intelektu i zmysłu politycznego nie dorównywali swoim poprzednikom. Smutne ale taka jest prawda.


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura