tytusrex tytusrex
91
BLOG

Ukraina. Wojna czy Pokój?

tytusrex tytusrex Polityka Obserwuj notkę 3

Minął już rok od kiedy wojska Federacji Rosyjskiej dokonały bezprawnej agresji na terytorium Ukrainy. Wojna ta w założeniach Kremla miała trwać 3-4 dni a tymczasem mamy już 13 miesiąc wojny. Fascynujące jest w tym konflikcie to, że jest wyrazisty gdzie ewidentnie widać dobro i zło a żołnierze Ukrainy dzielnie stawiają opór najeźdźcy ze wschodu. I spychają wroga tam skąd przybył. 

To pierwszy konflikt zbrojny na pełną skalę od czasów II wojny światowej i wszyscy zastanawiamy się i zadajemy sobie pytania. Kto wygra? Co z tego wyniknie? Jak on się przełoży na pozycję Polski? Trzeba powiedzieć jasno, że przestał być to tylko konflikt Rosji z Ukrainą a zaczął być konfliktem Zachodu z Rosją. A Polska odgrywa w nim kluczową rolę jako sojusznik USA i członek NATO. 

W ocenie wielu ekspertów wojna potrwa co najmniej do przyszłej zimy 2024 roku. Wynika to z faktu, że Ukraina nie jest na tyle silna aby wygrać z Rosją a Rosja nie jest tak słaba jak niektórzy uważają aby przegrać. Mamy zatem tutaj do czynienia z typowym patem. Jak więc i kiedy zakończy się wojna w Ukrainie? Zdaniem ekspertów stale monitorujących sytuację międzynarodową związaną z tą wojną możliwe są tu 4 scenariusze.

Scenariusz nr 1. Do wojny włączają się Chiny przekazując części i technologię do produkcji broni, amunicji i sprzętu wojskowego. Chiny i Indie de facto już wspierają Rosję kupując od niej ropę i gaz choć w niższej cenie niż zwykle. Ale tu trzeba pamiętać, że Rosja w takiej relacji staje się coraz bardziej wasalem Chin niż równoważnym partnerem. Z tej perspektywy konsekwencje polityczne dla samej Rosji będą kolosalne bo ile będzie potrafiła wygrać wojnę w Ukrainie o tyle nie będzie mogła już zmienić swojego statusu względem Chin. W dalszej perspektywie Chiny będą mogły żądać od Rosji cesji terytorialnych na dalekiej Syberii. A w końcu granicą między Rosją a Chinami może stać się pasmo gór Ural. Chiny zaś będą mogły eksploatować zasoby naturalne na Syberii a z Rosji uczynić słaby dodatek dający jednakże przewagę nad USA.

Niestety w tym scenariuszu Polska będzie krajem stale narażonym na wybuch wojny z Rosją co będzie wpływać destrukcyjnie na jej gospodarkę a co za tym idzie doprowadzić do obniżenia poziomu życia i rozwoju. No chyba, że polskie elity będą wstanie przekuć taki stan rzeczy w szansę na rozwój gospodarczy i technologiczny kraju. Wtedy Polska może stać się najlepiej uzbrojonym i zaawansowanym technicznie krajem w Europie. Ale historia pokazuje, że układ sił w tej części Europy zawsze rozstrzygała wojna między Polską a Rosją. 

Scenariusz nr 2. Rosja nie uzyskuje wsparcia Chin, które w obawie przed konfrontacją z USA wycofują się ze wspierania Kremla. Europa w tym Niemcy i Francja zwiększają swoje wsparcie finansowe i militarne dla Ukrainy. Rosja pod naporem wielkiej ofensywy armii ukraińskiej wycofuje się z terenów Ukrainy. Zaczynają się negocjacje pokojowe w których Rosja prowadzi jej z pozycji kraju słabszego. Ale straty poniesione w tej wojnie dają o sobie znać w rosyjskim społeczeństwie, które czuje się oszukane przez Moskwę oraz zagrożone inwazją ze strony połączonych sił Ukrainy i Zachodu. Kreml decyduje się podpisać akt pokojowy i zarazem rozpoczyna kolejną wojnę tym razem ze swoim własnym narodem. Rosją wstrząsają potężne wybuchy w jej najważniejszych miastach. Szybko się okazuje, że w rosyjskiej armii dochodzi do podziału. Część oficerów i generałów pozostaje wierna Kremlowi ale druga część wypowiada wojnę władzom Moskwy. Pojedyncze wybuchy w kilka miesięcy przeradzają się w regularne walki toczone na placach i ulicach miast. Biorą w nich udział także cywile zdesperowani sytuacją ekonomiczną wewnątrz Rosji. Wojna domowa rozlewa się po całej Federacji Rosyjskiej a niektóre republiki ogłaszają secesję. Kreml próbując ratować sytuację prosi o pomoc Chiny a te niechętnie zgadzają się jej udzielić. Zwłaszcza po tym jak na Białorusi dochodzi do kolejnej rewolucji, która pozbawia władzy Łukaszenkę. To tylko pogłębia kryzys. Na nadzwyczajnym spotkaniu spotykają się przywódcy Polski, Ukrainy, USA i Wlk. Brytanii oraz państw bałtyckich aby omówić sytuację w Rosji. W tym samym czasie podobne spotkanie na szczeblu przywódców państw odbywa się  na Zachodzie Europy. W efekcie pierwszych rozmów Polska decyduję się na interwencję zbrojną w Rosji aby wesprzeć prozachodnie siły rosyjskie w walce z Kremlem. Na drugim spotkaniu Niemcy odrzucają możliwość współdziałania z Polską, USA i Ukrainą. Francja decyduje się na sojusz z Polską. Krwawa wojna ogarnia całą Rosję. A w pozostałych zakątkach świata dotychczas zamrożone konflikty głównie na Bliskim Wschodzi wybuchają na nowo z całą siłą. 

Scenariusz nr 3. Europa Zachodnia nie jest wstanie udźwignąć ciężaru finansowego i militarnego wojny i postanawia wycofać się ze wspierania Ukrainy. Przy Ukrainie pozostają tylko USA, Kanada, Wlk. Brytania, Skandynawia i kraje Europy Centralnej. Rosja rozbija jedność zachodu i organizuje kolejną kontrofensywę przy cichym wsparciu Chin, które postanawiają zaatakować Tajwan aby odciągnąć USA od wojny w Europie. Ale do gry wchodzą Brazylia i Indie, które wraz z USA i Japonią oraz Koreą udzielają wsparcia Tajwanowi. Unia Europejska się rozpada a nową formację budują Niemcy, które są skonfliktowane z Francją i Wlk. Brytanią. Polska przy pomocy inwestycji z krajów anglosaskich postanawia zbudować porozumienie Trójmorza, które staje się szybko konkurencją dla platformy Niemiec. Między Warszawą a Berlinem narasta napięcie. 

Scenariusz nr 4. Przywódca Federacji Rosyjskiej umiera bądź jest już zbyt słaby aby kierować państwem. Dochodzi do szybkiej, krwawej i brutalnej zmiany władzy na Kremlu. Nowy przywódca Rosji jedzie do Brukseli i w obawie przed rosnącą potęgą Chin prosi o rozpoczęcie negocjacji pokojowych. Rozmowy kończą się pełnym zwycięstwem Ukrainy i odzyskaniem wszystkich okupowanych terytoriów. Upada też władza w Mińsku ale w sposób pokojowy. Białoruś i Ukraina rozpoczynają negocjacje z Unią Europejską. Społeczeństwo rosyjskie marzące o wielkiej Rosji wszczyna bunt, który nowy przywódca na Kremlu krwawo tłumi. Pomaga mu w tym informacja o ustawiających się oddziałach chińskich na daleko wschodnich granicach Federacji Rosyjskiej. Polska staję centrum przebudowy politycznego układu sił. W Warszawie spotykają się przywódcy USA i Chin aby omówić kształt relacji międzynarodowych. W tym samym czasie na Pacyfiku połączone floty Japonii i USA szykują się do obrony Korei Płd. i Tajwanu. 

Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...

tytusrex
O mnie tytusrex

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Euroentuzjasta. Na co dzień pracownik biurowy Interesuje się historią, ekonomią i polityką.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka