zwoli18 zwoli18
172
BLOG

DEBATA - SŁUŻBA ZDROWIA I POLITYKA SPOŁECZNA

zwoli18 zwoli18 Polityka Obserwuj notkę 0

                  Debata czyli 75 minut, 5 rund, czterech polityków największych partii politycznych i dyskusja bez większej kłótni – pierwsza wyborcza debata za nami. W studiu TVN24 do dyskusji o służbie zdrowia i polityce społecznej stanęli minister zdrowia Ewa Kopacz, były minister zdrowia Marek Balicki z SLD, minister pracy Jolanta Fedak z PSL oraz były prezes NFZ Andrzej Sośnierz z PJN. PiS - będące największą partią opozycyjną - odmówiło udziału.

Przedstawicielki koalicji rządzącej podczas debaty podkreślały swoje dokonania. Minister zdrowia Ewa Kopacz mówiła, że zrobiła wszystko co mogła. Zaś minister pracy Jolanta Fedak nie ukrywała dumy z waloryzacji rent i emerytur. Natomiast politycy opozycji - Marek Balicki i Andrzej Sośniarz - atakowali obecną władzę i wyliczali co zrobią, gdy ją przejmą.



Pierwsze pytanie – skierowane do wszystkich uczestników debaty – dotyczyło sposobów pozyskiwania funduszy na służbę zdrowia. Fedak zwróciła uwagę, że "jeśli rosną płacę, to rosną fundusze na służbę zdrowia".

Sośnierz przekonywał zaś, że ważne jest w jaki sposób wydawane są pieniądze, a nie tylko ich ilość. Balicki podnosił konieczność równomiernego podziału pieniądzy na różne zadania państwa. Kopacz podkreśliła zaś, że w ciągu ostatnich czterech lat na służbę zdrowia wydano 20 miliardów więcej.

O cenach leków, kolejkach do lekarza i zadłużonych szpitalach

W dalszej części dyskusji Sośnierz podkreślał, że konieczne jest zlikwidowanie NFZ, a Balicki tłumaczył jak ważna jest opieka medyczna w szkołach,

Minister zdrowia mówiąc o zmianach jakich dokonała od przejęcia władzy co prawda przyznała, kolejki w jakich oczekują pacjenci są długie, ale sytuacja w porównaniu z rokiem 2007 i tak jest lepsza.

Fedak zaś zapytana została, dlaczego jest przeciwna dowolnemu wprowadzaniu rabatów na leki przez apteki. Odpowiedź była następująca: - Swobody obywatelskiej i swobody działalności gospodarczej nie możemy odnosić do cen leków. Jest bowiem tak, że pacjenci są namawiani na leki, które są bardzo drogie, przez stosowanie specjalnych rabatów, a potem te rabaty znikają, a lekarstwa nadal są bardzo drogie.

W rundzie trzeciej politycy wzajemnie zadawali sobie pytania. Balicki pytał m.in. Kopacz, dlaczego rząd nie chce wprowadzić do szkół nowoczesnego systemu edukacji profilaktycznej. Minister zdrowia swoich rozmówców pytała zaś, jak pomogliby zadłużonym szpitalom. Fedak dopytywała zaś o przyczyny skomplikowanego procesu poboru składki.

Część czwarta poświęcona była polityce społecznej. Pytania dotyczyły głównie pomocy finansowej rodzinom oraz rozwoju młodych.

Runda IV - pytania do każdego z gości dotyczące polityki społecznej / TVN24

Chwila dla każdego

Na koniec każdy z polityków miał czas na podsumowanie. Kopacz podkreślała pracę, jaką udało jej się wykonać podczas czterech lat rządów. Balicki zaś próbował pokazywać, że ostatnie lata pokazały, jak sytuacja w służbie zdrowia jest trudna. Sośnierz powtórzył postulat reformy systemu służby zdrowia. Fedak skupiła się zaś głównie na sytuacji na rynku pracy.

RELACJA Z DEBATY MINUTA PO MINUCIE

20:42Debata dobiegła końca

20:40Kopacz: - Mam już swoje efekty. Mam też sposób na to, że pieniądze, które minister Balicki oddałby na oddłużanie szpitali, gdzie pieniądze są marnotrawione, dzisiaj dałabym na wymierny efekt dla pacjentów. Powiedziała, że słuszne jest rozdzielanie pieniędzy pomiędzy placówkami według wskaźnika efektywności, czyli ilości przyjętych pacjentów.

- Jest sześć gotowych ustaw, które czekają jako kontynuacja tego, co mamy robić. Wiem, że ja i pan minister Balicki i prezes Sośnierz, jeszcze 10 ministrów po nas, będzie miało co robić. Nie czekajmy na nowe praw, bo ono jest - podsumowała swoje przemówienie minister zdrowia.

20:37Balicki: - Ostatnie lata rządów pokazały, że opieka zdrowotna i polityka społeczna jest trudnym zadaniem. Tu jest potrzebne porozumienie społeczne i polityczne. My zgłaszamy nasza ofertę do debaty. Mamy program "Jutro bez obaw", w którym mówimy, że zdrowie to nie towar, a szpital to nie fabryka.

20:33Sośnierz: - PJN proponuje reorganizację i zmianę kierunków. W Polsce mamy świetnie wykształconych lekarzy i nowoczesny sprzęt a mimo tego pacjent ciągle "załatwia" sobie leczenie. Każdy z nas zna takie przykłady. Pacjent nie potrafi przejść przez obecny system, ciągle na coś oczekuje. Proponujemy zająć się tym, żeby wymusić takie mechanizmy działania, które uproszczą system. Pieniądze trzeba wydawać na rzeczy potrzebne. Proponujemy zmianę roli ministra zdrowia, który powinien stworzyć uproszczony system. Trzeba zlikwidować NFZ, żeby system był bardziej przejrzysty dla pacjenta.

20:31 Fedak: - Ludzie nie chcą pracować na czarno, jeśli mają możliwość to chcą pracować legalnie i płacić składki. Ale jak nie ma legalnego zatrudnienia to nie możemy twierdzić, że takiego człowieka nie ma. Nie możemy go zauważać. W ciągu czterech lat prowadziliśmy politykę równowagi. Mięliśmy odwagę negocjować ze związkami zawodowymi, mieliśmy też śmiałość zaproponować obniżenie składki. Pomimo, jeden i drugi krok był dotkliwy, to ta polityka zaprowadziła Polsce rozwój i spokój.

Runda III. Politycy zadają pytania. Ewa Kopacz / TVN24

RUNDA IV

20:30 Zakończyła się czwarta runda. Teraz podsumowanie.

20:27 - Pieniądze pochodziłyby z obniżenia podatków i likwidacji części funduszy. To nie jest rozdawanie pieniędzy skądś, gdzie ich nie ma. One są w systemie - odpowiedział polityk PJN

20:26Sośnierz zapytany został o tzw. pakiet rodzinny będący propozycją PJN, który zakłada 4,8 tys. na jedno dziecko. Skąd wziąć na niego pieniądze?

20:24Balicki również postanowił odpowiedzieć ad vocem. - Jesteście coraz bardziej oderwani od życia. Patrzycie tylko na słupki. Wyjdźcie do ludzi - mówił

20:22Ad vocem odpowiada Fedak: - Jeśli rośnie pomoc społeczna, spada PKB. Jeśli rośnie PKB i rośnie liczba miejsc pracy, maleje pomoc społeczna. To naturalne. U nas wystąpiła ta druga sytuacja - podkreśliła.

20:21 Pytanie do Marka Balickiego. - Ile wyniesie podwyższenie płacy minimalnej, najniższej kwoty emerytury? - pyta Kolenda-Zaleska. - Proponujemy podniesienie płacy minimalna do połowy średniej krajowej. To zlikwiduje tzw. pokolenie 1300 zł brutto - odpowiada polityk SLD.

20:19- Młodzi powinni kończyć konkretne studia, na które jest zapotrzebowanie - powiedziała minister. Przypomniała stworzenie kierunków zamawianych, a także powrót matematyki na maturę.

20:18Runda czwarta poświęcona jest polityce społecznej. Pytanie do minister Kopacz. - Co należałoby zrobić dla przyszłości młodzieży?

RUNDA III

20:17Zakończyła się runda trzecia.

20:15Kopacz: - Za pana czasów ilość zadłużonych szpitali zmalała

20:14 Balicki do Kopacz: - Dlaczego nie chcecie wprowadzić do szkoły nowoczesnego programu nauki

20:13Fedak: - Przygotowaliśmy mnóstwo programów. Poziom bezrobocia za rządów SLD wynosił 20 proc. To jest zdecydowana różnica na korzyść tego rządu. Mamy najwyższe wskaźniki zatrudnienia - ponad 16 mln. Takimi wskaźnikami nie mógł się pochwalić żaden rząd przed nami. Nasze programy umożliwiły młodym przekwalifikowanie i wejście na rynek pracy. To my zaproponowaliśmy ustawę żłobkową. To jest pierwsza przyzwoita ustawa od 20 lat.

Runda III. Politycy zadają pytania. Marek Balicki / TVN24

20:12Balicki do Fedak: - Co zrobiliście, żeby obniżyć bezrobocie?

20:10 Balicki: - Jeśli zarządzający szpitalem jest słaby to trzeba zmienić zarządzającego.

20:08Sośnierz: - Wiele szpitali daje sobie doskonale radę. czy nie warto byłoby sięgnąć po ich przykłady? Ci którzy nie dają sobie rady niech pójdą po naukę do tych lepiej prosperujących. Na oddłużenie pieniądze wyda podatnik. Szpital to nie fabryka, ale trzeba tam liczyć koszty. Bierzmy dobre przykłady.

20:06 Pytanie do Kopacz: - Co zrobić z zadłużonym szpitalem, kiedy jego dług jest coraz większy.

20:04Fedak do Balickiego: - Czy pan wie ile ten system kosztuje? Koszty transakcyjne są ogromne i moglibyśmy dziś ustalić choć jedną rzecz, żeby je pomniejszyć. Minister Balicki powiedział, że nie jest w stanie w tym uczestniczyć.

20:02 Balicki: - Jestem zaskoczony, że minister rządu pyta opozycji, dlaczego jest tak wysoki koszt poboru składem. Rzeczywiście, kiedy powstał system kas chorych to ktoś składkę musiał zbierać. To powoduje koszty. Głównym pytaniem jest jak my mamy wydawać pieniądze. Jak je lepiej wydawać, żeby za te same pieniądze można było uzyskać lepsze leczenie. Wydatki publiczne w ostatnim czasie rosły, ale składka się nie zmieniła. To jest ta bariera i stąd biorą sie kolejki.

20:01Sośnierz: - Zawsze byłem za tym, żeby zmniejszać podatki i ułatwiać biurokrację. My postulujemy likwidację szeregu funduszy, które pochłaniają pieniądze. Ich zlikwidowanie i przekazanie rodzinom poprzez zmniejszenie podatków to droga która spowoduje powrót pieniądza do rodziny.

Runda III. Politycy zadają pytania. Jolanta Fedak/ TVN24

20:00Fedak: - Dlaczego system poboru składki jest tak skomplikowany? Pytanie do Sośnierza.

19:58 Fedak: - Polityka prorodzinna była oczkiem w głowie rządu. Uchwaliliśmy cztery ustawy prorodzinne. Nasza polityka rodzinna miała za zadanie umożliwić rodzinom pracę, bo z pracy żyją rodziny. Prawdziwym problemem u nas jest rozdawanie zasiłków.

19:56Sośnierz pytanie do Fedak: - PJN ma swój program polityki rodzinnej. Czy będzie pani wspierać pomysły polegające na zwiększeniu dochodów rodzin w powiązaniu z ilością dzieci?

19:54Kopacz: - Jeśli wydaje pieniądze podatników na informatyzację, to musi to byc sensowne. Dzisiejsza ustawa, do której się przygotowujemy da dużo większą wiedzę o przebiegu jego leczenia. Pozwola ona wprowadzić pełną informację o tym, co się dzieje w systemie zdrowia.

19: 53Pytanie od Sośnierza do Kopacz: - Minęło 4 lata. Slaczego nie udało się wprowadzić takiego dokumentu ubezpieczenia, który ułatwiałby poruszanie się po systemie zdrowia.

Runda III. Politycy zadają pytania. Andrzej Sośnierz / TVN24

RUNDA II

19:52Koniec części drugiej. Czas na rundę trzecią.

19:52Sośnierz zauważa, że był szefem NFZ i wie jak ciężko kierować takim centralizowanym molochem. - Trzeba go zdecentralizować, władzę oddać regionom. Należy uwolnić decyzyjność - przekonuje.

19:51Pytanie do Sośnierza: Co da zlikwidowanie NFZ, co postuluje PJN?

19:50Kopacz tłumaczy, nie ważne jak długa jest kolejka do lekarza, tylko jak długo się do niego czeka. Podkreśliła, że wprowadzone "rozporządzenia kolejkowe" skracają kolejki i decydują, które przypadki są najpilniejsze.

19:48Pytanie do minister zdrowia Ewy Kopacz: Czy za jej rządów w służbie zdrowia sytuacja poprawiła się?

19:45Pytanie do Fedak: Dlaczego apteki nie mogą dowolnie wprowadzać rabatów na leki? - Koszty naszych lekarstw są wyższe niż w starych krajach UE. Pacjenci są często namawiani w aptekach na drogie leki - broniłą minister.

19:44Polityk nie udzielił konkretnej odpowiedział. Powiedział, że "jeśli chcemy zaoszczędzić na leczeniu, musimy wprowadzić profilaktykę do szkół". Z wyliczeń Kolendy-Zaleskiej wynika, że koszt wprowadzenia opieki to 3,5 mld zł.

Debata o zdrowiu i polityce społecznej - runda II / TVN24

RUNDA I

19:43Koniec części pierwszej debaty. Czas na pytania indywidualne. Pierwsze do Marka Balickiego. - Ile będzie kosztował powrót opieki medycznej do szkół? - pyta Kolenda-Zaleska.

19:41Kopacz odpowiada Balickiemu: -Mamy opinie ekspertów i ich raporty. Polecam je czytać, nie robić im zdjęcia.

19:40Marek Balicki w odpowiedzi ad vocem przedstawił zdjęcie tłumów pacjentów w warszawskim Centrum Onkologii. - To jest życie, to jest rzeczywistość - podkreślił polityk SLD.

19:39- W ciągu czterech lat wydaliśmy na służbę zdrowia 20 miliardów więcej. Zwróciła uwagę na edukację lekarzy, a także edukację medyczną i działania zapobiegawcze - kontynuowała Kopacz.

19:38Ewa Kopacz na początku podziękowała lekarzom z LPR za akcję ratowniczą po wypadku europosła PO Jarosława Wałęsy.

19:37Marek Balicki z SLD: Służba zdrowia musi być publiczna. Konieczny jest równomierny podział pieniędzy. Ubezpieczenia dodatkowe mogą być tylko dobrowolne.

19:34 Andrzej Sośniarz z PJN przekonuje, że ważne jest w jaki sposób wydawane są pieniądze, a nie tylko ich ilość. - Wzrost nakładów tak, ale jednocześnie uruchomienie systemu, który będzie kontrolował ich wydatkowanie zgodnie z celami - mówił.

19:32 -Pieniądze zależą od polityki rządu. Jeśli rosną płacę, rosną fundusze na służbę zdrowia. Nasz rząd waloryzował emerytury, przez co więcej pieniędzy wpływało do Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi Jolanta Fedak z PSL. Podkreśla, że za jej rządów nakłady na służbę zdrowia - w porównaniu do poprzednich zostały zwiększone - kontynuowała.

19:28Debata będzie miała 5 rund. Pierwsza to jedno takie same pytanie, na które odpowiedzą wszyscy goście. - Co zrobić, by więcej zwiększyć pieniądze przekazywane na służbę zdrowia. Skąd brać dodatkowe fundusze? Pierwsza odpowiada Jolanta Fedak.

19:25Punktualnie o 19.25 w studiu TVN24 rozpoczęła się pierwsza debata z cyklu "Czas decyzji".

19:19Na kilka minut przed rozpoczęciem debaty wszyscy politycy siedzą już na swoich miejscach.

19:11Przed pierwszą przedwyborczą debatą wszystko jest zapięte na ostatni guzik. W nowoczesnym studiu TVN24 na gości czeka prowadząca Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Runda I. Jedno pytanie do wszystkich / TVN24

Jedna z sześciu

PO reprezentować będzie minister zdrowia Ewa Kopacz, SLD - były minister zdrowia Marek Balicki, PSL - minister pracy Jolanta Fedak, a PJN - były prezes NFZ Andrzej Sośnierz. Debatę poprowadzi dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska, potrwa godzinę i 15 minut.

Spotkanie jest pierwszym z cyklu sześciu debat, które mają odbyć się w przeciągu pięciu tygodni. Poza służbą zdrowia i polityką społeczną, debaty mają dotyczyć infrastruktury i polityki regionalnej, gospodarki i stanu finansów publicznych, polityki zagranicznej oraz rolnictwa i spraw wsi. Ostatnia z debat to starcie liderów partyjnych.

www.tvn24.pl/czasdecyzji

 

 

(W celu zobaczenia wideo z debaty zapraszam na stronę:

http://www.tvn24.pl/0,11244,,,pierwsza-debata-w-tvn24,raport.html

zwoli18
O mnie zwoli18

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka