GugulskiM
Bądź tym bardziej niedoceniony, im bardziej masz słuszność... [R. de J.]
38 obserwujących
522 notki
668k odsłon
707 odsłon

Elektrownie jądrowe, rząd, Naimski, Macierewicz i kłamstwa mediów

Wykop Skomentuj18

Od wczoraj wp.pl i inne media wbrew faktom twierdzą, że nigdy nie było uchwały rządu w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowych.

Dlaczego przeczą prawdzie wydrukowanej czarno na białym w dzienniku urzędowym „Monitor Polski”? Bo Antoni Macierewicz napisał na TT i FB, iż "rząd podjął uchwałę, że do 2043 powstanie bełchatowska elektrownia jądrowa, która zapewni stabilność w regionie i zatrudnienie! Słowa uznania dla ministra Piotra Naimskiego za jego rolę w tym projekcie."

...próżno szukać potwierdzenia słów Antoniego Macierewicza o lokalizacji kluczowej inwestycji [Piotr Białczyk, wp.pl].

To nieprawda, rząd nigdy nie podjął takiej uchwały
[Dominik Brodacki, Robert Tomaszewski, Polityka Insight]

Resort klimatu zaprzecza [Barbara Rogala, 300gospodarka.pl, taki jest tytuł, choć z tekstu wynika, że nie zaprzecza]

Tymczasem mija się z prawdą nie Marszałek senior, lecz redaktorzy i redakcje, które wbrew faktom negują jego oczywiste stwierdzenia.
Poseł Macierewicz odwoływał się w swoim wpisie na TT i FB do podjętej przez rząd Uchwały nr 141 Rady Ministrów z dnia 2 października 2020 r. w sprawie aktualizacji programu wieloletniego pod nazwą „Program polskiej energetyki jądrowej [PPEJ]” (M. P. 2020 nr 946).

Uchwała ta aktualizuje PPEJ, a w jego pkt. 1.4 określa cztery potencjalne, najbardziej prawdopodobne lokalizacje EJ: poza dwiema nadmorskimi także „Bełchatów oraz Pątnów z uwagi na rozwiniętą sieć przesyłową, transportową i inną infrastrukturę, położenie w centrum Polski oraz fakt, że budowa EJ na tych terenach po wygaszeniu eksploatowanych elektrowni pozwoli na utrzymanie miejsc pracy” (s. 16).
Natomiast zamieszczony w rządowej uchwale Załącznik 1 do PPEJ „Harmonogram realizacji inwestycji” kończy się zapisem: „2043 r. wydanie zezwolenia na eksploatację przez Prezesa PAA i oddanie do eksploatacji trzeciego bloku EJ2” (s. 28).
image
Minister Piotr Naimski na FB: „W związku z toczącą się wymianą zdań w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej w Bełchatowie zalecam zapoznanie się z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej przyjętym uchwałą Rady Ministrów 2 października 2020 roku. W szczególności na stronach 15 i 16 tego dokumentu mówi się o możliwych i najbardziej prawdopodobnych lokalizacjach dla elektrowni jądrowych. Wśród zalecanych na drugim miejscu po nadmorskich jest Bełchatów, co oznacza, że w 20-letnim programie budowy sześciu reaktorów Bełchatów jest bardzo poważnie brany pod uwagę.”

Linki:
Uchwała rządu
Wpis posła Antoniego Macierewicza na TT
Wpis ministra Piotra Naimskiego na FB
Fałszywa informacja w mediach nr 1
Fałszywa informacja w mediach nr 2
Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka