Czyje to słowa?
1. Znowu zeszli się nasi komisarze z Moskwą, lecz z trudem można było uparciuchów przekonać, żeby trzymali się słuszności i naszego prawa. Przeto nakazano Moskwie stawić się następnego dnia …
2. Nie wylewaj waćpan wina! …
3. Nie wylewaj waść herbaty i jedź z Bogiem …
4. Szacowanie sił KGB zawsze było sprawa sporną, jest to jednak decydujący warunek racjonalnej oceny zagrożenia ze strony wrogiego wywiadu.
Jak w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca ogłaszam
KONKURS Z NAGRODAMI:
Kim są autorzy lub kim jest autor tych słów?
Odpowiedzi proszę przesyłać pocztą wewnętrzną
(lub zamieszczać w komentarzu do wpisu)
Najszybszy bloger i najszybszy komentator-nie-bloger,
którzy udzielą czterech poprawnych odpowiedzi,
otrzymają nagrody książkowe
(formę wysyłki uzgodnię pocztą wewnętrzna).
P.S.
Wyniki konkursu ogłoszę i konkurs zakończę, gdy poznam(y) zwycięzców albo – gdyby zwycięzców nie było – w niedzielę 9 marca 2014 r. o godz. 09.09.
Wcześniejsze konkursy:
http://gugulskim.salon24.pl/565288,kresowe-klimaty-konkurs-nr-2-z-nagrodami
http://gugulskim.salon24.pl/559207,mocna-glowa-na-stolicy-piotrowej-konkurs-z-nagrodami
= = = =
Wyniki konkursu
Odpowiedzi nadeszło niewiele a najlepszy z uczestników trafnie ustalił autorów dwu z czterech cytatów. Za udział w tej pouczającej zabawie wszystkim serdecznie dziękuję i uprzedzam, że czwartego konkursu nie będzie. A oto nieco pełniejsze wersje konkursowych cytatów:
3 marca – Udzielono audiencji Moskwie, domagającym się sądu i skazania tych, którzy w swych listach pogwałcili tytuły księcia moskiewskiego …
4 marca – Wyznaczono z senatu delegatów do rozmowy z nimi, a król[Jan Kazimierz] według zwyczaju przyjął Moskwę ucztą, gdzie nieźle popili.
5 marca – Dzień na rozmowach z Moskwą, którzy podnieśli sprawę opuszczenia w listach tytułów księcia moskiewskiego i żądali, aby to król osądził. Wyjaśnili im to komisarze imieniem króla, między nimi i ja byłem. …
7 marca – Znowu zeszli się nasi komisarze z Moskwą, lecz z trudem można było uparciuchów przekonać, żeby trzymali się słuszności i naszego prawa. Przeto nakazano Moskwie stawić się następnego dnia …
9 marca - … poseł upicki,[Władysław] Siciński, potajemnie zniknął z senatu wnosząc protestację o nieważności sejmu. Stąd kwestia, czy sejm może być zerwany przez jednego zgłaszającego sprzeciw. Były racje za i przeciw, i tak się rozeszli zalecając, by Sicińskiego sprowadzić w poniedziałek [11 marca]. …
11 marca – Kiedy Siciński uciekł z Warszawy, a na posiedzeniu na wezwanie marszałka[Izby Poselskiej, posła przemyskiego Andrzeja Maksymiliana Fredro] tylko echo odpowiadało, towarzyszyły temu żałosne słowa marszałka, który uskarżał się na nieszczęsne czasy, zmartwienia i wydatki, na tyle strat samego króla oraz nas wszystkich. Ja ganiłem tego najgorszego z ludzi, który złodziejskim sposobem wyjeżdżając wystawił Rzeczpospolitą na pośmiewisko losu. …
[Pamiętnik o dziejach w Polsce. T. 1-3, 1632-1656 / [kanclerz wielki litewski] Albrecht Stanisław Radziwiłł ; przeł. [z łac.] i oprac. Adam Przyboś i Roman Żelewski. Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1980 ; tom 3 1647 -1656 ; str. 342-344. ; fragment zapisów datowanych na rok 1652]
– Nie wylewaj waćpan wina! – rzekł pan Skrzetuski. …
– Nie wylewaj waćpan wina! – powtórzył z przyciskiem pan Skrzetuski. …
[Ogniem i mieczem / Henryk Sienkiewicz ;Warszawa : Świat Książki, 1995 ; tom 1 ; str. 22-23.]
– Nie wylewaj waść herbaty, dobrodzieju mój kochany – rzekł spokojnie ksiądz Szymon. …
– Nie wylewaj waść herbaty i jedź z Bogiem– szeptał ksiądz, unosząc swoją szklankę, która tańczyła po stole, wstrząsana uderzeniami pięści.
[Ziemia obiecana : powieść współczesna. T. 1 / Władysław St. Reymont;Warszawa : Wydaw. Tygodnika Illustrowanego, [1931]; [seria : Pisma. Wydanie zbiorowe zupełne ze wstępem Z. Dębickiego] ; str. 18.]
Szacowanie sił KGB zawsze było sprawa sporną, jest to jednak decydujący warunek racjonalnej oceny zagrożenia ze strony wrogiego wywiadu.Kiedy kierowałem D3, zrobiłem szereg analiz sowieckich sił w 1945 roku, opartych na materiałach VENONY. Chociaż odszyfrowaliśmy tylko znikomy procent korespondencji, GCHQ udało się zrobić statystyczną ocenę liczby szpiegów działających w Wielkiej Brytanii; mieściła się w granicach od 150 do 300 osób.
[Łowca szpiegów : autobiografia oficera brytyjskiego kontrwywiadu / Peter Wright ; [współpr.] Paul Greengrass ; przeł. [z ang.] Witold Kalinowski i Eugeniusz Możejko.Warszawa : "Officina", 1991 ; str. 305.]
Inne tematy w dziale Kultura