24 obserwujących
371 notek
354k odsłony
342 odsłony

Z czym kojarzy się słowo: SĘDZIA? - notka badająca postawy i nastroje społeczne

Wykop Skomentuj71

Dziś maszerują w stolicy togi, bo się ich tknęło. Żądnym uwagi, poświęćmy zatem jej nieco. Proponuję w obszarze relacji psychologicznej: zwykły obywatel - toga.

Skojarzenia wiążą ze sobą zjawiska psychiczne (np. wyobrażenia, pojęcia, emocje). Wiele mówią o doświadczeniach życiowych kojarzącego oraz dostarczają postronnym informacji o obiekcie kojarzonym. Informacje te mogą być błędne, ale także wręcz przeciwnie - adekwatne i użyteczne.

Na skojarzeniach opierają się również psychologiczne testy diagnostyczne. Z czym ci się kojarzy słowo DOM? Jeden odpowie: budynek. Drugi: rodzina. Trzeci: ciepło matki. Czwarty: smutek. Inni powiedzą np.: alkohol, głód, awantura itp. Przyznam szczerze, że ja miałabym problem z jednoznaczną odpowiedzią, gdyż mnie nasuwają się trzy skojarzenia na raz: koty, bałagan, radość, bo każde ściśle wiąże się z każdym. :-)


No a sędzia? Z czym kojarzy się słowo SĘDZIA?

Odkąd zaczęłam doświadczać ich działalności, moje skojarzenia ewoluowały na przestrzeni kilku lat. Początkowo pierwsze pojęcia jakie nasuwały mi się na myśl to:

Nieuczciwość, podłość, kłamstwo, matactwo, kombinatorstwo, łamanie prawa, pycha, buta, arogancja, wrogość, niska inteligencja, lenistwo, warcholstwo, degeneracja moralna.

Następnie były to:

Hiperleksja, bezkrytycyzm, pseudologika, beton oporny na logiczne argumenty, świat urojeń, zagrożenie dla kraju, zaborca.


Od niedawna, odkąd przez przypadek natrafiłam na publikację Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w której psychiatrzy przedstawili podsumowanie z badań nad fenomenami językowymi opartymi na pracy chorej psychiki, słowo sędzia kojarzy mi się z jednym:

SCHIZOFRENIA.

A to głównie przez nagminne w dyskursie:

- wielość wypowiedzi,

- ubóstwo treści przejawiające się w nadużywaniu sloganów, wytartych frazesów

- uskokowość, polegającą na odpowiedziach obocznych, nie związanych z meritum sprawy, zarzutami, wnioskami stron itp.

- przybliżenia słowne, czyli używanie słów na swój prywatny sposób

- zbaczanie wypowiedzi

- nielogiczności

- perseweracje

- utrata celu

- u niektórych jeszcze natłok mowy i inne


Jednak jak to w życiu bywa – człowiek styka się ze zjawiskami, które można uogólnić, ale również z przeciwnościami. Na kilkudziesięciu sędziów kojarzących mi się z powyższym, otarłam się o kilku, dających policzyć się na palcach jednej ręki, którzy kojarzą mi się z czymś odmiennym:

uczciwością, pracowitością, rzetelnością, wysokimi kompetencjami, zdrowym rozsądkiem a więc brakiem zaburzeń logicznego myślenia, krytycyzmem, obiektywizmem, stosowaniem się do prawa, bezpieczeństwem dla kraju.

I nie byli to sędziowie tylko orzekający w moich sprawach, bo ta jedna z nich nawet jeszcze nie orzekła. Również orzekający w cudzych sprawach, obcych mi ludzi, z którymi nie jestem w żaden sposób związana.


Walczę z moimi skojarzeniami wyszczególnionymi w pierwszej części notki. Tłumaczę sobie, że nie można nadmiernie generalizować, że trzeba ogarniać świadomością także i tych drugich sędziów. I wówczas po połączeniu jednych z drugimi nasuwa mi się obraz STAJNI AUGIASZA, w którą ktoś wrzucił kilka pereł.

Boję się, żeby ten symboliczny Augiasz, gdy weźmie się za czyszczenie stajni, a więc za reformę sądownictwa, nie wypłukał z niej pereł i nie zostawił tego co zalegało. 

A Państwu? Z czym Państwu kojarzy się słowo sędzia?

Jestem bardzo ciekawa postaw i nastrojów społecznych. I nawet będę niezmiernie wdzięczna za podzielenie się swoimi skojarzeniami.


Wykop Skomentuj71
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo