2 obserwujących
19 notek
8905 odsłon
126 odsłon

Najwyższa Izba Kontroli i korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk

Wykop Skomentujimage


W czasie konferencji w Krakowie w Centrum Jana Pawła II podjęta została inicjatywa utworzenia  Konsorcjum Infrastruktury Wodnej. Jednym z zadań tego konsorcjum jest podejmowanie działań ukierunkowanych na odbudowę dróg wodnych w Polsce i włączenie ich do międzynarodowej sieci żeglugi śródlądowej.  W Europie aktualnie realizowane są projekty korytarzy transportowych łączących Europę. Do takich korytarzy należą Ren-Dunaj, Ren-Alpy i korytarz Bałtyk-Adriatyk. Do prawie wszystkich korytarzy włączone są drogi wodne. Wyjątkiem jest, przebiegający przez Polskę. korytarz Bałtyk-Adriatyk. W tym korytarzu nie uwzględniono Odry i Wisły. Dlatego  „Konsorcjum Infrastruktury Wodnej  w organizacji” wystosowało  do Najwyższej Izby Kontroli  następujący wniosek.


Pan Marian Banaś
Prezes Najwyższej Izby Kontroli


Komisja Europejska przygotowała projekt rozwoju sieci transportowych w Europie do roku 2030. Przygotowano listę  korytarzy transportowych . Korytarze zawierają w sobie połączenia lotnicze, kolejowe, autostrady i drogi wodne.  Na tej liście jest korytarz transportowy BALTIC-ADRIATIC (BAC), ale nie  ma w nim dróg wodnych.
Na cały projekt BAC przeznaczono ponad 59 mld Euro. W planach przewidziane jest m.in. finansowanie polskich połączeń lotniczych, portów morskich w Gdańsku i Gdyni oraz portów dla żeglugi morskiej i śródlądowej w Szczecinie i Świnoujściu. Nie jest włączone finansowanie dróg wodnych łączących Bałtyk z Adriatykiem pomimo, że korytarz nazwano BALTIC-ADRIATIC.  Nie ma w nim naszych rzek Wisły i Odry. Zwracam się, w trybie pilnym, do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o przeprowadzenie pilnej kontroli realizowanych w Europie projektów korytarzy transportowych z uwzględnieniem korytarza Bałtyk-Adriatyk oraz spowodowanie włączenia do projektu BAC na rok 2021 polskich dróg wodnych.


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale