Henryk  Połcik Henryk Połcik
282
BLOG

Czy możliwa jest zdalna diagnoza pacjenta i jego domowa rehabilitacja?

Henryk  Połcik Henryk Połcik Technologie Obserwuj notkę 4
W artykule opisuję system rehabilitacji domowej oraz propozycje zdalnej pomocy medycznej. Czy możliwa jest zdalna diagnoza pacjenta, zdalny dobór odpowiednich dla niego ćwiczeń i rehabilitacja domowa z wykorzystaniem omawianego w tym artykule systemu Exercise Pro Live (https://www.exerciseprolive.com)?


image

                                                                          Źródło: exerciseprolive.com


Exercise Pro Live-Domowa Rehabilitacja

W ramach wsparcia służby zdrowia można skorzystać z domowych ćwiczeń rehabilitacyjnych pod okiem specjalisty – fizjoterapeuty. Przykład takiego wsparcia opisano na stronie https://www.exerciseprolive.com/. Exercise Pro Live to zbiór bibliotek zawierających ćwiczenia fizjoterapeutyczne wraz z instrukcjami. System Exercise Pro Live wyposażony jest w odpowiednie procedury umożliwiające tworzenie programów rehabilitacyjnych przez pracowników służby zdrowia. Jest to system internetowy, dostępny w językach angielskim, francuskim i hiszpańskim.

 Struktura systemu obejmuje między innymi takie pozycje : części ciała (ramię, kostka, kolano itp.), ruch (zginanie, wyprost, obrót itp.), pozycja (klęcząc, leżąc, siedząc itp.), przyrządy do ćwiczeń – (taśma gumowa, ciężarek, piłka itp.).


image

                                                                      Źródło: exerciseprolive.com 

Do programu ćwiczeń dołączone są instrukcje i zdjęcia. Dostępny jest również film na którym jest prezentacja ćwiczenia. Przykłady wideo - ćwiczeń dostępne są na załączonej prezentacji YouTube - min. 8.21 i 13.42. Do pacjenta wysyłany jest e-mail z linkiem do przygotowanego przez terapeutę programu ćwiczeń. Programy ćwiczeń można modyfikować. Można włączyć własne ćwiczenia i własne filmy. Zapewniono możliwość komunikacji (e-mail) pacjent – specjalista fizjoterapii. Prezentację sytemu można obejrzeć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=XezNvQ_S3Yo&t=28. W czasie prezentacji można włączyć automatyczne tłumaczenie tekstu na inny język, np. polski.

[Zdjęcia autorskie BioEx Systems są udostępnione za zgodą i nie do kopiowania]


Zdalna przychodnia medyczna

W 2022 r. w Etiopii odbyło się Forum Zarządzania Internetem [https://www.intgovforum.org/en].

W programie IGF FORUM były między innymi tematy:

• Łączenie wszystkich ludzi i ochrona praw człowieka

• Unikanie fragmentacji Internetu

• Zaawansowane technologie, w tym sztuczna inteligencją

Obrady odbywały się w formie posiedzeń. Podczas sesji „WS #452 Reducing Disparate Outcomes with Digital Health Tools” zgłosiłem w formie czatu następujący problem:

„Proponujemy tworzenie zdalnych przychodni lekarskich w trudno dostępnych miejscach. Takie przychodnie mogą funkcjonować w oparciu o satelitarny Internet, drony i panele słoneczne jako źródła zasilania. Taka przychodnia mogłaby być wyposażona w odpowiedni sprzęt diagnostyczny. Początkowo przy niewielkim nakładzie pracy można by zrobić zdjęcia pacjenta, pobrać próbki krwi i moczu. Zdjęcia określonych części ciała, próbki krwi i moczu mogłyby być przesyłane dronem do większych przychodni lekarskich i stanowić podstawę do diagnozowania niektórych chorób, wystawiania recept i wysyłanie dronem lekarstw do zdalnej przychodni. Uczestnikom FORUM postawiłem pytanie: Czy to jest możliwe?

Na czacie mamy ciekawe pytanie. A ja mogę to po prostu przeczytać. Chciałbym zobaczyć, jaka jest wasza reakcja. [BS-moderator].

Niektóre wypowiedzi.

• Myślę, że tak, bo już to robimy, istnieje już wiele „startupów”.,…,Moim zdaniem jest dość łatwo zrobić to teraz w 2022 [S.V.]

• Przypomina mi to projekt, który wykonywałam w poprzedniej pracy. Projekt (ONZ) dotyczył wprowadzenia telemedycyny do odległych obszarów Gruzji. Bardzo górzysty teren. Czasami więc jest bardzo, bardzo trudno dotrzeć nawet helikopterem. W niektórych obszarach helikopter nie może wylądować. Ludzie tam mieszkają i oczywiście potrzebują opieki zdrowotnej. Pomysł polegał też na połączeniu tych mniejszych wiosek ze szpitalem. Problemy, przed którymi stanęliśmy, nie były samą technologią. Były to bardziej podstawowe rzeczy, takie jak elektryczność i dostęp do ciągłej energii elektrycznej. I nawet w przypadku paneli słonecznych zależy to oczywiście od lokalizacji[J.M.]

• Krótkie odpowiedzi: „Niełatwe do rozwiązania. Ale wierzę, że jest to możliwe”. "Świetny. Dziękuję Ci." "Zgadzam się".

• Myślę, że byłoby wspaniale zrobić coś takiego. I prawdopodobnie mogło by być pomocne we wszystkich krajach. W Stanach Zjednoczonych, są miejsca, które obecnie nie otrzymują opieki zdrowotnej [B.F.].

• Dziękuję za to pytanie, Henryku [BS-moderator].

Może warto wykorzystać środki techniczne jakie obecnie istnieją i diagnozować zdalnie pacjentów oraz prowadzić ich rehabilitację w domu z wykorzystaniem takich systemów jak Exercise Pro Live. Dla chorych, szczególnie po udarze mózgu, którzy wymagają stałej opieki korzystanie z domowej rehabilitacji może to być dobrym rozwiązaniem. https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/1262312,o-udarze-mozgu-telemedycynie-i-zdrowiu-polakow . Młodzi nie powinni mieć trudności w korzystaniu z systemu, starsi mogą liczyć na pomoc wnuków.


Postępuję wg wskazań M. Teresy z KALKUTY: "To co zbudowałeś przez lata może być zniszczone w jednej chwili, Nieważne buduj! ". Odbudowa likwidowanych firm, infrastruktury, wymiana wiedzy między pokoleniami, …

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie