Henryk  Połcik Henryk Połcik
373
BLOG

Stowarzyszenia uwłaszczeniowe zmieniły Polskę z szarej na kolorową

Henryk  Połcik Henryk Połcik Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 2


image


Prezydent L. Wałęsa  zarządził referendum uwłaszczeniowe. Solidarność zapisała uwłaszczenie Polaków  w programie wyborczym AWS.  A. Biela w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadził zapis o utworzeniu oddzielnego funduszu remontowego. Utworzył w Polsce kilkadziesiąt stowarzyszeń uwłaszczeniowych, które wdrożyły uwłaszczenie spółdzielców i sprawiły, że nasze bloki mieszkalne dzięki funduszowi remontowemu zmieniły swój wygląd, z szarych stały się kolorowe. Polska zmieniła swój wygląd, stała się piękniejsza.
29 listopada 1995r. prezydent RP Lech Wałęsa po uzyskaniu zgody Senatu RP, zarządził referendum o powszechnym uwłaszczeniu obywateli. Pytanie referendalne brzmiało: Czy jesteś za przeprowadzeniem powszechnego uwłaszczenia obywateli? Według obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej z 24 lutego 1996r.: odpowiedzi „TAK” udzieliło  8 580 129 osób. Uprawnionych do głosowania było 28 009 715 osób. To znaczy, że 30,6% uprawnionych do glosowania było za uwłaszczeniem.
Solidarność postanowiła zmaterializować życzenie POLAKÓW wyrażone w referendum i w programie wyborczym Akcji Wyborczej Solidarność zapisano „uwłaszczenie” obywateli naszego kraju. Parlament AWS uchwalił, a prezydent RP podpisał m.in.  ustawę o uwłaszczeniu w  spółdzielniach mieszkaniowych. Zasadniczym celem tej  ustawy było przekształcenie mieszkań „spółdzielczych” na odrębną własność. Realizację tego celu omawiamy w książce  „Batalia o uwłaszczenie w Polsce”  A. Bieli, H. Połcika i T. Połcik. W tym artykule omawiamy jeden z zapisów ustawy dotyczący funduszu remontowego. W ustawie z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych w art. 6 ust.3 jest zapis :  Spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni. (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).
Ten zapis sprawił, że władze spółdzielni mieszkaniowych wydzieloną część „opłat czynszowych” zmuszone były przeznaczyć na remonty budynków, w tym na ocieplanie i zmianę zewnętrzną budynków. Bloki spółdzielcze zmieniły swój wygląd, z szarych stały się kolorowe. Polska od Bałtyku do Tatr wypiękniała. Stało się to dzięki zaangażowaniu tysięcy ludzi zorganizowanych  w stowarzyszeniach uwłaszczeniowych, akcjach katolickich, kołach rodzin Radiach Maryja i lokalnych oddziałach „Solidarności”.
Uwłaszczenie mieszkaniami spółdzielczymi było wdrażane przez kadrę przygotowaną w ramach kursów i szkoleń organizowanych przez stowarzyszenia uwłaszczeniowe m.in. w Krakowie, Lublinie i Przemyślu. Uczestnicy tych kursów otrzymali rekomendacje podpisaną m.in. przez prof. A.Bielę i autora tego artykułu H.Połcika do organizowania punktów informacyjno - konsultacyjnych w zakresie „Uwłaszczenia w Ustawie z dnia 15 grudnia 2000 roku o Spółdzielniach Mieszkaniowych”.
Wykaz tych punktów podany jest we wspomnianej wyżej publikacji „Batalia o uwłaszczenie w Polsce”. W czasie spotkań konsultacyjno – informacyjnych zbieraliśmy również uwagi i propozycje zmian wdrażanej ustawy. Przykładem takich zrealizowanych propozycji jest nowelizacja ustawy dająca możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego gruntu pod budynkami spółdzielczymi we własność.
Z uwagi na to, że publikacja ta ma również charakter dokumentacyjny poniżej podajemy miejscowości w których zorganizowaliśmy punkty informacyjno – konsultacyjne.
Miejscowości w których zorganizowano punkty informacyjno – konsultacyjne wdrażania "Uwłaszczenia w Ustawie z dnia 15 grudnia 2000 roku o Spółdzielniach Mieszkaniowych”:  Białystok, Bielsko-Biała, Brzozów, Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk-Wrzeszcz, Gdynia, Gliwice, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Inowrocław, Jarosław, Koszalin, Kraków, Legnica, Lębork, Lublin, Łęczna, Łomża, Mielec, Mogilno, Myślenice, Nakło nad Notecią, Nałęczów, Nowogard, Olkusz, Ostrowiec Świętokrzyski, Piotrków Trybunalski, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Przemyśl, Przeworsk, Puławy, Rzeszów, Sosnowiec, Solec  Kujawski,
Stalowa Wola, Strzelin, Świecie nad Wisłą, Toruń, Tomaszów Mazowiecki, Tuchola, Tychy, Warszawa, Warszawa-Wawer, Wejherowo, Wrocław, Zakopane, Zamość, Zgierz, Żnin.
W wielu miejscowościach było po klika takich  punktów, na przykład:  w Bydgoszczy-5, Gdyni-3, Krakowie-8, Lublinie-8. Z informacji wymienionych punktów korzystali również  spółdzielcy z miejscowości w których takich punktów nie było.
Woluntariuszom tych miejscowości zaangażowanych w zmianę wyglądu naszego kraju należą się podziękowania. Ich praca nie poszła  na marne, dała owoce i powinna być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków.


Henryk Połcik

Postępuję wg wskazań M. Teresy z KALKUTY: "To co zbudowałeś przez lata może być zniszczone w jednej chwili, Nieważne buduj! ". Odbudowa likwidowanych firm, infrastruktury, wymiana wiedzy między pokoleniami, …

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka