0 obserwujących
247 notek
84k odsłony
  108   0

"Ekipa" - bajka na dobranoc dla sierot po UD

Wiem że temat już nieco nieświeży bo trzeci odcinek leciał dwa dni temu. Chciałem, naprawdę chciałem dać serialowi szansę zanim rzucę kamieniem - bo polskie filmy o polityce powstają tak rzadko, że aż żal jakiś zjechać jak wreszcie powstanie.

No ale niestety "Ekipę" zjechać trzeba od góry do dołu.

Jest to po prostu film zupełnie niewarygodny i nieprawdopodobny. W sposób najgorszy bo powielający najgłupsze potoczne opinie na temat polityki. Na przykład mit o tym, jakie to zbawienne byłyby rządy bezpartyjnych fachowców. Którzy to fachowcy nawet potrafią w pięć minut wybudować fabrykę za pomocą kilku telefonów.

Ja rozumiem, że Agnieszka Holland i jej rodzina pracująca przy serialu nie muszą znać się na polityce. Ale od czego są konsultanci?

W tym szaleństwie jest jednak metoda. Obraz świata budowany w ekipie jest spójny.

Największą partią jest partia centrowa (taka trochę liberalna ale z wrażliwością społeczną, właściwie nijaka we wszystkich polach poza zajadłym euroentuzjazmem). Partia narodowo-katolicka składa się z jakichś ułomów, którzy na zebranie najwyższych władz partyjnych przychodzą poubierani w tureckie swetry i zajmują się głównie piciem wódki. Teczki SB są preparowane w celu likwidacji politycznych przeciwników, a zajmują się tym zmuszeni brakiem pracy dawni oficerowie WSI. Największym zagrożeniem dla państwa są neonaziści (he, he to szczególnie dobre, zwłaszcza że jest ich w Polsce wszystkiego tak z piętnastu).

To po prostu obraz świata kogoś kto żyje na bezludnej wyspie na którą dociera tylko "Wyborcza". I dla tego rodzaju ludzi serial niewątpliwie będzie świetny. Tu rzeczywistość skrzeczy, PiS idzie do kolejnego zwycięstwa a ich idoli społeczeństwo dawno olało. Ostatnio robią za kwiatek w butonierce Kwaśniewskiego. Jakże przyjemnie choć raz na tydzień przenieść się do świata, gdzie rządzą bezpartyjni fachowcy, oszłomy knują po ciemnych piwnicach zamiast bezczelnie siedzieć w rządzie, a społeczeństwo dorosłe do demokracji daje Unii Demokratycznej 40% głosów. I dobrze i na zdrowie, w pewnym wieku dzieci wymyślają niewidzialnych przyjaciół - niech sobie biedne sierotki Michnika mają swoją wirtualną Polskę.

A ja "Ekipę" oglądał będę i tak z powodów następujących:

1. Z ciekawości jaką jeszcze bzdurę wymyślili scenarzyści.

2. Bo to jednak mimo wszystko serial o polityce, a ja maniak polityki jestem.

3. Bo nie gra tam bożyszcze gimnazjalistek Paweł Małaszyński a to ostatnio cenna i rzadka zaleta.

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale