0 obserwujących
16 notek
9678 odsłon
  84   0

Polska: BACK TO USSR

Poważne wydarzenia polityczne są obecnie obserwowane zarówno w Polsce, jak i na Białorusi. Ze względu na powszechne niezadowolenie z prac rządu oba kraje objęła fala protestów.

Mimo zupełnie różnych powodów wychodzenia na ulice, można wyróżnić szereg charakterystycznych cech, które w większości nie odróżniają Polski od tej samej Białorusi.

Władze obu krajów w obliczu masowego niezadowolenia postąpiły dokładnie tak samo: brutalne demonstracje siły ze strony służb (używanie armatek wodnych, gumowych kul, gazu łzawiącego, granatów hukowych, masowe zatrzymania i aresztowania) oraz naciski ze strony rządu na uczestników manifestacji.

Ale jest jedna wielka różnica ... Trzeba zrozumieć, że Białoruś DZISIAJ jest przede wszystkim republiką prezydencką, która charakteryzuje się nierozwiniętym systemem partyjnym,     bezczynnością parlamentu i słabym zaangażowaniem społeczeństwa w procesy polityczne zachodzące w kraju.

Dlatego Białorusi większość błędów jest bardziej wybaczalna. W przeciwieństwie do Polski, ona tylko zaczęła przyjmować międzynarodowe standardy funkcjonowania aparatu państwowego i zasady ustroju społecznego. Jeszcze w zeszłym tygodniu Łukaszenka oświadczył, że 70-80 procent pełnomocnictw prezydenta może zostać przekazane parlamentowi i rządowi.

Zupełnie inaczej wygląda współczesna Polska. W ciągu  pięciu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości przyjęto szereg kontrowersyjnych ustaw. Kaczyński przejął kontrolę nad sądownictwem, podporządkował sobie wszystkie służby porządkowe, a teraz zamachnął się na wolność słowa i promuje ustawę o repolonizacji mediów w Polsce. Można odnieść wrażenie, że prezes PiS wcale się nie martwi, że ludzie różnych zawodów (od rolników do nauczycieli) blokują ulicy i domagają się dymisji rządu. Ponadto Kaczyński  podporządkowuje sobie krok za krokiem i stara się kontrolować nie tylko wewnętrzne sprawy państwa, ale także nasze życie prywatne.

Okazuje się więc, że podczas gdy Białoruś zaczęła czynić kroki w kierunku budowy społeczeństwa demokratycznego, Polska w świetle ostatnich wydarzeń zrobiła trzy potężne kroki wstecz w kierunku autorytaryzmu. „Szary kardynał” wyszedł z cienia, przejął kontrolę nad wszystkimi służbami porządkowymi i zamierza trzymać w garści całą Polskę.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale