Nawrocki odbiera order - Independent Trader
Nawrocki odbiera order - Independent Trader
Independent Trader Independent Trader
1879
BLOG

Nawrocki odbiera order, a Zełenski poniża Polskę

Independent Trader Independent Trader Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Odebranie Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego stało się symbolem największego od lat kryzysu w relacjach Polski i Ukrainy. Czy Warszawa przez lata pomagała Kijowowi bezwarunkowo, nie zabezpieczając własnych interesów? W najnowszym materiale sprawdzamy, co naprawdę oznacza ten dyplomatyczny konflikt i czy Polska powinna wreszcie zmienić swoją politykę wobec Ukrainy.


„Dzisiaj trzeba powiedzieć jasno. Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełeński dostarczył najlepszego materiału i wiele tlenu rosyjskiej propagandzie swoją decyzją. Oceniam to bardzo krytycznie.”

To komentarz prezydenta Karola Nawrockiego do informacji, że Wołodymyr Zełenski uhonorował jedną z ukraińskich jednostek wojskowych, nadając jej imię Bohaterów UPA – formacji, która wymordowała na Wołyniu ponad 100 tysięcy Polaków. W konsekwencji kilka dni temu prezydent Karol Nawrocki podjął decyzje i odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego.

Order, UPA i dyplomatyczny afront wobec Polski

Reakcja strony ukraińskiej była dla nas poniżająca. Na zdjęciu opublikowanym przez samego Zełenskiego widać order porzucony w magazynie pośród innych paczek. Odznaczenie odesłano bez szacunku, zwykłą przesyłką kurierską. Zupełnie tak, jakby odsyłano nietrafiony zakup skarpetek. W języku dyplomacji jest to odczytywane jako demonstracyjny gest znieważenia Polski.

image

Źródło: x.com/Wołodymyr Zełenski

Na to wszystko patrzą dziś media z całego świata. Reuters, Associated Press, „The Guardian”, „The Times”, Euronews, France24. Wszyscy opisują ten sam obraz: największy od lat kryzys w relacjach Warszawy i Kijowa, wywołany nie przez Polskę, lecz przez decyzję ukraińskiego prezydenta.

Co istotne, w ramach solidarności, orderu zrzekli się także poprzedni prezydenci Ukrainy. Między innymi oligarcha Petro Poroszenko, zamieszany w głośną aferę Panama Papers, a także Wiktor Juszczenko – ten sam, który pośmiertnie nadał Stepanowi Banderze tytuł Bohatera Ukrainy. Do tego grona dołączył również Leonid Kuczma, którego nazwisko wielokrotnie przewijało się w licznych aferach korupcyjnych. Dodatkowo to właśnie Kuczma miał zlecić morderstwo dziennikarza Heorhija Gongadze, który nagłaśniał jego interesy. Ciało reportera odnaleziono w lesie z odciętą głową.

I w tym miejscu warto zadać niewygodne pytanie: dlaczego takie osoby w ogóle posiadały najważniejszy polski order? Za co go dostały? Wiemy, że odznaczenie dla Zełenskiego wręczył osobiście Andrzej Duda. Podczas ceremonii, prezydent mówił, że Order Orła Białego jest wręczany „(…) wyjątkowym osobom, które swoim życiem i swoją służbą publiczną, swoją pracą dokonały wyjątkowych zasług na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej w szerokim tego słowa znaczeniu.”

Ale czy ktokolwiek z nas wie, jakie konkretne zasługi pan prezydent miał na myśli?

Czytaj dalej: Nawrocki odbiera order, a Zełenski poniża Polskę

Jak inwestować w miedź?

Autor: Mateusz Szczesik

Nigdy nie byłem prymusem. To, czego nie mogłem wykorzystać w praktyce niezbyt mnie interesowało. Już jako nastolatek wiedziałem, że system szkolnictwa nie jest skonstruowany tak, jak być powinien. Byłem prawdziwym utrapieniem dla nauczycieli :) W trakcie studiów na UW moje podejście do nauki zaczęło się trochę zmieniać, ponieważ otaczali mnie coraz ciekawsi ludzie. Z uczelni nie skorzystałem jednak zbyt wiele, gdyż sytuacja zmusiła mnie do nagłego podjęcia pracy. Jak się szybko przekonałem, rola pracownika nie za bardzo mi odpowiadała więc wraz z kolegą założyłem pierwszą firmę. Był to strzał w 10! Firma zaczęła się rozwijać, a my zatrudnialiśmy coraz więcej osób. W ciągu pięciu lat przeszliśmy od gwałtownego rozwoju, przez kontrolowany chaos, aż do ładu korporacyjnego, który okazał się być złem koniecznym. W międzyczasie ukończyłem MBA na University of Illinois. Po kilku latach, wszystkie firmy, które kontrolowałem zatrudniały prawie 50 osób, a łączny obrót przekraczał 20 mln zł. Lata harówki od rana do późnego wieczora sprawiły, że się wypaliłem. Sprzedałem wszystkie udziały i zacząłem jeździć po świecie. W ciągu kilku lat odwiedziłem prawie 30 krajów, mieszkając w niektórych przez dłuższy czas. Poznawanie innych kultur w fantastyczny sposób otwiera umysł oraz rzuca całkiem nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Inwestowaniem zajmowałem się równolegle do pracy zawodowej, aby w rozsądny sposób zagospodarowywać nadwyżki. Jednak dopiero od 2008 roku zacząłem intensywnie uczyć się, poznając prawa rządzące rynkami finansowymi. Pierwsze artykuły na łamach bloga zacząłem pisać, aby usystematyzować swoją wiedzę. Z czasem jednak okazało się, że to co robię przyciąga wiele osób i należy to kontynuować. Obecnie, moim celem jest stworzenie portalu na miarę The International Forecaster ś.p. Boba Chapmana. To właśnie jego praca otworzyła mi oczy na wiele rzeczy, za co zawsze będę mu bardzo wdzięczny. Kolejne lata pokazują, że to co robimy ma sens. Każdego tygodnia nasze artykuły czyta ponad 60 tys. osób, z czego 25 tys. to stali czytelnicy. Zainteresowanie portalem potwierdzają dotychczasowe nagrody. Zaczęło się od II miejsca w konkursie "Ekonomiczny Blog Roku 2014" organizowanym przez Money.pl. Dalsze sukcesy przyniosły konferencje FxCuffs, gdzie w 2016 roku otrzymaliśmy nagrodę w kategorii "Blog Roku". Rok później wyczyn ten udało się powtórzyć ("Blog Roku 2017"). Dodatkowo, otrzymałem również nagrodę w kategorii "Osobistość Roku 2017". Każde z tych wyróźnień stanowi świetną motywację do dalszej pracy. Trader21

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Polityka