Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
987
BLOG

Nadchodzi trzęsienie ziemi w światowej telekomunikacji

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 8

Zgodnie z przewidywaniami analityków ruszają na szeroką skalę komercyjne systemy LTE. W zakresie telekomunikacji, koniec 2010 roku może być przełomem przewyższającym znaczeniem wprowadzenie GSM.
Pierwszą sieć komercyjną LTE uruchomiła na przełomie roku skandynawska TeliaSonera. Na wiosnę, testowa instalacja powstała w Chinach, w związku z Expo w Szanghaju.


Global Mobile Suppliers Association (GSA) szacuje, że do końca 2010 roku ruszą 22 sieci. Obecnie już 110 operatorów w 48 krajach inwestuje w LTE. Nowa technologia daje szansę na wyrównanie światowej infrastruktury telekomunikacyjnej, równolegle powstają sieci w USA, Europie i w Uzbekistanie.


Nawiązując do historii, wprowadzenie GSM zachwiało potęgą narodowych operatorów telekomunikacyjnych, powstały nowe firmy ukierunkowane wyłącznie na łączność bezprzewodową.
Obecnie czołowi operatorzy, pomni doświadczeń, bacznie kontrolują rynek, ale już zapowiadają się przetasowania. Pierwszą na świecie sieć, w docelowym paśmie 1800 MHz, uruchomiła w Polsce grupa firm powiązana z operatorem płatnej telewizji cyfrowej Polsat wykorzystując sprzęt Huawei.
Podobnie ciekawa sytuacja dotyczy producentów sprzętu. Z liderów rynku GSM: Nortel - zbankrutował, Motorola jest w nienajlepszej kondycji. O kontrakty twardo walczą starzy gracze: Ericsson, Alcatel Lucent, Nokia, Siemens Networks, ale tracą rynek na rzecz nowych liderów Huawei, ZTE, Samsung.

 

Na wiosnę 2010 uruchomiono w Szanghaju instalację TD-LTE
 
 
Jednak najciekawiej zapowiada się bój technologii. LTE rozwija się obecnie w dwóch głównych kierunkach: FDD-LTE i TD-LTE. Różnią się one sposobem wykorzystania kanału.
W przypadku FDD-LTE kanał transmisyjny dzielony jest na dwa zakresy częstotliwości - jeden z nich używany jest do transmisji w kierunku stacji bazowej, a drugi od stacji bazowej do terminali.
W TD-LTE transmisja "uplink" i "downlink" prowadzona jest w całym dostępnym kanale. Czas, w którym przeprowadzana jest transmisja dzieli się na tzw. "szczeliny czasowe". W pojedynczej "szczelinie czasowej" transmisja przebiega tylko w jedną stronę. Pozwala to elastycznie wykorzystywać możliwości transmisyjne kanału.
Technologię TD-LTE przyjęły czołowe firmy amerykańskie: Verizon, Clearwire, AT&T. Wiele wskazuje, że zdecydują się na nią także Indie. TD-LTE preferują także Chiny, które, jak szacują fachowcy, mogą mieć nawet 40% patentów w jej zakresie. W tej sytuacji nie dziwi, że Chunghwa Telecom - tajwański operator - zdecydował się na rozwiązanie FDD-LTE zakupione od Nokia Siemens Networks.
Czy stosowanie dwóch technologii oznacza brak kompatybilności w światowej telekomunikacji? - Nie, obie technologie są spójne ze sobą w 90%, ich połączenie zapowiadane jest w przyszłościowej wersji LTE-A (Advanced), o przewidywanych przepustowościach 1 Gb/s - downlink i 500 Mb/s - uplink, przy szerokości kanału 100 MHz.
O pracach nad chipem, który może pracować w systemie FDD-LTE i TD-LTE poinformowała China Mobile i firma WordPhone.
 
* * *
 
W łączności bezprzewodowej zdefiniowano pojęcie Sieci Czwartej Generacji - 4G. Sieć 4G powinna zapewniać transmisję mobilną o przepływności 100 Mb/s i stacjonarną 1 Gb/s. LTE (Long Term Evolution) - to rozwinięcie systemu telefonii komórkowej.
LTE to technologia mobilnej sieci, w której szybkość pobierania danych będzie sięgała 326 Mb/s, a wysyłania 86 Mb/s (przy kanale o szerokości 20 MHz, modulacji 64QAM i technice MIMO 4x4). Ze względu na uplink niespełniający kryterium 100 Mb/s nazywana jest technologią 3,9G.
Technologia jest przewidziana jako następny etap w rozwoju sieci telefonii komórkowej, pozwalając jej na osiągnięcie możliwości transmisji multimediów.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Technologie