Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
202
BLOG

Marsjańskie oczy

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

Marsjański łazik Curosity jest wyposażony w zestaw 10 urządzeń składających się na wysokospecjalizowane laboratorium geologiczne i meteorologiczne. Bodźce świetlne odbiera za pomocą 17 kamer z matrycami CCD: pięć z nich służy do prowadzenia eksperymentów naukowych, a dwanaście do nawigacji.

Urządzenia na wyposażenu Curriosity
żródło: NASA
 
 
MastCam to zestaw 2 kolorowych kamer o rozdzielczości 1600 × 1200 pikseli, wyposażonych w przetworniki CCD i filtr RGB Bayera. Kamery mają identyczną konstrukcję, różnią się jedynie obiektywami (jedna z obiektywem o ogniskowej 34 mm - f/8, druga 100 mm - f/10). Urządzenia służą do wykonywania filmów, robienia zdjęć (w tym również panoramicznych). Pozwalają na wykonanie analizy wielospektralnej, czyli generowania obrazu z wykorzystaniem pełnego zestawu barw w zakresie światła widzialnego, a także mikrofal, dalekiej i bliskiej podczerwieni oraz ultrafioletu. Do tego celu w urządzeniach umieszczono bęben z filtrami, o długości fali w zakresie od 440 do 1035 nm, oraz filtr ND (szary) do zdjęć Słońca. Kamery Mastcam zostały wyposażone w 8 GB pamięci wewnętrznej, na której zapisywane są fotografie oraz filmy. Po wykonaniu każdego zdjęcia na Ziemię wysyłana jest miniaturka w rozmiarze 200 x 150 pikseli i na jej podstawie naukowcy z NASA określają, czy Curiosity ma przesłać fotografię w pełnej rozdzielczości. Kamery wyprodukowała firma Malin Space Science Systems.
Kamera MastCam
żródło: MSSS
Mars Hand Lens Imager (MAHLI) – kamera kolorowa o rozdzielczości 1600 × 1200 pikseli wyposażona w obiektyw o zmiennej ogniskowej 18,3 - 21,3 mm. Wykorzystywana głównie do zdjęć badanych przez sondę elementów geologicznych oraz diagnostycznych łazika. Urządzenie jest umieszczone na przednim ramieniu Curiosity, może wykonywać zdjęcia makro z odległości 22.5 mm a także zdjęcia 3D. MAHLI jest wspomagany przez 6 diod LED, w tym dwie świecące w ultrafiolecie 365 nm. Kamerę wyprodukowała firma Malin Space Science Systems.
 
Kamera MAHLI
żródło: MSSS
 
 
Mars Descent Imager (MARDI) – kamera kolorowa do fotografowania i filmowania w fazie opadania i lądowania z rozdzielczością 1600×1200 pikseli. Zadaniem MARDI było wykonanie około 500 zdjęć podczas trwającej około 100 sekund ostatniej fazy lądowania sondy na powierzchni Marsa. Zgodnie z planem aparat zaczął pracować na wysokości poniżej 3.7 km, a ostatnie zdjęcia zrobił około 5 metrów nad powierzchnią. Wszystkie wykonane przez MARDI zdjęcia miały pomóc naukowcom w dokładnym określeniu miejsca lądowania sondy i precyzyjnym zaplanowaniu trasy, jaką ma pokonać łazik. Kamerę wyprodukowała firma Malin Space Science Systems.
Kamera MARDI
żródło: MSSS
ChemCam – urządzenie do zdalnej detekcji składu chemicznego i mikrofotografii powierzchni próbek. ChemCam składa się z lasera, który emituje w kierunku wybranej skały serię 30 impulsów laserowych, trwających miliardowe części sekundy o mocy ponad miliona watów oraz kamery rejestrującej obraz. Wskutek oddziaływania lasera dochodzi do jonizacji wierzchniej części skały i jej zamiany w plazmę, obraz analizowany jest za pomocą spektrometru określającego skład chemiczny. ChemCam ma możliwość analizy do 6144 różnych długości fali - od ultrafioletu do podczerwieni.
Detektory IR do spektrometru wyprodukowała polska firma VIGO z Ożarowa. Kamera jest wspólnym dziełem naukowców amerykańskich i francuskich.

 
Urządzenia CheMin
żródło: NASA
Oprócz tego Curosity wyposażono w 12 dodatkowych kamer czarno-białych o rozdzielczości 1024×1024 pikseli służących jako oczy łazika i pozwalających identyfikować i omijać przeszkody.
Curiosity do kontaktu z bazą na Ziemi używa jednej z trzech anten. Podstawowym systemem komunikacji jest antena pracująca w paśmie UHF (podobnie jak w systemach telewizyjnych). Komunikuje się on z satelitą rozpoznawczym lub z jedną z dwóch sond kosmicznych będących na orbicie Marsa (prędkość połączenia 2 Mbit/s lub 256 kbit/s, maksymalny czas transmisji 15 min). Te z kolei przesyłają dane do specjalnej sieci anten na Ziemi.
Dwie pozostałe anteny łazika mogą komunikować się z Ziemią bezpośrednio poprzez fale w paśmie X. Jedna z nich ma małe wzmocnienie i pozwala na transmisję z prędkością 15 bit/s, druga o większym wzmocnieniu pozwala na transmisję z prędkością 32 kbit/s, ale wymaga rozłożenia. Komunikacja możliwa jest przez całą dobę.
 
Kanały komunikacjne łazika z Ziemią
żródło: NASA

 

6 sierpnia 2012 roku na Marsie wylądował łazik Curiosity – robot i jeżdżące laboratorium w jednym. Celem jego misji jest poszukiwanie substancji organicznych i innych śladów związków chemicznych uznawanych za konieczne do rozwoju życia mikrobiologicznego na Czerwonej Planecie. Łazik porusza się po Czerwonej Planecie z maksymalną prędkością 90 m/h, bada jej powierzchnię i robi zdjęcia. Curiosity ma wielkość małego samochodu (3x2,8 m). Porusza się na sześciu 50 cm kołach. Potrafi pokonywać przeszkody o wysokości do 65 cm i przemieszczać się 200 metrów dziennie. Posiada specjalne, ruchome dwumetrowe ramię. Jego misja potrwa 98 tygodni i ma kosztować 2,5 mld dolarów.

 

XI Konkurs "Ciekawie o antenach". Do 30 września trwa kolejna edycja konkursu "Ciekawie o antenach".
Regulamin Konkursu i nadesłane zdjęcia
Zapraszamy do udziału!

Ciekawie o antenach - XI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2012
Ciekawie o antenach - XI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2012
Ciekawie o antenach - XI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2012
Ptasie radio
Sylwia Frankowicz
Gdzieś w Polsce
Aleksander Pietrzak
Telewizja leśnych ludzi
Robert Skibiszewski

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie