Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
404
BLOG

"Gigabitowe Wifi" już dla każdego

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 1

Firma D-LINK, jeden z największych na świecie producentów sprzętu sieciowego wprowadziła do sprzedaży bezprzewodową kartę AC1200 umożliwiającą pracę w standardzie 802.11ac. Pomimo tego, iż pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się w sprzedaży już pół roku temu, a firma Buffalo jako pierwsza na świecie zaprezentowała prototyp ruterów 802.11ac już podczas styczniowych targów CES w Las Vegas, dopiero oferta firmy D-LINK otworzy rynek dla tego nieratyfikowanego jeszcze standardu. Karta przeznaczona jest dla użytkowników chcących przesyłać dane bezprzewodowo z prędkością zbliżoną do 1 Gb/s. Może to być np. przekaz strumieniowy obrazu HD bez kompresji.

 

Karta D-LINK AC 1200 pracująca w technice 802.11ac.
Choć na dzień dzisiejszy trudno mówić tu o przystępnej cenie - około 90 USD (kilkukrotnie przewyższa koszt popularnych kart 802.11n), to pewnym jest, że za D-Linkiem pójdą kolejni, jak na przykład TP-LINK i w roku 2013 zakup karty 802.11ac nie będzie już stanowił problemu finansowego. [dlink.com]
 
 
"Gigabitowe Wifi" oparte jest na rozwiązaniach znanych z IEEE 802.11n poszerzonych o nowe techniki, które znacząco przyśpieszą przesyłanie danych. Urządzenia standardu 802.11ac, którego ratyfikacja nastąpić ma pod koniec 2013 roku (obecnie bazą do działań jest czwarta wersja draftu) pracować będą w paśmie 5 GHz. Początkowo urządzenia te oferować będą transmisję z prędkością około 1 Gbit/s, przy czym już teraz znane są plany wprowadzenia na rynek w roku 2015 pierwszych chipsetów oferujących bezprzewodową transmisję z niewyobrażalną jak na to medium prędkością aż 7 Gbit/s. Osiągnięcie takiej prędkości możliwe będzie dzięki zastosowaniu modulacji 256 QAM, szerokości kanału 160 MHz oraz technik wieloantenowych MIMO. Ciekawostką jest fakt, iż aby osiągnąć taką prędkość urządzenie (klient oraz access point) wyposażyć należy w aż 8 anten. Ważną nowością będzie wykorzystanie techniki multi-user MIMO, dzięki której punkt dostępowy będzie mógł jednocześnie komunikować się z czterema klientami (technika ta będzie dostępna w drugiej generacji chipsetów 802.11ac w 2014 r.)
 
 
Porównanie prędkości transmisji oraz zasięgu dla standardów 802.11ac oraz 802.11n
[dailywireless.com]
 
 

Kolejni producenci tacy jak Netgear, czy Cisco/ Linksys poszerzają swoje oferty o urządzenia pracujące w 802.11ac. Przewiduje się, że w 2013 roku - równolegle z oficjalnym zatwierdzeniem standardu, na rynku pojawią się pierwsze notebooki z kartami bezprzewodowymi kompatybilnymi z tą techniką. Jeszcze szybciej zareagować mają producenci smartfonów - pod koniec 2013 roku 70% produkowanych urządzeń ma być wyposażanych w odpowiedni chipset. Najbliższe 2 lata pokażą, jak szybko 802.11ac zdobędzie rynek konsumenckich sieci LAN. Zatwierdzony w 2009 roku 802.11n, który zyskał na popularności dopiero w roku 2011/ 2012 musiałby przejść na zdecydowanie przedwczesną emeryturę. Wydaje się, że w kwestii bezprzewodowych technik dostępu do sieci, producenci sprzętu wyprzedzają nieco epokę oraz aktualne zapotrzebowania użytkowników.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie