Co musi zrobić Unia, by wyjść z kryzysu? Jakie plany reform wspólnoty odpowiadają interesowi narodowemu Polski, a jakie Wielkiej Brytanii? Czy kraje te mogą znaleźć w tej kwestii punkty wspólne? - odpowiedzi na te pytania przedstawili eksperci dwóch think-tanków: Instytutu Wolności (Warszawa) i Open Europe (Londyn) w ich nowym, wspólnym raporcie.
– Unia Europejska jest w poważnym kryzysie, ale to ciągle wielki projekt polityczny. Warto go ratować – mówi Igor Janke, prezes Instytutu Wolności. – Kryzys może zabić chorego, ale może to go też uzdrowić. Warto więc myśleć odważnie i szukać nowych pomysłów na wzmocnienie europejskiego projektu. Polska i Wielka Brytania mają dziś zbliżone poglądy na wiele spraw, dlatego zdecydowaliśmy się na przygotowanie wspólnego raportu z renomowanym brytyjskim think-tankiem. – dodaje szef polskiego Instytutu.
– Nasze kraje, jako państwa członkowskie spoza strefy Euro, łączą wspólne interesy. To ochrona i rozwój jednolitego rynku, reforma budżetu unijnego, a przede wszystkim stworzenie elastycznych kryteriów członkostwa, bardziej dopasowanych do specyfiki każdego z państw – twierdzi Paweł Świdlicki, ekspert Open Europe.
W analizie „Polskie i brytyjskie wizje przyszłości Europy: Propozycja wspólnej agendy reformy Unii Europejskiej” polscy i brytyjscy badacze zidentyfikowali największe słabości wynikające z dzisiejszego sposobu funkcjonowania UE i zaproponowali rozwiązania korzystne z punktu widzenia obu państw.
Publikacja dwóch think-tanków składa się z diagnozy sytuacji, dwóch osobnych (polskiej i brytyjskiej) recept oraz części wspólnej – przedstawiającej propozycje reform, co do których zgodziły się obie strony.
Zapraszamy do lektury raportu:
Polskie i brytyjskie wizje przyszłości Europy: Propozycja wspólnej agendy reformy Unii Europejskiej
Analitycy Instytutu Wolności i Open Europe rekomendują w publikacji m.in.:
- konieczność zawarcia „nowego europejskiego kontraktu”, który pozwoli przywrócić wewnętrzną równowagę w Unii oraz wzmocnić społeczne zaufanie do jej instytucji; powinny w nim zostać uwzględnione elastyczne kryteria członkostwa dopasowane do specyfiki każdego z krajów,
- potrzebę realistycznej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa Unii Europejska; UE nie powinna zastępować NATO czy państw narodowych, powinna stworzyć nowy model wspierania stabilności w swoim sąsiedztwie,
- wspieranie dalszego funkcjonowania strefy euro, przy wypracowaniu mechanizmów gwarantujących zabezpieczenie interesów państw spoza strefy oraz integralność i sprawne działanie jednolitego rynku; w tej drugiej kwestii pomóc może też dalsza liberalizacja prawa, zwłaszcza w sektorze usług,
- dokonanie redefinicji unijnego budżetu przy silniejszym uwzględnieniu realnych potrzeb rozwojowych; priorytetem powinny być badania i innowacje oraz poprawa infrastruktury w Europie Środkowej.
Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego.
Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka