W szóstym numerze Ekspresu m.in.:
- Nigel Farage wraca do polityki
- Sympatycy Leave.EU zapisują się do Konserwatystów
- Salmond oskarżony o molestowanie seksualne
- Szef Foreign Office krytykuje Rosję
- Hammond prognozuje spadek PKB
Nigel Farage będzie walczył o „twardy” brexit
Nigel Farage, europoseł, były lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa oraz od 20 lat twarz walki o wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zapowiedział powrót do polityki. Farage, który po wygranym referendum zajął się dziennikarstwem, współpracując z londyńskim radiem LBC i amerykańską telewizją Fox News, tłumaczy, że do powrotu zmusiła go „zdrada” niewierzącej w korzyści brexitu premier Theresy May, urzeczywistniona w porozumieniu z Chequers.
Aby walczyć o „twardy” brexit, Farage zamierza więc ruszyć w trasę po kraju wraz z kampanią Leave Means Leave, zrzeszającą posłów Partii Konserwatywnej o podobnych poglądach co Farage. Jej celem będzie sprzeciwianie się propozycji premier May i przekonywanie obywateli Wielkiej Brytanii, że aby osiągnąć idee, za którymi 17,4 miliona z nich głosowało 23 czerwca 2016 roku, należy popierać „twardy” wariant brexitu i uniknąć drugiego referendum. W trakcie objazdu po kraju Farage’owi towarzyszyć będą Konserwatyści, na czele z Jacobem Rees Mogggiem.
Na podstawie: https://news.sky.com/story/nigel-farage-back-in-politics-to-challenge-theresa-mays-brexit-11475417
Alex Salmond oskarżany o molestowanie seksualne
Były poseł do brytyjskiego parlamentu oraz były lider Szkockiej Partii Narodowej i Pierwszy Minister Szkocji Alex Salmond podejrzewany jest o molestowanie seksualne. Dwie kobiety w styczniu 2018 r. zgłosiły pozew wobec Salmonda, korzystając z nowych procedur, wprowadzonych po skandalu seksualnym w Westminster w 2017 r. Według doniesień brytyjskich mediów, Salmond – jeszcze jako szef szkockiego rządu – miał dotykać piersi i pośladków jednej z urzędniczek w Bute House, oficjalnej rezydencji Pierwszego Ministra Szkocji w Edynburgu w grudniu 2013 r.
Salmond, który w ostatnich miesiącach zajął się prowadzeniem swojego programu telewizyjnego w anglojęzycznej wersji rosyjskiej telewizji państwowej Russia Today, stanowczo odpiera te zarzuty, nazywając je „absurdalnymi”. Dodatkowo, lider kampanii zmierzającej do niepodległości Szkocji zadeklarował, że pozwie szkocki rząd za brak możliwości wglądu w akta sprawy. Pierwsza minister Nicola Sturgeon nazwała zarzuty „niezwykle smutnymi” i poinformowała, że ze względu na brak informacji od policji o szczegółach sprawy nie zawiesi Salmonda w prawach członka partii.
Na podstawie:
https://www.theguardian.com/politics/2018/aug/26/nicola-sturgeon-says-snp-is-not-able-to-suspend-alex-salmond
https://www.bbc.com/news/uk-scotland-scotland-politics-45307158
Sympatycy Leave.EU masowo zapisują się do Konserwatystów
Leave.EU, kampania lobbująca za twardym brexitem, popierana przed referendum unijnym przez UKIP, zorganizowała akcje mającą na celu wybranie na nowego premiera prawdziwego „brexitowca”. Akcja polega na masowym dołączaniu zwolenników twardego wyjścia z Unii Europejskiej do Partii Konserwatywnej, tak, aby przy okazji wyborów następcy Theresy May wskazać osobę szczerze wierzącą w korzyści związane z opuszczeniem Wspólnoty.
Według deklaracji organizatorów, do partii przystąpiło już ok. 10 000 osób, choć władze Konserwatystów odmówiły członkostwa głównemu sponsorowi grupy, Aaronowi Banksowi. Zgodnie z zasadami Partii Konserwatywnej, po 3 miesiącach od zapisania się każdy członek może oddać swój głos w ostatniej fazie wyborów na lidera ugrupowania i wybierać między 2 kandydatami, wskazanymi wcześniej przez konserwatywnych członków Parlamentu. Leave.EU ma nadzieję, że akcja umożliwi zostanie premierem takim ludziom jak Boris Johnson czy Jacob Rees-Mogg.
Na podstawie: https://www.theguardian.com/politics/2018/aug/19/brexit-tory-mps-warn-of-entryism-threat-from-leave-eu-supporters
https://www.bbc.com/news/uk-politics-45290206
Szef Foreign Office wzywa do zaostrzenia sankcji wobec Rosji
Podczas swojej pierwszej wizyty w Stanach Zjednoczonych jako minister spraw zagranicznych, Jeremy Hunt skrytykował rosyjskie władze twierdząc, że Władimir Putin przyczynił się do spadku bezpieczeństwa na świecie. Jednocześnie wezwał Unię Europejską, aby za wzorem Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przyjęły ostrzejsze sankcje wobec Moskwy. Ponadto Hunt zwrócił uwagę na konieczność podjęcia odpowiednich środków, które zapobiegłyby rosyjskim ingerencjom w demokratyczne wybory na Zachodzie.
Przypomnijmy, że po próbie zabójstwa byłego agenta rosyjskiego Siergieja Skripala w Salisbury w Wielkiej Brytanii za pomocą broni chemicznej, szereg krajów UE wydaliło ze swojego terytorium rosyjskich dyplomatów. Jednak od tego czasu doszło m.in. do spotkania prezydenta Francji Emmanuela Macrona z Putinem w Sankt Petersburgu czy wizyty Putina w Berlinie, w czasie której rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel. W międzyczasie członkowie włoskiego rządu otwarcie krytykowali sankcje nałożone na Rosję. Jednocześnie w ostatnich dniach Stany Zjednoczone rozszerzyły swoją listę sankcji na rosyjski reżim właśnie w związku ze sprawą Skripala.
Na podstawie:
https://www.theguardian.com/politics/2018/aug/21/hunt-to-call-on-trump-to-impose-fresh-sanctions-on-russia
https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/jeremy-hunt-eu-sanctions-russia-us-visit-washington-salisbury-poisoning-a8499881.html
Światowa Organizacja Handlu ostrzega Wielką Brytanię
Brazylijski dyplomata, a obecnie dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO), Roberto Azevedo, ostrzegł Wielką Brytanię przed skutkami opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia z Brukselą. W wywiadzie dla stacji BBC Radio 4, Azevedo ocenił, że Londyn może spodziewać się utrudnień w handlu międzynarodowym ponieważ istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, aby Wielka Brytania zdążyła uzgodnić wysokość taryf celnych i kwot importowych z pozostałymi państwami członkowskimi WTO do marca przyszłego roku.
Brytyjscy negocjatorzy pracujący w WTO twierdzą, że 95% dotychczasowych ustaleń dotyczących poziomu kwot i taryf na towary nie wymaga renegocjacji. W związku z tym brytyjski rząd proponuje powielenie tych zasad po opuszczeniu UE. Sprzeciw przeciwko takiemu rozwiązaniu wyraziło już kilka państwa m.in. Stany Zjednoczone, Argentyna czy Nowa Zelandia. Według Azevedo, niektóre kraje członkowskie będę chciały wykorzystać tą sytuację do realizacji własnych celów polityczno-gospodarczych poprzez wynegocjowanie bardziej korzystnych warunków handlowych z Wielką Brytanią.
Na podstawie: https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-24/wto-warns-u-k-faces-difficult-shift-to-bloc-s-rules-post-brexit
Philip Hammond prognozuje spadek PKB
Philip Hammond, kanclerz skarbu w rządzie premier Theresy May, w liście skierowanym do Nicky Morgan, przewodniczącej komisji skarbu państwa, szacuje spadek PKB Wielkiej Brytanii o 7.7% i wzrost wartości zaciągniętych pożyczek o 80 miliardów funtów rocznie w przeciągu następnych 15 lat w przypadku opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia końcowego. Hammond odwołuję się do analizy przygotowanej przez przedstawicieli resortu skarbu państwa na temat skutków Brexitu dla gospodarki. List Hammonda spotkał się z krytyką części posłów Partii Konserwatywnej, którzy twierdzą, że tzw. „no-deal brexit” nie będzie tak szkodliwy dla gospodarki Wielkiej Brytanii, jak przewiduje to kanclerz skarbu. Ponadto poseł Jacob Rees-Mogg oskarżył kierowane przez Hammonda ministerstwo o próbę zastopowania brexitu.
Na podstawie:
https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/735881/180823_CX_to_Chair_of_TSC_Nicky_Morgan_.pdf
https://www.reuters.com/article/uk-britain-eu-hammond/conservatives-split-again-by-hammonds-brexit-warning-idUSKCN1L90N6
Numer przygotowali:
Marcin Furdyna (redaktor prowadzący) – historyk, publicysta. Absolwent Instytutu Historycznego UW, Podyplomowych Studiów Wschodnich na SEW UW oraz Akademii Młodych Dyplomatów w Europejskiej Akademii Dyplomacji. Autor artykułów i wywiadów w prasie polskiej (m. in. „Plus Minus”). Współautor wywiadu-rzeki z Leszkiem Moczulskim „Czytaliśmy Piłsudskiego” (Sic!, 2016).
Marcel Lesik – dziennikarz portalu Energetyki24. Studiuje ekonomię w Szkole Głównej Handlowej. Działacz społeczny, ekspert i pasjonat ekonomii i polityki międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem ekonomii instytucjonalnej i polityki brytyjskiej, amerykańskiej oraz izraelskiej. Publikował w MyCompany Polska, Centrum Stosunków Międzynarodowych i UKPolitics po Polsku. Uczestnik i moderator licznych konferencji międzynarodowych, m.in. Forum Ekonomicznego w Krynicy czy OECD Forum w Paryżu.
Miłosz Jagusztyn
Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego.
Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka