Instytut Wolności Instytut Wolności
410
BLOG

Rybińska, Warzecha, Godlewski i Mausbach podyskutują o Niemczech

Instytut Wolności Instytut Wolności Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Zapraszamy na debatę Instytutu Wolności

Szczerość, konflikt, współpraca. Warszawa i Berlin w następnej dekadzie.

13 lutego, 18:00, Koszykowa 26/28, Warszawa

Udział wezmą: Łukasz Warzecha, Andrzej Godlewski, Aleksandra Rybińska, Leo Mausbach i Patryk Szostak 

Relacje polsko-niemieckie wydają się zdominowane przez dwa schematy – “kicz pojednania” lub niekonstruktywny, polaryzujący konflikt. Obu stronom zdaje się brakować umiejętności szczerego, lecz jednocześnie nieprzesadnie konfliktowego przedstawienia własnych racji. Jak to zmienić? W najnowszym wydaniu “Polski w Praktyce” Andrzej Godlewski postuluje większe otwarcie się na Zielonych, zaś Konrad Popławski podpowiada “więcej gospodarki, mniej historii!”.

Na najbliższej debacie Instytutu Wolności wspólnie zastanowimy się jakie środowiska w Niemczech i jakie tematy w relacjach polsko-niemieckich pozwolą wypracować nową formułę.

RSVP: Prosimy o rejestrację przez poniższy formularz do 13 lutego, godz. 12:00:

https://goo.gl/forms/1jSzM7ylZvrxZGw62


Udział wezmą:

Andrzej Godlewski – dziennikarz, ekspert ds. europejskich, wykładowca Uniwersytet SWPS. Teksty o polityce europejskiej i relacjach polsko-niemieckich publikuje m.in. w Dziennik Gazeta Prawna i serwisie NBP obserwatorfinansowy.pl.

Aleksandra Rybińska – politolog. Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. Dziennikarz portalu wPolityce.pl i Tygodnik Sieci, członek zarządu Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN). Wcześniej m.in.: Rzeczpospolita, Uważam Rze, Gazeta Polska Codziennie, Welt am Sonntag i Der Tagesspiegel.

Leo Mausbach – Mieszka i pracuje w Warszawie. Jako współzałożyciel koordynuje wschodnioeuropejską sieć byłych stypendystów Fundacji Konrada Adenauera.

Łukasz Warzecha – publicysta i komentator. Współpracuje z tygodniem DoRzeczy. Prowadzi podcast “Dziura w całym”. Autor m.in. wywiadu rzeki z prezydentem Lechem Kaczyńskim “Ostatni wywiad”, z Radosławem Sikorskim “Strefa zdekomunizowana” oraz “Między Berlinem a Pekinem” – serii wywiadów z analitykami Ośrodka Studiów Wschodnich.

Patryk Szostak (moderacja) – koordynator projektu “Polska – Niemcy. Nowe relacje” w Instytucie Wolności. Redaktor newslettera “Polen Aktuell – Politik, Wirtschaft Und Gesellschaft”. Absolwent MISH na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ekonomii w Aberystwyth (Walia). Wychował się w Niemczech i spędził sześć lat w Wielkiej Brytanii. Obserwator stosunków polsko-niemieckich, szczególnie zainteresowany zagadnieniami z dziedziny ekonomii politycznej: historia gospodarcza, ekonomia rozwojowa i historia myśli ekonomicznej.

Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka