Instytut Wolności
Bezpieczna Przyszłość dla Polski
8 obserwujących
232 notki
161k odsłon
  469   0

Chiny sprzeciwiają się amerykańskim sankcjom na irańską ropę

  • Chiny sprzeciwiają się amerykańskim sankcjom na irańską ropę
  • Prezydent Trump zawetował rezolucję Kongresu USA nakazującą wstrzymanie wsparcia dla Arabii Saudyjskiej w konflikcie w Jemenie
  • Tesla i milion autonomicznych taksówek w 2020 roku
  • Prezydent Trump pierwszym oficjalnym gościem zagranicznym nowego cesarza Japonii
  • Zwiększenie ulgi podatkowej w USA na dzieci

O tym czytaj w 22. Ekspresie USA. Instytutu Wolności

Prezydent Trump zawetował rezolucję ws. Jemenu 

Chińska Republika Ludowa bardzo stanowczo zareagowała na wygłoszoną 22 kwietnia br. deklarację Trumpa, że wszystkie kraje importujące ropę z Iranu będą objęte sankcjami. Biały Dom zapowiedział, że nie przedłuży wyłączeń z wprowadzonego jesienią embarga na import irańskiej ropy, które pierwotnie przyznano ośmiu krajom (Chiny, Indie, Japonia, Korea Płd., Tajwan, Turcja, Włochy i Grecja). I choć ósemka liczyła na przedłużenie ulgi, to Biały Dom zapowiedział wprowadzenie bezwzględnego zakazu importu irańskiej ropy.

Według Trumpa Kongresu USA rezolucja nakazującą wstrzymanie wsparcia dla Arabii Saudyjskiej w konflikcie w Jemenie jest niepotrzebna, a nawet groźna dla sprawowanej przez niego funkcji, zagraża także życiu Amerykanów. Stwierdził on również, że w Jemenie nie ma żadnych żołnierzy amerykańskich towarzyszących koalicji pod przewodnictwem Saudów. 

Weto było oczekiwane przez demokratów, ponieważ rezolucja jest wymierzona w politykę Trumpa na Bliskim Wschodzie. Wspierający rezolucję argumentowali, że Stany Zjednoczone nie powinny być zaangażowane w wojnę bez wyraźniej zgody Kongresu. Zwolennicy weta, z kolei, stwierdzili, że w Jemenie nie ma amerykańskich żołnierzy, a jedyne co Amerykanie tam robią, to niebojowo, a technicznie wspierają sojusznika, tj. Arabię Saudyjską. 

Niektórzy z głosujących, właśnie głosowaniem wyrazili swoją frustrację w związku ze wspieraniem przez Trumpa księcia koronnego Mohammeda bin Salmana, który według międzynarodowej prasy może być powiązany z morderstwem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. 

Trwająca od czterech lat wojna domowa w Jemenie, w której koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej walczy z rebeliantami Hutu wspieranymi przez Iran, pochłonęła już dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych i spowodowała kryzys humanitarny o ogromnych rozmiarach. 

Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wezwała Trumpa do „postawienia pokoju ponad polityką”, gdyż “konflikt w Jemenie to przerażający kryzys humanitarny, który jest wyzwaniem dla sumienia całego świata”.

Jest to drugie z kolei weto prezydenta Trumpa. Wcześniej w marcu br. zawetował decyzję Kongresu dot. stanu wyjątkowego, który wprowadził w celu zgromadzenia funduszy na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Tesla i milion autonomicznych taksówek w 2020 roku 

Podczas Autonomy Investor Day, który odbył się 22 kwietnia br., Tesla zaprezentowała opracowywane przez nią technologie, które mają stanowić podstawę dla produkcji autonomicznych pojazdów elektrycznych produkowanych przez spółkę.

Jednocześnie CEO Tesli Elon Musk ogłosił, że do końca przyszłego roku na drogach pojawi się milion autonomicznych taksówek, choć zastrzegł przy tym, że: „czasami zdarza mu się spóźnić z realizacją obietnic”. W przeszłości zdarzało się już, że Tesla nie dotrzymywała zapowiadanych przez nią wcześniej terminów. Tak było w przypadku wypuszczenia na rynek Modelu X, który miał aż dwa lata opóźnienia.

Według przewidywań miliardera, w ciągu dwóch lat Tesla będzie produkowała pojazdy bez kierownicy oraz pedałów. W chwili obecnej Tesla oferuje „Autopilot” – zaawansowany system wspomagania jazdy, który według zapewnień producenta jest w stanie samodzielnie utrzymać tor jazdy oraz przyspieszać i zwalniać automatycznie, reagując na wydarzenia na drodze. 

Jako dodatkową usługę Tesla oferuje możliwość montażu systemu „Full Self-Driving” w cenie 5 000 $, który to system pozwala na „przywołanie” pojazdu w taki sposób, że ten samodzielnie wyjedzie z miejsca parkingowego i ustawi się w taki sposób, żeby kierowca mógł swobodnie do niego wsiąść. 

Jednak nawet z tym systemem, pojazdy Tesli nie mogą być określane mianem pojazdu autonomicznego, z uwagi na fakt, że nie spełniają standardów SAE 4, czyli nie są w stanie zadbać o każdy element jazdy bez jakiekolwiek ingerencji ludzkiej. Tym samym Tesla ostrzega swoich kierowców, by ci nie traktowali pojazdów z jej fabryk jako w pełni autonomicznych i nie zdejmowali rąk z kierownicy podczas jazdy oraz zachowali normalną uwagę, jak w przypadku prowadzenia tradycyjnego samochodu. 

Prezydent Trump będzie pierwszym oficjalnym gościem zagranicznym nowego cesarza Japonii

Nowy cesarz Japonii jeszcze nie zasiadł na tronie a już wiadomo, że prezydent USA Donald Trump będzie jego pierwszym zagranicznym gościem.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka