GER: Indeks ZEW (mierzy oczekiwania analityków i inwestorów co do wzrostu gospodarczego Niemiec) spadł w marcu najsilniej w ponad 30-letniej historii badania. Wskaźnik osunął się do -39,3 pkt. z +54,3 pkt. w lutym, czyli o 93,6 pkt. Dla porównania, wybuch pandemii w marcu 2020 przyczynił się do spadku indeksu o 58,2 pkt. Tak gwałtowne załamanie oczekiwań jest konsekwencją drastycznego wzrostu niepewności w związku z inwazją Rosji na Ukrainę oraz z nałożonymi przez Zachód sankcjami.
Konstrukcja badania, w którym ankietuje się uczestników rynku finansowego, sprawia że jego wyniki są podatne na skrajne emocje i panikę panującą czasem na rynku. Niemniej, pierwszy marcowy wskaźnik koniunktury z Niemiec sugeruje znaczący wzrost ryzyka wystąpienia recesji w gospodarce naszego głównego partnera handlowego. Najbardziej dotknięty skutkami sankcji wydaje się sektor energetyczny oraz finansowy. Gorszym perspektywom wzrostu towarzyszą znacznie wyższe oczekiwania inflacyjne, a analitycy ZEW wskazują na wysokie ryzyko stagflacji. Badanie wskazuje, że gospodarcze skutki wojny są odczuwalne już w marcu, a wskaźnik sytuacji bieżącej spadł o 13,3 pkt. do -21,4 pkt.
POL:
Inflacja CPI w lutym spadła do 8,5% r/r ze zrewidowanego w górę poziomu 9,4% r/r w styczniu (wcześniej 9,2% r/r). Rewizja styczniowego odczytu to efekt corocznej aktualizacji wag w koszyku inflacyjnym (obecne odzwierciedlają strukturę wydatków gosp. domowych z 2021). Luty był pierwszym miesiącem oddziaływania wszystkich komponentów tarczy antyinflacyjnej. Zgodnie z oczekiwaniami, jej dezinflacyjne działanie zostało jednak w pewnym stopniu zneutralizowane przez silną presję na wzrost cen. Odczyt za luty będzie jednym z najniższych w tym roku, a wiosną możemy zobaczyć dwucyfrowe poziomy inflacji. Głównym źródłem niepewności są ceny surowców, w tym głównie ropy i kurs złotego. Więcej na ten temat w Makro Flash: Ostatnie chwile przed burzą.
ŚWIAT:
Brytyjski rząd ogłosił wczoraj nałożenie sankcji na kolejnych 370 osób, firm i innych podmiotów z Rosji i Białorusi. Wśród objętych sankcjami są minister obrony Rosji S.Szojgu, rzecznik Kremla D.Pieskow oraz były prezydent i premier D.Miedwiediew. Nałożone sankcje polegają na zamrożeniu aktywów posiadanych przez dane osoby i podmioty na terenie Wielkiej Brytanii, zakazie dokonywania z nimi jakichkolwiek transakcji finansowych przez obywateli i podmioty brytyjskie, a w przypadku osób fizycznych obejmują także zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii. Rząd ogłosił ponadto zakaz eksportu towarów luksusowych do Rosji i podwyższył o 35pp cła na import szeregu produktów i surowców z Rosji. USA nałożyły z kolei sankcje na 11 wysokich rangą wojskowych z Rosji i zapowiedziały kontynuację działań przeciwko przywódcom wojskowym. J.Biden podpisał ustawę budżetową, w której na szeroko rozumianą pomoc Ukrainie i sąsiednim państwom przewidziano 13,6 mld USD.
Więcej: https://www.fxmag.pl/artykul/przeglad-wydarzen-ekonomicznych-brytyjski-rzad-oglosil-wczoraj-nalozenie-sankcji-na-kolejnych-370-osob-inflacja-w-polsce-oraz-indeks-zew-w-niemczech
https://www.fxmag.com/crypto/crypto-prices-bitcoin-btc-gained-1-4-eth-increased-by-3-1-polkadot-dot-went-up-by-4-5-and-terra-decreased-6
https://www.fxmag.com/
https://www.fxmag.com/crypto/sol-solana-price-what-will-be-the-next-step-of-the-altcoin
Inne tematy w dziale Polityka