Dziś- 1 lutego 2020 roku na portalu Echo Moskwy ukazał się tekst Andrieja Iłłanoriowa pt.
Хрущев — Сталину: война начнется послезавтра
Chruszczow do Stalina: wojna zacznie się pojutrze...
https://echo.msk.ru/blog/aillar/2580510-echo/
https://www.youtube.com/watch?v=34CiifXngy4
ta rozmowa z synem Nikity Chruszczowa, Siergiejem chociaż została nagrana i opublikowana w roku 2008; a potem była dostępna w sieci co najmniej od roku 2014, to nie przyciągneła uwagi na jaką zasługuje- pisze Iłlarionow.
Siergiej Chruszczow przytacza słowa ojca w rozmowach ze Stalinem...
Хрущев по сути говорит Сталину: если я задержусь в Москве хотя бы еще на один день, то есть если я уеду не 20-го июня, а 21-го, то тогда приеду в Киев только в воскресенье, 22-го июня, когда начавшаяся война может застать меня еще в поезде. И Сталин не только не возражает, он с этим полностью согласен: «Поезжайте».
То есть для обоих собеседников нет никаких сомнений:
1) ни в том, что война начнется;
2) ни в том, что она начнется 22 июня
Chruszczow w gruncie rzeczy mówi Stalinowi: jeśli zatrzymam się w Moskwie choć jeszcze na jeden dzień, to znaczy jeśli pojadę nie 20 czerwca a 21 , to wtedy przyjadę do Kijowa w niedzielę 22 czerwca ,to jest gdy rozpoczynająca się wojna zastanie mnie w pociągu. Stalin nie sprzeciwia się i całkowicie się z tym zgadza: " Jedźcie.."
Буквально мгновение спустя после того, как Сергей Хрущев в порыве откровения обнародовал то, что ему когда-то доверительно рассказал отец, Сергей внезапно соображает, что, очевидно, сболтнул лишнее, недопустимое, и потому тут же спешит исправиться: отец «...не знал, но предполагал. Не знал…»
W trakcie tej rozmowy z dziennikarzem w roku 2008 , tuż po tym jak w porywie szczerości powiedział to, co w zaufaniu powiedział mu jego ojciec - Nikita Chruszczow , orientuje się że powiedziła za dużo ... i dlatego natychmiast poprawia się: " nie wiedział , ale przypuszczał, nie wiedział..:
Откуда же Хрущев и Сталин 20 июня знали наверняка, что война начнется 22 июня?
Они это знали потому, что на 22 июня была запланирована сталинская агрессия.
Skąd Chruszczow i Stalin mogli wiedzieć na pewno ,że wojna zacznie się 22 czerwca ?
Wiedzieli, ponieważ na 22 czerwca zaplanowan była stalinowska agresja ( na Zachód ).
Подробный ответ на этот вопрос содержится в книге Марка Солонина «23 июня. День «М»»
Podobną odpowiedź zawiera książka Marka Sołonina "Dzień M"
В ночь с 18 июня на 19 июня 1941 г. (точнее – с 20.25 18-го до 0.30 19-го июня) в Кремле состоялось совещание высшего военно-политического руководства СССР в составе Сталина, Молотова, Маленкова, Тимошенко, Жукова. Именно на нем и именно этой группой лиц было принято окончательное решение о дате советского вторжения в Европу – 22 июня 1941 года.
W nocy z 18 na 19 czerwca 1941r. ( dokładnie: od 20:25 18 . czerwca do 0:30 19 czerwca) na Kremlu odbyło się posiedzenie najwyższego wojskowo-politycznego kierownictwa ZSRR w składzie: Stalin, Mołotow, Maleńkow, Tymoszenko, Żukow. Właśnie na nim i właśnie ta grupa osób podjęła ostateczną decyzję o dacie rozpoczęcia sowieckiego wtargnięcia do Europy- 22 czerwca 1941 roku.
На следующий день после совещания, 19 июня, приграничные округа Советского Союза были преобразованы во фронты – Прибалтийский, Западный, Юго-Западный, Южный, созданы фронтовые управления, начался их вывод на полевые командные пункты. В войска была направлена директива о приведении войск первого эшелона в боевую готовность, флота – в режим оперативной готовности №2. 19-21 июня появились первые фронтовые сводки, в которых, например, отмечалось, что «за истекшие сутки войска фронта боевых операций не вели».
Nazajutrz po spotkaniu, 19 czerwca, przygraniczne Okręgi Wojskowe Związku Radzieckiego zostały przekształcone we Fronty - Nadbałtycki, Zachodni, Południowo-zachodni, Południowy; ich dowództwa rozpoczęły wyjście ich na polowe stanowiska dowodzenia. Do żołnierzy wysłano dyrektywę, aby doprowadzić oddziały pierwszego m eszelonu do gotowości bojowej, a flotę do trybu gotowości operacyjnej nr 2. Pierwsze raporty z pierwszej linii pojawiły się w dniach 19–21 czerwca, w których zauważono na przykład, że „w ciągu ostatniego dnia oddziały frontu nie przeprowadzały operacji bojowych”.
Na 22 czerwca zaplanowano prowokacje przeciwko obywatelom radzieckim w stylu Gliwic (jedna z omawianych wersji to ewentualne bombardowanie Grodna), co byłoby pretekstem do obwiniania Niemców organizowania mityngów, na których miano potępić te prowokacje i uzasadnić rozpoczęcie własnych operacji wojskowych na dużą skalę .
Rozpoczęcie prawdziwej wojny 22 czerwca nie było w stanie zmienić wszystkich wcześniej przygotowanych planów, w tym reakcji na rzekomo niemieckie prowokacje. O drugiej po południu 22 czerwca (czyli po przemówieniu Mołotowa w radiu z wiadomością o niemieckim ataku na ZSRR i wybuchu wojny) w jednostce wojskowej 2610 w pobliżu Białego Kościoła, personel wojskowy zorganizował wiec „przeciwko bezczelnej prowokacji niemieckiego faszyzmu” (raporty polityczne z części 19- dywizja lotnicza bombowca, TsAMO, ur. 20075, op. 1, zm. 11, s. 12, dokument udostępniony przez M. Solonina):
Po wysłuchaniu informacji zastępcy dyrektora szkoły do spraw politycznych, instruktora politycznego Margulisa, o bezczelnej prowokacyjnej wizji niemieckiego faszyzmu i bombardowania miast, personel i dowódcy nazwali te dywersyjne akcje jako prowokacyjne działania mające na celu wciągnięcie Związku Radzieckiego w wojnę ”.
Wieczorem tego samego dnia do żołnierzy wysłano dyrektywę Ludowego Komisarza Obrony Tymoszenko nr 3, zgodnie z którą do 26 czerwca nakazano zajęcie Suwałk i Lublina,
Zasadniczo była to realizacja pierwszego etapu strategicznego rozwijania sił zbrojnych ZSRR (poniżej fragment z wersji z 15 maja 1941 r.):
Bezpośrednie zadanie - pokonanie armii niemieckiej na wschód od rzeki Wisła i w kierunku Krakowa, uderzenie na kierunek Narew Wisła i zajęcie Katowic:
a) zadać główny cios siłami frontu południowo-zachodniego w kierunku Krakowa, Katowic, odcinając Niemcy od południowych sojuszników;
...
Stalin nie tylko przygotował „kampanię wyzwolenia w Europie”, ale także wyznaczył prowokacje przeciwko mieszkańcom ZSRR na 22 czerwca, a sam początek kampanii wyzwoleńczej wyznaczył na 23 czerwca 1941 r.,
***
Opinia ta znajduje potwierdzenie w dokumentach, relacjach, wspomnieniach d-ców, uczestników tamtych wydarzeń.
Przykład:
Wspomina Naczelnik Sztabu 3. pułku Aleksander Jegorow:
63 pułk 32 Dywizji Pancernej , stacjonował w rejonie Lwowa wchodził w skład 4. Korpusu Zmechanizowanego , jednego z najlepiej uzbrojonych w A/Cz- 979 czołgów; w samej 32. Dywizji było 49 czołgów KW oraz 173 czołgi T-34.
16 godzin przed wojną :
D-ca pułku informuje , że na podstawie rozkazu D-cy Armii (!!!) 3 dni wcześniej pobrano amunicję oraz zatankowano czołgi; "na poligon" wyjadą z pełnym zapasem amunicji , wydano też racje żywnościowe-
- planowany termin rozpoczęcia ćwiczeń na poligonie :
23 czerwiec 1941 rok !!
a 22 czerwca o 2 w nocy ogłoszono alarm bojowy i pułk wyruszył ku granicy odległej o ok. 80 km
Popatrzmy jeszcze na dyslokację tej dywizji tuż przed 22 czerwca:

Zgodnie z planem z 15 maja miała atakować w kierunku Rzeszów- Kraków.
Od ponad 15 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura