5 obserwujących
98 notek
36k odsłon
  192   0

22 czerwca 41 r. Armia Czerwona ruszyła na Zachód i była 135 km od Warszawy.

image

   212 Pułk Piechoty Armii  Czerwonej wraz  ze 166  pułkiem haubic wyruszył  rano 22 czerwca z rejonu stacji Kolejowej Nurzec i maszerując  przez  Siemiatycze dotarł w okolice  Drohiczyna skąd do  Warszawy  jest ok 135 km.

 Te pododdziały stanowiły  część 48 Dywizji  Piechoty, która z kolei była  częścią  4  Armii stacjonującej  w rejonie Kobryń- Brześć.


- W sytuacji  ataku Niemców  te pułki winny były  tak naprawdę ruszyć w przeciwnym kierunku, by zająć dogodne pozycje do obrony, np. wzmocnić obronę w rejonie Brześcia,  to nie były  jednostki  mobilne poruszały się w tempie  piechoty  i gdy znalazły się k/Drohiczyna ich los był przesądzony; zostały  rozbite.

- Ten ruch do przodu nie miał w tym momencie sensu - gdyż był przewidziany - ale w przypadku rozpoczęcia  ofensywy przez  Armię Czerwoną.  W dniu 22 czerwca Armia Czerwona znajdowała się w fazie  zajmowania  pozycji  wyjściowych do ataku; wiele  pododdziałów było jeszcze w trakcie transportu eszelonami, inne pododdziały były w trakcie  marszu; patrząc  na zaawansowanie  tej koncentracji  wojsk przy granicy  potrzeba było  jeszcze  co najmniej  tydzień , aby Armia Czerwona  była gotowa  do rozpoczęcia ofensywy na Zachód.

Naczelne  Dowództwo  , Stalin  byli całkowicie  zaskoczeni  tym że Niemcy  uderzyli; Stalin zakładał że Niemcy nie zdecydują się  na wojnę na dwa fronty i lekceważył , ignorował płynące ze wszystkich stron informacje o koncentracji  Wermachtu przy granicy ZSRR; był pochłonięty swoimi  przygotowaniami. Jednak 21 czerwca  - gdy te informacje były bardzo niepokojące zdecydował sie  wydać  Dyrektywę  Nr 1  , która z jednej strony ostrzegała przed możliwym  atakiem Wermachtu  z drugiej strony nadal powtarzała jak mantrę- propagandowe hasełko ukute przez Stalina - nie poddawać się prowokacjom . Było i tak za późno  na istotne działania  mogące zatrzymać inwazje niemiecką...

Zdezorientowane  , często odcięte od łączności  z Dowództwem oddziały  postępowały wg  rozkazów  zawartych w czerwonych kopertach , przygotowanych na wypadek  W - rozpoczęcia  działań  wojennych;  tak naprawdę  rozkazy w tych  kopertach nie zawierały jeszcze wytycznych  do ataku,   ale rozkazy  zajęcia  pozycji  wyjściowych; stąd 212 Pułk  ruszył z Nurca  do  Drohiczyna  nad Bugiem gdzie  zapewne  miał zabezpieczać  wyjście na pozycje znacznie  potężniejszych  sił zgromadzonych na występie białostockim -  wysuniętym najbardziej na Zachód - z Łomży do Warszawy było ok 150 km; tak wiec w przypadku  rozpoczęcia  ofensywy  z tego rejonu  plan sowiecki  osiągnięcie  linii Wisły  w ok. tydzień było realne.

 Na występie białostockim stacjonował najsilniejszy Korpus Zmechanizowany  -  szósty , który  posiadał na uzbrojeniu 1 021 czołgów: w tym  238 T-34, b 114 KW-1/KW-2,   416 BT-7.

  

Tak więc, 22 czerwca  Dowództwo  Armii Czerwone próbowało  natychmiast - w sytuacji wymuszonej niespodziewanym atakiem Niemców- samo  przejść do  realizacji swojego  planu ofensywnego; przykładowo dokonano  desantu na  teren Rumunii  i rozpoczęto  rozbudowę  przyczółka.

Charakterystyczny jest   manewr   8 Korpusu Zmechanizowanego  w kierunku  na Przemyśl- posiadającego  m.in. 100 czołgów T-34 ok. 70 czołgów  KW a także  50  potężnych , ale przestarzałych  czołgów  ciężkich T-35; korpus  stacjonował w rejonie na południowy zachód od Lwowa.

 Już 20 czerwca  prowadzili rekonesans dróg z rejonu stacjonowania  Drohobycz aż do  granicy  w kierunku na Przemyśl.

22 czerwca  czołgi wykonały niełatwy ( drogi  nie były tam dobre)  50 km marsz do Sambora - czerwona  strzałka na  rysunku ..

.. by  następnego dnia otrzymać  rozkaz  marszu powrotnego w rejon Lwowa  i dalej na Wschód ze względu  na rozwijającą się sytuację..na schemacie pokazano kierunki marszu niemieckich  kolumn pancernych...

imageLiteratura:

Алексей Исаев  Вторжение. 22 июня 1941 года

Википедия  49-я стрелковая дивизия (1-го формирования)

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale