Erevnitis istorias Erevnitis istorias
406
BLOG

Pora by historycy wycofali sie z błędnej oceny zamiarów Stalina w 1941 roku.

Erevnitis istorias Erevnitis istorias Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

 Najwyższa.

Przez lata powielano wersję  sowieckiej  propagandy,  jakoby Stalin w 1941 roku  szykował kraj do obrony.


Wersja  ta nie tylko nie odpowiada faktom ale jest nielogiczna  i wręcz "nie trzyma się kupy.


  Są  jednoznaczne  dowody/przesłanki   szykowania  się ZSRR do ofensywy na Zachód  latem 1941 roku.


1. Mobilizacja to wojna.

Najbliższy  Stalinowi teoretyk wojenny ZSRR  gen.Szaposznikow  sformułował tytułową  tezę;

wiosną  1941  trwała mobilizacja i przerzuty  wojska w kierunku granicy zachodniej  na pełną  skalę.


- naiwne tłumaczenie historyków:  ano właśnie  mobilizował  armię do obrony  kraju...

czyżby ?


2. Uderzeniowe siły pancerne  skoncentrowano na  tzw. występach  białostockim  i lwowskim;


szczególnie ugrupowanie  w rejonie  białostockim - a z tego występu do Warszawy  było  niewiele  ponad 100km!

ześrodkowano tam najsilniejszy 6. korpus zmechanizowany generała-majora Michaiła Chackilewicza. Było to ponad 1000 czołgów, z tego prawie 400 nowych KW i T34.


image

z występu  białostockiego  nie było drogi odwrotu dla tak wielkich  jednostek; mogły ruszyć  tylko do przodu ; gdzie na terenach imb bliżej Warszawy  sieć dróg była coraz  gęstsza; 

image

koncentracja  Wermachtu  i Jednostek  Armii Czerwonej  były  prawie  symetryczne; jednostki

pancerne  miały atakować z tych rejonów, które klinem wrzynały się w teren wroga.

 ( Koncentracja  jednostek Armii Czerwonej  nie była zakończona 21 czerwca  1941 roku; przypuszczalny termin zakończenia koncentracji i rozpoczęcia  ofensywy to początek lipca 1941 roku.)


3. Koncentracja  to wojna;  przerzucone  siły musiały być użyte  latem 1941 roku.

Nie było sensu wycofywania  ich do koszar  na terenie całego ZSRR; odpada  wariant  ataku  w 1942 roku, gdyż  siły wysunięto w 1941  i nie mogły by stacjonować  w rejonach  ześrodkowania  aż do  42 roku.

Ponownie  musiano  by transportować tysiące ton amunicji , paliwa, zapasów wyposażenia i żywności- ze składów blisko granicy wschodniej; wiele  amunicji i wyposażenia  składowano wprost na ziemi..

Z Dziennika gen.Haldera,  24 czerwca 1941:


наличие многочисленных запасов в пограничной полосе указывает на то, что русские с самого начала планировали ведение упорной обороны пограничной зоны и для этого создали здесь базы снабжения.

Z Dziennika Haldera , 28 czerwca 1941 r.

W Taurogach ( miasto przygraniczne) znaleziono wyjątkowo duże zapasy żywności , np: 40000 ton słoniny, 20000 ton boczku, bardzo duże zapasy mięsa i blachy ocynkowanej do na konserwy; duża ilość  żywych świń.. Zapasy te są przekazywane sekretarzowi stanu Backe.

( to rzeczywiście  musiały byc zapasy  strategiczne!!)

Herbert Backe  was a German politician and SS Senior group leader (SS-Obergruppenführer) in Nazi Germany who served as State Secretary and Minister in the Reich Ministry of Food and Agriculture.


4.  Stalin był zaskoczony  atakiem Niemców, ale nie wojną !

Gdyby  szykował  Armię  Czerwoną  do obrony to nie  byłoby pytań  - a czy to nie aby prowokacja " ?


Stalin był przekonany , że Niemcy  nie są gotowi do ataku na podstawie  własnych rozważań; nie słuchał wywiadu , nikogo;

uważał się z Geniusza Wojny a swój plan za genialny.

5. No to gdzie jest plan ataku pytają  historycy ?

Projektując zasady przygotowania  tak wielkiej  operacji z Niemiec  na ZSRR;

 tylko że  Stalin działał inaczej - wiadomo przecież, że  bardzo często z posiedzeń u Stalina nie robiono protokołów; wszystko  rozgrywało się  w  bardzo ograniczonej liczbie zaufanych osób, którym  i tak nie zdradzał  wszystkiego; ważne, że wykonywali jego polecenia.

 I tak od wczesnej wiosny  trwała  mobilizacja  Armii Czerwonej w myśl doktryny Szaposznikowa;

trwało zapełnianie  składów  blisko granicy amunicją, paliwem, innym niezbędnym  zaopatrzeniem - większość  utracono  , gdyż Niemcy  zaatakowali  wcześniej...także  duże siły lotnicze  rozmieszczono  blisko granicy - wszystko w myśl  zasad uruchamiania  ofensywy  wypracowanej  przez  Żukowa  pod Chałchyn Goł;

i wreszcie  były gotowe  plany  początku działań  tzw. Plan Wasilewskiego;

 nie ma na nim akceptacji  Stalina anie nie stworzono odpowiednika  Planu Barbarossa... gdyż Stalin  działa  inaczej , nie bawił się  w biurokrację, a że  miał doskonałą  pamięć, panował  nad elementami  przygotowań  ofensywy.

O tym że to wg Planu Wasilewskiego miała rozpocząć  się ofensywa  świadczą  też początkowe Dyrektywy pisane 22 czerwca, gdy Stalin  jeszcze wierzył , że  mimo  ataku Niemiec uda się rozpocząć jego Wielki  Plan; i tak wojska otrzymały m.in. rozkaz  ataku w kierunku  na Lublin  .. zgodnie z Planem  Wasilewskiego ( oczywiście  to było  już w tych warunkach nierealne)

rozpoczęto też ofensywę na Rumunię - tu akurat udało się  zdobyć przyczółek i go poszerzyć, jednak wobec sytuacji  na froncie  Armia Czerwona rozpoczęła  i tu odwrót.

6. A co na to marszałek Timoszenko w  jego wspomnieniach, wywiadach ?

..

...

NIC

choć, od maja 1940 do lipca 1941 był ludowym komisarzem obrony ZSRR.... i miałby zapewne wiele  do powiedzenia;

był jedynym z wierchuszki  wojskowo-politycznej, który  nie napisał wspomnień; nie wypowiadał się  publicznie na temat klęski 1941 roku;

 ( głównym zakłamywaczem wydarzeń został Żukow-  przy tej okazji  wybielał  swoja rolę w klęsce lata  1941 roku...)


Timoszenko  zapewne  odmówił  pisania  wspomnień  pod dyktando służb; gdyby  chciał napisać  prawdę musiał by napisać o przygotowaniach ZSRR od wojny


a czym zajmował się  Timoszenko w okresie  1940-1941 ?

posłużę się fragmentami z  wypowiedzi  historyka  z Petersburga, Dmitrija  Prokofiewa z audycji w Echu Moskwy:

https://echo.msk.ru/programs/victory/2247468-echo/


istnieją dokumenty i rozważania na temat strategicznego rozmieszczenia Armii Czerwonej, które Timoszenko przedstawił Stalinowi. I on w tych dokumentach ma absolutną rację, nazywając prawdopodobny rozwój wydarzeń - jest to uderzenie, w przypadku ataku armii niemieckiej, w przypadku rozmieszczenia wojsk,

Tymoszenko pisze o tym jesienią '40 roku, tym wydarzeniem jest prawdopodobnie uderzenie wojsk niemieckich na północ od bagien Prypeci na Mińsk. Dwutorowe uderzenie na Mińsk. I uderzenie na kraje bałtyckie. To znaczy, co się faktycznie wydarzyło.

 A Tymoszenko proponuje czysto wojskowe rozwiązanie strategiczne. Uderzyć z Ukrainy, uderzyć na południe od bagien Prypeci, uderzyć na południe od ujścia Sanu, dotrzeć do Krakowa, odciąć Niemcy od ich bałkańskich sojuszników i na to ewentualne niemieckie uderzenie odpowiedzieć uderzeniem na Ukrainie, z terytorium Ukrainy.

Ten dokument jest opublikowany, jest dostępny. W związku z tym należy stwierdzić, że całe przygotowanie Armii Czerwonej do wojny opierało się w dużej mierze na tych strategicznych przesłankach


Zimą '41 r. odbyła się narada naczelnego dowództwa Armii Czerwonej, o której już kiedyś wspominaliśmy, którą Tymoszenko świetnie zorganizował i na której bardzo żywo przemawiał, i bardzo dobrze się sprawdził. Wojskowe gry strategiczne były organizowane na mapach, podczas których było jasne, że uderzenie z terytorium Ukrainy jest bardziej obiecujące

Wiadomo również, że 15 maja 41 roku Tymoszenko podpisuje rozważania na temat strategicznego rozmieszczenia,

Nie ma zatwierdzającego podpisu Stalina, ale są podpisy Timoszenki i Wasilewskiego

 V. Dymarsky- Jeszcze tylko wyjaśnienie. Więc Timoszenko proponował, że Armia Czerwona uderzy jako pierwsza?

D. Prokofyev - Tak.



7. Rzekoma niegotowość Armii Czerwonej w 1941 roku.

Wielu historyków  podnosi fakt, że Armia Czerwona była  w trakcie przebudowy, dozbrajania, że  po czystkach brakowało  dowódców

( dla uzupełnienia  kadr rzeczywiście  wiosną 1941 roku zwolniono z łagrów wielu represjonowanych, np, późniejszego  generała Rokossowskiego)


Tylko czy jest taki moment gdy  armia  ma tyle i takiego uzbrojenia  jakiego potrzebuje ?  - to proces  ciągły.

W roku 1941 armia  niemiecka, zarówno  Wermacht nie był gotowy do inwazji na tak ogromny  kraj jak ZSRR;

 np. w jednostkach pancernych były nawet tankietki Panzer I  a także  bardzo słabe czołgi Panzer II  z  działkiem 20 mm; z konieczności - gdyż  przemysł nie nadążał  za  potrzebami  armii.

piechota w zdecydowanej  większości poruszała się ...na piechotę;

 artyleria w większości  była o ciągu  konnym !


  Rzeczywiście , pierwotnie  Stalin  zapewne  planował atak na Europę na rok 1942 , ale przy założeniu, że  na Zachodzie  będzie  trwała  wojna na wyczerpanie  między  Niemcami a  Francją i Anglią; jednak po klęsce Francji w czerwcu 1940 - przygotowania  uległy przyspieszeniu;  Timoszenko, Żukow, Wasilewski  przygotowali stosowne plany  i prowadzili  działania dla  uruchomienia ofensywy latem 1941 roku.






Od ponad 10 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura