Erevnitis istorias Erevnitis istorias
296
BLOG

Sowieckie gazety z początku września 1939 informują: Izwiestia, Prawda ....

Erevnitis istorias Erevnitis istorias Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Studiowanie  prasy  sowieckiej  pozwala  lepiej  zrozumieć  wydarzenia  tamtych  dni....


Radzieckie gazety z 1939 r .: miejsce „faszystów” zajęli „żołnierze niemieccy"

- artykuł  Николай Соколов  ria.ru  z  2009  roku

https://ria.ru/20090901/183144226.html

Wydarzenia w 1939 r. w Europie zmusiły redaktorów sowieckich gazet do radykalnej rewizji swoich priorytetów w prezentowaniu informacji międzynarodowych: kroki radzieckiego kierownictwa w polityce zagranicznej były nieprzewidywalne, a prasa musiała dostosować się do politycznej koniunktury.

Główny zwrot w tym zakresie  miał miejsce w stosunku do faszystowskich Niemiec.

Radzieckie gazety, opisujące niemiecką militaryzację i okupację Republiki Czeskiej przez Niemcy do połowy sierpnia 1939 r., pisały o „faszystach” i „niemieckich najeźdźcach”, używając niekiedy surowszych epitetów. 1 sierpnia Izwiestia, czerpiąc analogie z pierwszą wojną światową, napisał, że „współcześni agresorzy” mają „drapieżne plany”, 16 sierpnia - o „nowych sztuczkach faszystowskiej propagandy” w Anglii itp.

Po podpisaniu 23 sierpnia traktatu o nieagresji między Niemcami a Związkiem Radzieckim (pakt Ribbentrop-Mołotow) określenie „agresorzy niemieccy” w Czechach i na Słowacji  zniknęło a  a gazetach  używano stwierdzeń typu „przybyły siły niemieckie”.

Pakt  kładzie kres wrogości w stosunkach między Niemcami a Związkiem Radzieckim”, napisała 24 sierpnia w artykule redakcyjnym Izwiestia.

Dzień 1 września 1939 r., od którego zwyczajowo liczy się druga wojna światowa, był nie tylko w  prasie  ogłoszonym Dniem Wiedzy; obywatele radzieccy zostali poinformowani o nowych regulacjach dotyczących poboru do wojsk lądowych  i marynarki wojennej oraz o prawie podatkowym dotyczącym rolnictwa przyjętym w wyniku nadzwyczajnej czwartej sesji Rady Najwyższej.

Ale głównym materiałem we  wszystkich  gazetach tego dnia był tekst  przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych, Ludowego Komisarza Spraw Zagranicznych Wiaczesława Mołotowa w sprawie ratyfikacji radziecko-niemieckiego traktatu o nieagresji.

 Radziecko-niemiecki   pakt o nieagresji

oznacza zwrot w rozwoju Europy, zwrot w kierunku poprawy stosunków między dwoma największymi państwami Europy. Traktat ten nie tylko eliminuje zagrożenie wojną z Niemcami, zawęża pole możliwych starć militarnych w Europie, a tym samym

służy sprawie powszechnego pokoju -

musi zapewnić nam nowe możliwości wzrostu sił, wzmocnienia naszych pozycji, dalszego wzrostu wpływu Związku Radzieckiego na rozwój międzynarodowy ... ”, powiedział Mołotow.


Temat wojny na ostatnim miejscu....


W piątek 1 września, kiedy jednostki niemieckie przekroczyły granicę z Polską, prasa  nie była w stanie fizycznie tego zgłosić, ale 2 września Izwiestia przekazała tylko kilka  wiadomości  na ten  temat na ostatnich stronach  co ogólnie odzwierciedla podejście sowieckiej prasy do relacjonowania wydarzeń z pierwszego tygodnie wojny.

W doniesieniu  „Działania wojskowe między Niemcami a Polską” Izwiestia umieszcza komunikat  TASS (jedyna agencja telegraficzna w ZSRR), że wojska niemieckie przekroczyły granicę polsko-niemiecką. Wskazano kierunki ofensywy: „części niemieckich sił morskich zajęły pozycje przed Zatoką Gdańską”, „na południu, w przemysłowych regionach Polski, wojska niemieckie posuwają się w regionie Katowic”, „walki toczą się pod Grudziądzem  itp.

Obok wiadomości o działaniach wojsk niemieckich inne międzynarodowe wiadomości. Na przykład wiadomość z Nowego Jorku, że Anglik John Cobb ustanowił rekord: pokonał dystans 5 kilometrów na 24-cylindrowym samochodzie o mocy 2400 koni mechanicznych z prędkością 452,9 km / h.


Podobny obraz był  w innych gazetach. Główne wydarzenia zajmujące pierwsze strony: wyniki nadzwyczajnej czwartej sesji Rady Najwyższej, przyjęcie ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym oraz przemówienia członków  Rady. Nagłówki na pierwszej stronie w Komsomolskiej  Prawdzie : Ustawa o powszechnym obowiązku wojskowym, "Ogólnomoskiewskie spotkanie wykładowców podstaw marksizmu-leninizmu " i  "Sukcesy  kombajnistów Ałtaju" .

Warto zauważyć, że

centralne gazety opublikowały mowę Hitlera w Reichstagu.


Hitler powiedział  w Reichstagu, że polskie wojska po raz pierwszy ostrzelały terytorium Niemiec w czwartek wieczorem, przy czym były to regularne  wojska ”,

donosi Prawda 2 września.

Do  godziny  5.45 rano odpowiadaliśmy ogniem na ogień przeciwnika , teraz będziemy odpowiadać  bombami  na  ich bomby. Ktokolwiek używa gazów wojennych, niech spodziewa się, że również z nich skorzystamy ”,   gazety  cytowały nazistowski ego lidera zacytował . Ten sam artykuł został opublikowany w innych gazetach.

Nieco inny obrazek  przedstawia czytelnikom Pionierska Prawda, której redakcja zauważa 1 września: „Lato minęło, 32 miliony silnych, opalonych, wesołych radzieckich dzieci, nastolatków, młodych mężczyzn i kobiet zasiądzie  dziś w ławkach”.

Oczywiście, oprócz Dnia Wiedzy, Pionierska Prawda mówi o nadzwyczajnej sesji Rady Najwyższej i ratyfikacji traktatu o nieagresji między ZSRR a Niemcami.

(...)

Nie wojna, a działania wojskowe


Sowiecka prasa pisze oszczędnie, a nawet z dystansem, o początkach niemieckiej agresji przeciwko Polsce, nie przekazując czytelnikom komentarzy na temat wydarzeń na froncie i ograniczając się do krótkich relacji TASS lub, co najwyżej, wyjątkowo suchych uogólnień. Głównymi wydarzeniami są niekończące się podsumowanie czwartej sesji Rady Najwyższej, wskaźniki zbiorów, dziewiąta sesja plenarna Komitetu Centralnego Komsomołu, wiadomości o poborowych, którzy przybywają  do punktów poboru  we wszystkich częściach kraju.

Ludność  nie otrzymała praktycznie żadnych informacji o ofiarach niemiecko-polskiej konfrontacji - informacji, bez których współczesne raporty ze stref wojennych są nie do pomyślenia. Ale z drugiej strony regularnie publikowano mapy granicy polsko-niemieckiej ze strzałkami kierunkowymi ruchów armii, przekazywano informacje lokalne: „Warszawa przeszła nowy ósmy nalot niemieckiego lotnictwa” lub „Polska straciła 12 samolotów w ciągu dwóch dni” (Izwiestia, 4 września).

Wszystkie gazety centralne w pierwszym tygodniu  informacje na temat wydarzeń na frontach podane są pod nagłówkiem „Działania wojskowe między Niemcami a Polską”, ale od 8 września jak pod działaniem niewidzialnej ręki prasa już pisała o „Wojnie w Europie”.


Wola narodu


Prasa radziecka opisywała  pierwsze tygodnie niemieckiej inwazji na Polskę, przekazując głównie wiadomości informacyjne. Koło zamachowe radzieckiej propagandy zaczęło się odwijać po rozpoczęciu 17 czerwca pochodu robotniczej i chłopskiej Armii Czerwonej (RKKA) w celu przejęcia kontroli nad wschodnimi ziemiami Polski, Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy. Tego dnia  miało  miejsce  wystąpienie  radiowe Mołotowa.

Następnego dnia było opublikowane  w artykułach wstępnych wszystkich gazet.


   Wydarzenia wywołane wojną polsko-niemiecką pokazały bankructwo wewnętrzne i widoczną niezdolność państwa polskiego do funkcjonowania. Polskie koła rządzące zbankrutowały” -

powiedział Mołotow.

  Nie można żądać od rządu sowieckiego ... obojętnego stosunku do losu bliskich nam  Ukraińców i Białorusinów mieszkających w Polsce i  dawniej  nie posiadających  praw, ale teraz całkowicie rzuconych na los wypadków. Rząd radziecki uważa za święty obowiązek pomoc braciom ukraińskim i białoruskim mieszkającym w Polsce ”- powiedział komisarz ludowy.

   Wystąpienie Mołotowa opublikowały  wszystkie gazety według sprawdzonego wzoru. Izwiestia opublikowała artykuły z nagłówkami: „Wielkie wyzwanie wyzwolenia”, „Przysięga bojowników”, „Rząd wyraził wolę ludu”, Niech żyją w pokoju, szczęśliwie i szczęśliwie”; w „Komsomolskiej Prawdzie” - „Armia Czerwona z honorem  spełni  misję wyzwolenia”; w Prawdzie: „Decyzja Rady Rządu jest wolą 170 milionów ludzi”.

   Popularny satyryczny magazyn „Krokodyl”, który zaczął wykorzystywać temat wejścia armii radzieckiej do zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy, i  aktywnie włączył się w propagandę.

image

Krokodyl  wkraczający  do  Polski...

image

Ilustracja  wejścia  Armii  Czerwonej do Polski  17 września  1939


wiele  innych karykatur  z wyzwoleńczych  marszów  w Polsce  i Finlandii tu:

https://fishki.net/3031754-sovetskaja-propaganda-v-karikaturah-zhurnala-krokodil-vo-vremja-agressii-protiv-polyshi-i-finljandii.html


_____________

Typowa opinia  z rosyjkiego portalu:

Польша это один из разжигателей Второй Мировой войны, ещё и репараций хотят, вот это наглость.
2 сентября, 10:51  62 głosów  za,    Виктор Ростов


Polska  to jeden z "podpalaczy"  II   wojny (państw  które  doprowadziły  do wybuchu II wojny)

a teraz  jeszcze  chcą  reparacji , to dopiero  arogancja.













Od ponad 10 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura