17 obserwujących
188 notek
183k odsłony
  156   2

Węgiel z RPA i Indonezji - z krajów które mają przerwy w dostawie prądu

Jack Mac Lase
Jack Mac Lase
U nas są zawirowania z węglem i jest straszenie wyłączeniami prądu. Okazuje się, że w krajach, z których importujemy węgiel, wyłączenia prądu już są.

Polska węglem stoi. Mimo zamykania polskich kopalń według portalu atlasbig.com:

"Polska, z 121 954 783,965 tonami produkcji rocznie, plasuje się na 9."

W poniższej tabelce, zaczerpniętej z powyższego artykułu, wyszczególnieni są najwięksi producenci węgla na świecie.imageRóżne portale, tzw. "niezależne" karmią nas informacjami, że w zimie będą w Polsce wyłączenia prądu. Portal 300gospodarka.pl zapewnia, że prądu w Polsce nie braknie:

"W 2022 r. Polska produkowała więcej energii elektrycznej niż rok wcześniej. Do połowy roku była jej eksporterem netto. Zapotrzebowanie od stycznia do lipca 2022 oscylowało wokół wartości z tego samego okresu w 2021 roku. Mimo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej, kryzysu energetycznego i niedoborów surowców energetycznych krajowa produkcja energii elektrycznej do czerwca tego roku przekraczała zapotrzebowanie.

System elektroenergetyczny gwarantuje nieprzerwane dostawy energii elektrycznej – nawet w przypadku niespodziewanego wzrostu zapotrzebowania lub pojedynczej awarii.

Obowiązkiem operatora jest utrzymywanie nadwyżki mocy w systemie. Gdy jest ona niewystarczająca, operator może skorzystać z popytowych i podażowych usług regulacyjnych.

Rezerwa wirująca, czyli różnica między mocą znamionową zespołów wytwórczych a mocą pobieraną przy typowym obciążeniu, powinna wynosić w Polsce nie mniej niż 9 proc. zapotrzebowania na moc w systemie.

Dodatkowo możliwe jest redukowanie zapotrzebowania na energię. PSE operuje mechanizmem IRP (Interwencyjna Redukcja Poboru), który polega na dobrowolnym i chwilowym obniżeniu lub przesunięciu w czasie poboru energii przez firmy w zamian za wynagrodzenie. Istnieje również możliwość interwencyjnego zakupu mocy za granicą, w ramach międzyoperatorskiej pomocy awaryjnej."

Załóżmy, że w powyższym portalu objawiona jest prawda.

A jak to jest u innych wielkich producentów węgla?

Indonezja jest czwartym producentem węgla, a Republika Południowej Afryki - siódmym w świecie. I właśnie z tych krajów, między innymi oczywiście, importujemy węgiel.

Napisałem do kolegi z Kapsztadu. Odpisał mi, że nie mają węgla dla własnych elektrowni i mają wyłączenia prądu, nawet czternastogodzinne. A przecież Kapsztad jest jednym z największych miast RPA i jedną z trzech stolic.

Napisałem do koleżanki z Indonezji mieszkającej w Bogor pod Dżakartą. Odpisała mi, że mają wyłączenia prądu, ale lokalne, w poszczególnych regionach. Nie pamięta, czy był moment, gdy cała Indonezja byłą bez prądu.

Przypomina mi to sytuację Polski z okresu komuny, kiedy to PRL był jednym z największych na świecie producentów cukru, a my mieliśmy najpierw talony na cukier, a potem kartki. Do tej pory Polska jest liderem wśród producentów cukru. Cytowany wyżej portal atlasbig.com sytuuje Polskę na 16 miejscu. A mimo to mieliśmy ostatnio zawirowania z cukrem.

Napisałem do kraju w pewnym sensie neutralnego węglowo i energetycznie, do Kenii. Okazuje się, że na noc wyłącza im się prąd. A czasem i w ciągu dnia to się zdarza. Ale z Kenii dostałem również inną ciekawą informację. Wielki biznes ma swoje generatory. Kościoły również, bo też są częścią wielkiego biznesu.

Podejrzewam, że w RPA i Indonezji korporacje również mają swoje generatory prądu, więc wyłączenia prądu ich nie dotyczą. Stąd nasuwa się przypuszczenie, że trwają testy eliminacji małego i średniego biznesu na świecie. Szczególnie dotyczy to przemysłu spożywczego: małych przetwórni spożywczych, hurtowni, sklepików, restauracji. Na razie próby przeprowadzane są poza krajami tzw. "złotego miliarda", jak nazywają Rosjanie państwa Unii Europejskiej, USA, Wielką Brytanię, Kanadę, Australię, Japonię, Izrael i Koreę Południową. Ale, gdy tam eksperyment się powiedzie, to i u nas to samo zacznie się dziać.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale