Jack Mac Lase
Jack Mac Lase
Jack Mac Lase Jack Mac Lase
133
BLOG

Zimno z kosmosu - czy z kosmosu dociera do nas chłodzące promieniowanie?

Jack Mac Lase Jack Mac Lase Rozmaitości Obserwuj notkę 2
W internecie można znaleźć wiele informacji na temat chłodzącego wpływu Księżyca. Ja postanowiłem sprawdzić, czy to Księżyc chłodzi czy generalnie coś chłodzącego płynie z kosmosu.

Od pewnego czasu w internecie pojawiają się artykuły i filmiki sugerujące, że Księżyc chłodzi przedmioty na powierzchni Ziemi. Sam nawet zrobiłem kilka wpisów o chłodzącym wpływie Księżyca. Sprawdzałem również jak zimne przedmioty chłodzą inne przedmioty na odległość. Kupiłem kamerę termowizyjną, Reveal Seek Thermal i mierzyłem nią temperaturę Słońca i Księżyca. Jak również samego Księżyca. Sprawdzałem również jak promieniowanie podczerwone odbija się od powierzchni różnych materiałów.

Teraz przeprowadziłem kolejny eksperyment. Tym razem bez udziału Księżyca. Chciałem sprawdzić, czy nocne niebo nie powoduje ochładzania przedmiotów. Czyli, czy coś chłodzącego nie płynie z kosmosu. Pomiar zrobiłem w nocy z 31 maja na 1 czerwca 2023 roku. Pogoda była ładna, niebo bezchmurne. Księżyc był na niebie. Wyglądał jak na poniższym rysunku, ale zestaw eksperymentalny umieściłem w takim miejscu, że Księżyc został oddzielony od niego gęstymi krzakami i raczej nie powinien mieć wpływu na wynik eksperymentu.  imageW pierwszej części moich artykułów o wpływie Księżyca na temperaturę na powierzchni Ziemi zacytowałem pewnego autora tłumaczącego chłodzący wpływ Księżyca:

"Światło Księżyca nie powoduje, że obiekt (powierzchnia) staje się zimniejszy. Kiedy obiekt jest przykryty lub zasłonięty ręką dachem, drzewem czy chmurą promieniuje mniej ciepła w nocne powietrze i staje się troszkę cieplejszy niż obiekt (powierzchnia) wystawiony na otwarte nocne niebo."

Poniżej prezentuję również rysunek poglądowy do tego wyjaśnienia.imageObecnie biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia i wiedząc, że promieniowanie podczerwone odbija się od metalowych powierzchni przeprowadziłem taki eksperyment. Mając kamerę podczerwoną i termometr DT11 mierzący temperaturę z dokładnością do setnych części stopnia Celsjusza ustawiłem układ eksperymentalny w następujący sposób. Na drewnianej ławce położyłem kartonowe pudełko na którym umieściłem termometr tak, że końcówka pomiarowa wystawała daleko poza pudełko i znajdowała się ponad ławką. Pod końcówką ustawiłem miskę stalową, która odbijała promieniowanie podczerwone płynące z kosmosu i zostawiłem na około 20 minut odchodząc kilkanaście metrów od układu, aby temperatura się ustabilizowała. Po czym zbliżyłem się do układu i zrobiłem zdjęcie, które prezentuję poniżej.imageTermometr wskazał temperaturę 11, 58 stopnia Celsjusza.

Następnie spod końcówki termometru usunąłem stalową miskę i również zostawiłem układ na około 20 minut i po tym czasie również zrobiłem zdjęcie, które zamieszczam poniżej.imageTemperatura podniosła się do 11, 93 stopnia. Ponownie podłożyłem miskę i zmierzona temperatura znowu się obniżyła. Układ pomiarowy nie był przesłaniany niczym od góry. Miska stalowa miała temperaturę otoczenia i nie dotykała termometru. Było bezwietrznie. Jedyne co mogło mieć wpływ, to obecność lub nieobecność miski stalowej od której odbijało się promieniowanie podczerwone płynące z kosmosu.

​Zdjęcie nieba wykonane kamerą podczerwoną zamieszczam poniżej.imageA dalej zdjęcie miski w podczerwieni.imageI zdjęcie końcówki termometru.imageZ powyższego eksperymentu można wysnuć wniosek, że promieniowanie podczerwone lub inny rodzaj promieniowania płynący z kosmosu, który jest odbijany od powierzchni metalowych, ma wpływ na temperaturę na Ziemi. Jak widać z eksperymentu lokalnie ten wpływ jest niewielki, ale w skali całej Ziemi może być znaczący.

Jestem Krakusem

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości