E. Zagrodzka. Flaga Polska powiewająca nad ogródkami działkowymi w Lubinie
E. Zagrodzka. Flaga Polska powiewająca nad ogródkami działkowymi w Lubinie
Elżbieta Zagrodzka Elżbieta Zagrodzka
193
BLOG

Idzie Nowe???

Elżbieta Zagrodzka Elżbieta Zagrodzka Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

W Polsce na zaproszenie polskiego ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego przebywał minister spraw wewnętrznych Włoch. Nie byłoby w tym nic dziwnego, zwykła robocza wizyta w zaprzyjażnionym kraju i to również należącym do Unii, która powinna polegać na roboczym spotkaniu dwóch ministrów spraw wewnętrznych, gdyby nie fakt, że odbyła się ona w przededniu wyborów do Europarlamentu, które są przewidziane na jesień tego roku, a rzeczony minister Włoch należy do włoskiej partii skrajnie prawicowej, która aktualnie jest we Włoszech w koalicji rządzącej. Włoski polityk spotkał się z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Joachimem Brudzińskim. Spotkania przebiegały w sympatycznej atmosferze i jak powiedział dostojny gość dziennikarzom, osiągnięto consensus. Minister Spraw Wewnętrznych Włoch powiedział, że Unia na gwałt potrzebuje reformy i że w osobie Polski znalazł w tej sprawie sojusznika. Można więc śmiało stwierdzić, że w rozmowach z politykami partii rządzącej w Polsce przedstawiciela liczącej się we Włoszech skrajnie prawicowej partii dominował temat wyborów do Europarlamentu. Obecnie przedstawiciel Włoch jedzie na rozmowy do Francji z liderką skrajnej prawicy Marie Le Pen. Możemy więc zaobserwować konsolidowanie się w Unii partii skrajnie prawicowych. Nie wiadomo, czy wygrają wybory, ale na pewno w najbliższych wyborach do Europarlamentu będa stanowić znaczącą siłę, której... nie radzę lekceważyć. Na świecie i w Europie jest wiele partii, które nazywają się prawicowymi. Partią prawcową jest Chadecja Angeli Merkel, liberałowie w Polsce i skrajna prawica Marii Le pen we Francji czy Młodzież Wszechpolska w Polsce. Wszystkie te partie nazywają się prawicowymi i... z obrzydzeniem patrzą na partie lewicy. Co to jest prawica, lewica i tak popularne teraz słowo lewak?

Pojęcia prawica i lewica za definicjami encyklopedycznymi  wywodzą się z Rewolucji Francuskiej i do dnia dzisiejszego podlegały ewolucji i przewartościowaniu ideowemu. Dziś te pojęcia mają zupełnie inne znaczenie niż przed II Wojną Światową. Podczas Rewolucji Francuskiej mianem prawicy określano ugrupowania przedstawicieli duchowieństwa, szlachty i arystokracji, których przedstawiciele siedzieli po prawej stronie sali w Zgromadzeniu Narodowym w opozycji do lewicy, czyli zasiadających po lewej stronie sali przedstawicieli polityków żądających reform społecznych. Do końca XIX wieku prawica była kojarzona z ugrupowaniami zachowawczymi, domagającymi się utrzymania przywilejów feudalnych. Współcześnie do prawicy zalicza się partie o charakterze konserwatywnym, nacjonalistycznym, faszystowskim, chadeckim i liberalnym / chodzi o liberalizm gospodarczy nie społeczny/. Podstawowe wartości wyznawane przez zwolenników prawicy to: wspieranie gospodarki wolnorynkowej, ochrona własności prywatnej, wstrzemiężliwość w reformach społeczno - gospodarczych i politycznych oraz szacunek dla tradycji i istniejącej hierarchii społecznej.  Jest jeszcze jedno pojęcie prawicy. W Stanach Zjednoczonych jest ono kojarzone z tamtejszym ruchem konserwatywnym i ugruntowało  się w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku od czasu prezydentury Ronalda Reagana.

Lewica w Rewolucji Francuskiej to politycy żądający zmian polityczno - ustrojowych, społecznych i gospodarczych , siedzący po lewej stronie sali Zgromadzenia Narodowego.  Głównym założeniem lewicy jest dążenie do równości i sprawiedliwości społecznej. Lewica kieruje się aktywną rolą państwa w gospodarce, rozbudową programów socjalnych państwa, zwiększeniem wydatków na oświatę, służbę zdrowia i opiekę społeczną. Do XIX wieku za lewicę uznawano republikanów i socjalistów. Dzisiaj pojęcie lewicy bardzo się rozwinęło. Za lewicę uznaje się ruchy praw obywatelskich, feminizm, pacyfizm, tzw. nową lewicę, ruchy ekologiczne. Najsilniejszym ugrupowaniem lewicowym jest socjaldemokracja. I jest jeszcze... tzw. skrajna lewica.

Obecnie w życiu publicznym robi karierę słowo spopularyzowane przez prawicowe media: lewak. Zwolennicy prawicy bardzo chętnie go w Polsce używają nie wiedząc przy tym, co dokładnie ono oznacza. W potocznym życiu politycznym w Polsce zwolennicy rządzącej partii używają go na pogardliwe określenie wszystkich, co są przeciwnikami rządzącej w Polsce partii Prawa i Sprawiedliwości. Co ono naprawdę oznacza?

Za definicją encyklopedyczną lewak to pejoratywne określenie ukute w dwudziestym wieku w państwach zachodnich na określenie skrajnie lewicowych rządów w Nikaragui, Kambodży i innych państw. Lewactwo to skrajnie lewicowe partie, to komuniści i anarchiści. Czy dzisiaj tradycyjne pojęcia: prawica i lewica nie wymagają korekty?

Istnienie państw socjalistycznych w dwudziestym wieku wymogło na państwach zachodnich zawsze uznawane za kapitalistyczne i rządzone przez partie prawicowe reformy społeczne dla swoich obywateli. Państwa zachodnie musiały być atrakcyjne i konkurencyjne wobec realnego socjalizmu. W wielu więc bogatych państwach reformy społeczne poszły daleko. Dzisiejsza niemiecka chadecja Angeli Merkel to partia z definicji prawicowa, ale zwykli ludzie, gdy to słyszą śmieją się. Niemiecka chadecja w stosunku do praw imigrantów w Niemczech, reform społecznych czy praw obywatelskich mniejszości seksualnych, tak obecnie dziś modnych u lewicy, zachowuje się jak klasyczna partia lewicowa. Jednak: gdyby nazwać niemiecką chadecję partią lewicową , Angela Merkel by się obraziła. Nic więc dziwnego, że zwykły polski zjadacz chleba mówi na taki lewiatan pogardliwie: lewak.

W Polsce po przemianach ustrojowych w 1989r na scenie politycznej panuje... zupełny polityczny misz masz. Partia lewicowa, czyli Sojusz Lewicy Demokratycznej głosi liberalizm gospodarczy, wolny rynek i ograniczenie uprawnień socjalnych. Kiedy rządziła , to dla ludzi zrobiła: wprowadziła podatek Belki od dochodów z lokat bankowych i zabrała emerytom pół renty, którą otrzymywali z wypadku przy pracy. Ludzie... docenili to, że lewica polska ich zdradziła i nic obywatelom nie dała i odstawiła ją na aut. Dziś polska lewica się w ogóle w polityce nie liczy, a hasła, które głosi, czyli wolność i równość dla homoseksualistów nikogo w Polsce, światopoglądowo bardzo tradycyjnej nie obchodzi.

Jedyną typowo prawicową partią, która liczy się w polityce, bo w polskiej rzeczywistości politycznej są jeszcze takie małe prawicowe partie jak WszechPolacy czy partia Janusza Korwina Mikke, jest Platforma Obywatelska. PO hołduje tradycyjnym wartościom prawicy, czyli liberalizmowi gospodarczemu i ograniczaniu uprawnień socjalno - społecznych na rzecz mobilizowania kreatywności gospodarczej obywateli i ... przegrała władzę.

Prawo i Sprawiedliwość obiecało i zrealizowało wiele obietnic socjalnych i wygrało wybory, trzyma władzę i jest na dobrej drodze, by wygrać kolejne wybory. PiS to taka polityczna hybryda, niczym nie przystaje do tradycyjnego podziału na prawicę i lewicę. Sami siebie nazywają prawicę i odwołują się do tak trwałych prawicowych wartości jak patriotyzm i katolicyzm i... ludziom to się podoba. Polacy są bowiem bardzo przywiązani do swojej historii: bardzo chwalebnej, trochę męczeńskiej i... ciut bolesnej. Polak jednak wypiera z polskiej historii to co było złe, a pis... wygrywa, bo potrafii przemilczeć niewygodne karty, a wyeksponować chwalebne.  PiS głosi, że to co robi to ugruntowywanie liberalizmu gospodarczego i gwarantowanie własności prywatnej. Uchwalił nowe podatki: od banków, od sklepów wielopowierzchniowych i od ludzi najbogatszych, podwyższa akcyzę i opłaty, a wszystko to po to, bo szuka pieniędzy na przywileje socjalne dla społeczeństwa. W kolejce już czekają kolejne... Prezes pis Jarosław Kaczyński mówi, że w Polsce nie ma odwrotu od kapitalizmu, wolności i demokracji. Jednak próbując reformować system polityczny wraca do starych rozwiązań z czasów realnego socjalizmu: połączył prokuraturę z władzą wykonawczą, wrócił do dawnej podległości organów sądowych ministrowi sprawiedliwości. Różnica w sądownictwie co do komuny jest tylko taka, że za Komuny nie było Nadrzędnego Organu Sądowego, Krajowej Rady Sądowniczej. Tylko że... uzależnił ten organ sądowniczy od organu politycznego jakim jest sejm. Powrócił do tzw. pojęcia trópodziału władz z czasów realnego socjalizmu. Czy ludzie dadzą pisowi zielone światło w kolejnych wyborach na dalsze reformy?

Tymczasem zbliżają się wybory do Europarlamentu. Będą one z... problemem imigrantów z Azji i Afryki w tle. Ludzie w Europie zachodniej mają dość syfu na ulicach swoich miast, dość bandytyzmu, dość patrzenia jak oni harują, by Arab na socjalu żył jak panisko. W Europie partie prawicowe przeżywają renesans. Widać powród do tradycyjnych wartości. Niemcy, Francuzi odkrywają słowo patriotyzm. Te wybory europarlamentarne dla wielu polityków mogą być zaskoczeniem. Czy wygra patriotyzm i... tradycyjne rozumowanie prawicy?

Podchodzę życzliwie do wszystkich, co mają coś mądrego do powiedzenia.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka