4 obserwujących
25 notek
24k odsłony
265 odsłon

Computerium familijne AD 1899

Wykop Skomentuj3

image

https://iv.pl/images/60b9c81cbcb81de7d85b1cc2597ff3af.png

Nareszcie wakacje i naczelny dał urlop. Ale jak to w Jego naturze zadał pracę bym zanadto bąków nie zbijał. Nieco odpowiedzi na pytania i dłuższy felieton, i aby wszystko było NA CZASIE i umieścił w temacie KOMPUTERY. A że i inni z redakcji wybyli, zadań było co niemiara.

Toteż ledwo zaległem na plaży i spojrzałem z ukosa na długie, pasiaste stroje, kąpielówki i sukienki aż do kostek otworzyłem notatnik, kałamarz i naskrobałem, co następuje. Drodzy czytelnicy, oceńcie czy i Naczelnemu to się spodoba.

@  Komputer? Pała z matematyki!

Dostałem na urodziny komputer i natychmiast wykorzystałem go do lekcji arytmetyki. Było zadane podnoszenie do kwadratu. Kazałem komputerowi policzyć, i natychmiast otrzymałem: 12=1, 22=4, 32=9, 42=61, 52=52, 62=63. Przepisałem uradowany do kajetu. No i w szkole dostałem pałę, co w domu – nie wspomnę. Jak można mówić, że komputer umie matematykę? Ostrzeżcie innych! 

Tymoteusz z Kalińca

Red. Przeprowadziliśmy stosowne badania. Sprawdź, jeżeli otrzymasz następne wyniki w postaci 72=94, 82=46, 92=18, to mamy gotowe rozwiązanie. Należy wejść pod blat, znaleźć wtyczkę z napisami Niebo Piekło i włożyć prawidłowo a cyferki zajmą właściwe miejsce, następnie dokręcić muterki, by jakowy swawolny Dyonizy znowu nie poprzestawiał.

Jeżeli nie wiesz gdzie jest Niebo i Piekło to zapytaj księdza na religii, a gdy nie możesz tam to choćby na spowiedzi. Byle nie u księdza proboszcza, bo wytarga za uszy za niewiedzę taką.

@  Co to jest koprymacja zbiorów?

Szymon z Krakowa 

Red. Kłaniamy się miłośnikowi twórczości Bolesława Prusa i szczerze podziwiamy najwyższy stopień koprymacji w Jego zapytaniu. Odpowiemy anegdotą. Zapytano onegdaj znanego milczka, dlaczego on milczy. W odpowiedzi wyręczył jego serdeczny przyjaciel objaśniając pytających, że on mówi cały czas, tylko pomija rzeczy nieistotne. Otóż koprymacja jest to archaiczne określenie słowa zagęszczanie, a w tym wypadku polega na pomijaniu zapisów nieistotnych.

Rozważmy dla przykładu zapis zapamiętanego rysunku. Każdy wie, że jeden rysunek wystarcza za tysiąc słów, jednak zajmuje pamięci tyle, co słów sto tysięcy. Dla lepszego zrozumienia zagęszczenia obejrzyjmy poniższy rysunek.

image

Co na nim widzimy? Nieszczęsnego w Dybach niejeden odpowie. My tu jednak widzimy zestaw kresek i łuków. Ale by zapamiętać kreskę wystarczy przecież tylko znać jej początek i koniec a dla łuku dodatkowo promień i jego środek, reszta jest do pominięcia. Gdy zapiszemy tylko to, co jest potrzebne do odtworzenia rysunku, to okaże się, że zajmiemy bardzo mało miejsca w pamięci.

I jeszcze jedno, nie używaj słowa zbiór tylko plik, ponieważ to drugie obejmuje także kolejność elementów. Jeżeli nie odróżniasz, to napisz a następną odpowiedź posiekamy na oddzielne litery i prześlemy przez umyślnego w woreczku. Nawet jeżeli jej nie przeczytasz to i tak zrozumiesz.

@  Jaki smar?

Mądry Polak po szkodzie powiadają i takim chcę zostać. Mam już dwa komputery a z nich nie korzystam. A tak się to stało. Kupiłem pierwszy i aby dobrze działał posmarowałem go smarem nowiutkim, prosto od maziarzy a on popsował się. Wyjaśnili mi potem, że powinienem użyć smaru do maszyn a nie do osi dyliżansowych. Odżałowałem i kupiłem lepszy, szybszy model i posmarowałem smarem do maszyn – no i popsował się następny. Znam wyjaśnienie – tu był potrzebny smar szybkoobrotowy. Jestem jednak uparty i zamierzam jednak kupić najnowszy, jeszcze szybszy model i, aby się nie kurzył bezużytecznie jak tamte, pytam – jaki smar użyć i gdzie go kupić? 

Wasz stały czytelnik

Red. Odpowiedź jest prosta – takiego smaru nie ma i nigdzie go nie kupisz. Najnowszy model jest w całości elektryczny i nic się w nim nie rusza a zatem i smaru nie potrzebuje. Trąbimy o tym już trzy kwartały a Waść nie wiesz o tym? Chyba nie jesteś takim stałym czytelnikiem, jakim się mienisz. A Fe!

@  Windowsy, co to takiego?

Znajomy nasz, marynarz wód tak słonych jak i przaśnych, a więc bywały za granicami powiada, że tam posługują się niejakimi Windowsami. Czy posiadacie je w Redakcji i do czego one służą? 

Longin z Lublińca

Red. Zaiste posiadamy takowe. Po kilka na ścianie. Służą nam do wpuszczania światła słonecznego tudzież świeżego powietrza.

@  Telegraficzna komunikarka, czy warto mieć?

image

https://iv.pl/images/cfc412d73a09f44f84c9d8214c654707.png

Nabyłem cudowną telegraficzną komunikarkę, założyłem druty i do mojego zacisznego komputerium wpłynął radosny gwar z całego świata. Jest czym się chwalić, znajomy redaktor aż cmoknął z zachwytu, gdy na próbę zapytał, jaka pogoda jest w Paryżu a już po kwadransie pisarka skrob, skrob i napisała, że chyżość wiatru na szczycie wieży Eiffela jest trzy razy większa niźli u podstawy.

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości