14 obserwujących
59 notek
58k odsłon
701 odsłon

Ruch Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego - pierwsze wrażenie

Wykop Skomentuj11

Wczoraj za pośrednictwem social media Rafał Trzaskowski ogłosił powstanie Ruchu Wspólna Polska.

Dla chętnych poniżej link do filmu z tego wydarzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=NHPkbaMfR9M

Ponieważ od ponad roku opisuje jak wg mojej opinii zmieni się polska scena polityczna to cały film obejrzałem i podzielę się na gorąco kilkoma spostrzeżeniami.

1. Ludzie

W tej notce napisałem:

Chodzi mi o zmianę kodeksu wyborczego z 2018r. dotyczącego wyborów samorządowych. No bo przypomnę, że od zeszłego roku wprowadzono kadencyjność Prezydentów Miast. Po dwóch kadencjach trzeba myśleć w Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie itp itd o dalszej karierze politycznej. Pierwsza 5-letnia kadencja kończy się w 2023r. Zatem w 2023 roku jeśli nie będzie przedterminowych wyborów będziemy wybierać zarówno parlamentarzystów jak i Prezydentów Miast na ostatnią ich kadencję. Co bardziej ambitni samorządowcy zostaną w ten sposób sprowokowani do aktywności na arenie krajowej. Ich ambicje i niezależność od władz centralnych (poparcie PO w regionach było często wymuszane niezależnymi decyzjami startu w wyborach samorządowych i były niezależne od władz PO) powodują, że należy już dzisiaj w programie wyborczym Prezydenta okazać im należytą atencję. I ta atencja jest i będzie odpowiednio eksponowana.

Agenda samorządowa będzie kluczowa dla kolejnych wyborów w 2023r. Dlatego warto stwierdzić nie tylko kto wsparł Rafała Trzaskowskiego ale też kogo tam nie było.

Byli w prezentacjach Prezydenci miast: Warszawy,  Gdańska, Poznania, Wrocławia,  Łodzi, Sopotu, Białegostoku, Lublina, Tarnowa, Opola. Także zgodnie z przewidywaniami była silna reprezentacja miast powyżej 100 tys choć jest też kilka znaczących absencji o czym za chwilę.

Ponieważ od początku uważam, że ruchy Szymona Hołowni i Rafała Trzaskowskiego są ze sobą skoordynowane zastanawiałem się co z miastami poniżej 100 tys, które bardzo intensywnie penetruje Ruch Polska2050 Szymona Hołowni. Pojawili się symbolicznie Prezydenci raptem trzech miast Kędzierzyn-Koźle, Świdnica, Puck. Moim zdaniem to nie jest przypadek i istnieje wyraźny podział ról w dotarciu do grup docelowych obu ruchów z podziałem na Polskę wielkomiejską i małomiasteczkową.

Zatem zastanówmy się kogo z przedstawicieli miast powyżej 100 tys. w inauguracji nowego Ruchu Rafała Trzaskowskiego nie było.

Nie było np. Prezydentów miast: Krakowa, Rzeszowa, Olsztyna, Szczecina, Bydgoszczy, Torunia, Zielonej Góry, Elbląga.

Wszystkie z tych miast są z regionów gdzie PIS ma większość w sejmikach samorządowych lub może mieć taką większość w niedalekiej przyszłości w wyniku zmiany wyboru koalicjanta przez samorządowców z PSL i Bezpartyjnych Samorządowców. A więc: Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie, Zachodnio-Pomorskie, Lubuskie. Więcej o tym pisałem w tej notce.

Zatem widać w tych regionach polityczną powściągliwość.

2. Program

Standardowo budżetówka czyli Służba Zdrowia i Edukacja. W zasadzie można sobie przypomnieć spot PO z 2007r. Nie wiem czy nawet lektor nie jest ten sam co z wczorajszego filmu Ruchu Wspólna Polska. Jeśli tak to duże niedopatrzenie bo w tym ruchu chodzi o to by odcinać się od spuścizny Platformy Obywatelskiej a nie przypominać niespełnione obietnice podkładając ten sam głos lektora co 13 lat temu. Ale mogę się mylić. Poniżej link do spotu  z 2007r. Oczywiście przy okazji służby zdrowia wykorzystano kwestię pandemii i środków na TVP.

https://www.youtube.com/watch?v=kf-Syd-M-WA

Z nowości jest jedna o której piszę od dawna czyli sprawa ekologii i klimatu. W filmie wypowiadała się młoda osoba szerzej nie znana opinii publicznej. Tutaj też znamienny jest brak wyraźnego wsparcia Ruchu Wspólna Polska znanych organizacji ekologicznych, które wg mnie powędruje do ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni z prostego powodu. Jest bardziej  wiarygodny niż wiceprzewodniczący partii, która wybudowała całkiem niedawno sporo bloków węglowych przeciw którym ekolodzy tak zażarcie protestują. Nie bez znaczenia jest też sprawa Czajki. Więcej pisałem o tym w tej notce.

Natomiast jest jeden aspekt, który mnie zaskoczył. Pomysł na związek zawodowy samozatrudnionych. Ponieważ sprawa dotyczy nie małej grupy wyborców ciekawy jestem jaka będzie jego skuteczność w pozyskaniu dodatkowych głosów. Pomysł jest o tyle ciekawy, że z założenia związek ma chronić tych ludzi nie przed pracodawcą ale jak rozumiem państwem rządzonym przez PIS. Natomiast nie wiem czy ludzie przedsiębiorczy chcieliby takiej ochrony w postaci związku zawodowego. Myślę, że nie o to może im chodzić.


3. Popularność w social mediach.

Oba ruchy Hołowni i Trzaskowskiego swoją działalność będą opierały na social mediach co uważam za dobry pomysł. Na dzisiaj ruch Polska2050  ma ponad 70 tys sympatyków w SM (FB+TT+Instagram). Ruch Wspólna Polska na drugi dzień po inauguracji ma takich sympatyków niespełna 20 tys. Zobaczymy jak dalej.

4. Finansowanie.

Zasięg działania w social media można dość łatwo znacznie zwiększyć zlecając to profesjonalnym firmom. Pokazał to sztab Szymona Hołowni w wyborach prezydencki gdzie perfekcyjnie wykorzystał okres lockdownu. Poruszałem ten wątek w tej notce.

Na to potrzebne są określone środki. I o ile Szymon Hołownia opanował do perfekcji narzędzia crowdfundingu o tyle nie wiadomo jak sobie z tym poradzi nowy ruch Trzaskowskiego. A jak ważne są finanse, które posiada PO pisałem z kolei w tej notce.

Być może to też jest powód braku zdecydowanego odcięcia się od Platformy Obywatelskiej nowego ruchu Rafała Trzaskowskiego. Drugim powodem jest fakt, że oferta kierowana jest do elektoratu wielkomiejskiego, któremu jak wiemy spuścizna PO nie przeszkadza niezależnie od tego jak potoczą się sprawy Czajki i Sławomira Nowaka. Dlatego też nie zabrakło w inauguracji tego ruchu kwestii praworządności i odniesień do PIS i Jarosław Kaczyńskiego. Dla wielu wyborców z pewnością to wystarczające argumenty do tego by  nie traktować poważnie zarzutów i śledztwa w tych sprawach.

Czy opozycja zatem optymalnie wykorzysta możliwości rebrandingu PO? Zobaczymy. O tym, że pojawiła się teraz taka możliwość  pisałem w tej notce.


Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka