15 obserwujących
42 notki
71k odsłon
  2088   0

Czy po wyroku TK wróci temat zmiany Konstytucji RP?

W ostatnie notce [link] opisałem chronologię zdarzeń  związanych z historią zmian ustawy o planowaniu rodziny w kontekście jej  zgodności z Konstytucją.

Teraz pora zastanowić się nad tłem politycznym tego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Bez wątpienia kluczową sprawą jest wyznaczenie terminu na rozpatrzenie wniosku przez TK. Został on ustalony zaraz po wyborach prezydenckich w okresie kiedy do następnych wyborów są prawie trzy lata i myślę, że zakładano już nadejście drugiej fali pandemii. Z pewnością spodziewano się protestów środowisk lewicowych. Generalnie patrząc na badania opinii publicznej, dotyczących aborcji nie jest odkrywcze stwierdzenie, że w wyniku tego wyroku jeśli chodzi o poparcie sam PIS straci a zyskają środowiska skrajne po lewej i prawej stronie sceny politycznej. Można zatem się zastanowić co PIS może zyskać?

Tutaj warto przeczytać notkę, którą napisałem właśnie podczas kampanii prezydenckiej [link]. Czytelnikom, którzy nie czytają regularnie mojego bloga wyjaśniam, że od dłuższego czasu forsuje tezę, że PIS powinno szukać zdolności koalicyjnych. Kolejna teza, którą forsuję od wyborów w 2018r. jest taka, że jest obecnie okno na uzyskanie większości pozwalającej zmienić Konstytucję.

Dzisiaj, kiedy jest pandemia i notowania PISu będą poniżej średniej ta teza może wydawać się wysoce nieprawdopodobna ale chciałbym zwrócić uwagę na dwa aspekty wyroku TK.

Pierwszy jest taki, że wniosek na podstawie którego ten wyrok TK zapadł podpisali wszyscy posłowie koła Konfederacji.

https://twitter.com/krzysztofbosak/status/1319282666294792194

Drugi jest taki, że o zmianie Konstytucji w kontekście ostatniego wyroku TK pisze również WKK.

https://twitter.com/KosiniakKamysz/status/1319968724124827648

Zatem pół roku po notce w której napisałem:

Wnioski są trzy:

- PIS traci samodzielną większość,

- potencjalna koalicja PIS z PSL zbliża się do większości Konstytucyjnej. Brakuje 11 głosów, które miałaby Konfederacja,

- środowiska konserwatywno-narodowe zyskują kosztem liberalno-lewicowych. 

można by się zastanowić czy wyrok TK przybliża nas do porozumienia politycznego w sprawie zmiany Konstytucji czy oddala?

A dzisiejsze sondaże? No trudno,  żeby w szczycie pandemii pikowały. Mimo tego PIS+Konfederacja+PSL mają około 55% czyli o około 8% mniej niż pół roku temu i to głownie w związku ze stratą PSL kosztem ugrupowania Szymona Hołowni. Ale latem przyszłego roku możemy być w zupełnie innym otoczeniu makroekonomicznym co przełoży się na inne nastroje wyborców. A wyrok TK z pewnością wzmocni oś sporu dla której przy odpowiednim rozłożeniu akcentów możliwe będzie uzyskanie nowej większości Konstytucyjnej. Taka większość jest możliwa przy 60% poparciu wspomnianej trójki i odpowiednim rozłożeniu  głosów między KO, PL2050 i Lewicę. Żeby to uzyskać kluczowe również będzie również pozyskanie umiarkowanych wyborców pokolenia 40-latków. Te na pozór chaotyczne i sprzeczne inicjatywy polityczne (wyrok TK, piątka dla zwierząt) mogą być początkiem budowania zupełnie nowej formuły politycznej po prawej stronie sceny politycznej. Pisałem o tym w tej notce [link].

 

Lubię to! Skomentuj101 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka