14 obserwujących
59 notek
59k odsłon
387 odsłon

Ważne polityczne skutki wyroku TK w sprawie tzw. aborcji eugenicznej.

Wykop Skomentuj10

Po publikacji wyroku TK o sygnaturze K1/20 z ustawy o planowaniu rodziny wykreślony zostanie art. 4  ustęp 1 punkt 2 zezwalający na dokonanie aborcji jeśli "badania  prenatalne  lub  inne  przesłanki  medyczne  wskazują  na  duże prawdopodobieństwo  ciężkiego  i  nieodwracalnego  upośledzenia  płodu  albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

Ten przepis zostanie wykreślony w całości zrównując przesłanki eugeniczne z przesłankami wady letalnej jako niestosowanie uporczywej i daremnej terapii. Będzie to budzić duże protesty społeczne bo nawet część środowisk prawicowych jest przeciwna penalizacji karnej aborcji w przypadku gdy istnieje pewność upośledzenia płodu zmuszającego kobietę i jej rodzinę do uporczywej i daremnej terapii dziecka.

Zatem skutkiem krótkoterminowym ostatniego wyroku TK będzie pilne uzyskanie w parlamencie kompromisu dotyczącego nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny tak by z jednej strony uwzględniając uzasadnienia do wyroku K1/20 spełnić zgodność nowelizowanej ustawy z Konstytucją RP a z drugiej strony zapewnić dla takiego rozwiązania większość parlamentarną.

Taką większość zapewne uzyska projekt popierany przez większość klubu PIS (spodziewam się braku dyscypliny w głosowaniu), Konfederacji (są już nawet propozycje zmian legislacji w tym zakresie), PSL-KUKIZ oraz być może również części posłów i senatorów KO (naturalnie jeśli nie będzie dyscypliny w głosowaniu).

Środowiska lewicowe i liberalne światopoglądowo będą oczywiście mocno protestować zarówno w parlamencie jak i na ulicy oraz na forum międzynarodowym. Dlatego z pewnością wybór terminu rozpatrzenia wniosku przez TK należy rozpatrywać w kategoriach politycznych.

Są jeszcze skutki długoterminowe. Ostatnie spory między konserwatystami a środowiskami liberalnymi światopoglądowo dotyczące zarówno aborcji jak i małżeństw jednopłciowych oraz argumentacji zdań odrębnych do ostatniego wyroku TK, szczególnie sędziego Piotra Pszczółkowskiego mogą przełożyć się na chęć wzmocnienia przez środowiska konserwatywne zapisów konstytucyjnych dotyczących zarówno małżeństwa rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny jak i  zapisu dotyczącego ochrony prawnej życia od momentu jego poczęcia.

Już sama dyskusja na ten temat spolaryzuje podział dyskusji politycznej na osi wartości kosztem osi gospodarczej/ekonomicznej. Jakie to może mieć konsekwencje dla układu sił i ewentualnych konfiguracji koalicyjnych w polskiej polityce pisałem wielokrotnie. Więc dzisiaj przypomnę tylko diagram z jednej z moich notek dotyczących strategii polityki PIS napisanej przy okazji wyborów prezydenckich. Na diagramie proszę odszukać PIS, Korwin, PSL i Kukiz a nawet PO a wszystko stanie się jasne. Nie zapominajmy również o tym, że jesteśmy świeżo po serii wyborów i partie dysponują masą aktualnych danych dotyczących preferencji wyborczych z podziałem na różne kategorie. Dlatego proszę mi wierzyć, że dzisiaj nawet zdawałoby się najbardziej chaotyczne i niespójne inicjatywy ustawodawcze są precyzyjnie przemyślane i rozplanowane na najbliższy cykl wyborczy.

image


Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka