15 obserwujących
43 notki
71k odsłon
  843   0

PIS i SLD "wywróciły polityczny stolik". To była kwestia czasu.

Przez ostatnie 10 lat największą grupą wyborców był powojenny wyż demograficzny. Ale to w najbliższych latach będzie się zmieniać. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że to będzie zupełnie inne pokolenie ludzi z zupełnie innymi preferencjami światopoglądowymi i nawykami życiowymi.

W Polsce nie jest to zwyczajne pokolenie. Po pierwsze są to ludzie, którzy wchodzili na rynek pracy w momencie kiedy wchodziliśmy do UE a kraj i gospodarka otworzyły się na świat. To ludzie, którzy wchodzili na rynek pracy w momencie kiedy wdrażana była pierwsza fala nowoczesnych technologii informatycznych. To ludzie, którzy więcej czasu spędzają w mediach społecznościowych niż ich dzieci i z tych mediów czerpią informacje o świecie. To ludzie, którzy w dużej mierze identyfikują się z umiarkowanymi ruchami ekologicznymi i zmianami mającymi na celu poprawić jakość środowiska. To w końcu ludzie, którzy są płatnikami transferów społecznych a nie beneficjentami. Czyli to oni głównie płacą największe podatki, wspierają finansowo rodziców i dzieci a w znikomym stopniu są beneficjentami tych transferów od państwa (emerytura, zasiłki) i rodziny (pomoc dzieci, rodziców).

Co to wszystko oznacza dla PIS? Ano to, że efekt transferów społecznych, które motywują wyborczo emerytów - na tę grupę wiekową (szczególnie mężczyzn) nie będzie już działał. Tradycyjne wartości, które są wyborczym motorem napędowym głównie ludzi starszych też dla tej grupy nie będzie najważniejszym z kryteriów. Te dwa elementy będą działać dopiero wtedy jak wyż 40 latków będzie wchodził w etap późnej dorosłości czyli kiedy będą wchodzić w przedział wiekowy 50+ a więc za 10 lat. Otwartość na świat poprzez podróże zagraniczne i portale społecznościowe sprawia również, że ludzie tego pokolenia nie są zwolennikami monopolu władzy i kto by nie rządził będą szukać jakiegoś "balansu" i "równowagi".

Zatem skuteczna partia polityczna, która chce wygrywać wybory lub posiadać zdolności koalicyjne - musi tę zmianę trendu w preferencjach wyborców uwzględnić również w swoim programie wyborczym i przede wszystkim zapewnić środki na jego skuteczną realizację.


Powyższy tekst w całości pochodzi z notki  "Sztuka skutecznej polityki" [link] napisanej w zeszłym roku.


Dzisiaj PIS uwzględniając postulaty Lewicy w KPO:

- pokazał, że ma zdolności koalicyjne w ważnych sprawach dla Polski i pokolenia 40-latków

- oddalił ryzyko blokady znacznych środków finansowych, które wpiszą się w zmianę strategii politycznej

- może kontynuować zmianę strategii, która będzie preferować cyfrowe i ekologiczne trendy popularne wśród pokolenia 40-latków i finansować je w ramach KPO.

Ponieważ kolejne wybory parlamentarne odbędą się wspólnie z samorządowymi to istotne zarówno dla wyniku tych wyborów jak również przyszłości niektórych koalicji samorządowych będą rezultaty negocjacji dotyczących wdrażania KPO prowadzonych przez rząd z samorządowcami.

https://www.miasta.pl/aktualnosci/komunikat-kwrist

Skuteczność tych działań ocenią wyborcy już za 2 lata zarówno na szczeblu krajowym jak i samorządowym.

Po wyborach samorządowych w 2023r. to będzie ostatnia kadencja Prezydentów Miast, którzy rządzą więcej niż dwie kadencje.


Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka