11 obserwujących
51 notek
50k odsłon
382 odsłony

Jesienne wybory - co pokona PIS ? - cz.2

Wykop Skomentuj12

To jest trzecia z serii notek o jesiennych wyborach, więc żeby złapać punkt odniesienia warto przeczytać pierwsze dwie.

Dzisiaj na tapecie waga ciężka czyli PIS. Zwycięzca zbliżających się wyborów. Pytanie co dalej, podzielą los AWS, SLD, PO czy pójdą drogą węgierskiego FIDESZU?

image


Poparcie dla Fideszu w proc. (sondaże Tarki). Wyniki sondaży Fideszu i wyniki PiS-u w kolejnych miesiącach rządów. Dzisiaj po 48 miesiącach rządów PIS ma około 50% poparcia a FIDESZ w trakcie trzeciej kadencji ma 53% poparcia.

image


Co głównie decyduje o skali poparcia dla PIS? Wg sondaży w pierwszej kolejności ludzie wybierają PIS oczekując poprawy sytuacji materialnej swojej rodziny. W drugiej kolejności wyborca PIS utożsamia się z ideami partii, w trzeciej twierdzi, że nie ma lepszego wyboru. Sprawdźmy profil wiekowy suwerena w 2019r. i realizowany program PISu uwzględniający ten profil.

image

Największa grupa wyborców to wyż demograficzny lat stanu wojennego. Czyli beneficjenci 500+ i potencjalni beneficjenci podwyższenia płacy minimalnej.

Kolejna grupa wyborców to wyż demograficzny powojenny czyli beneficjenci obniżonego wieku emerytalnego i 13-tej emerytury.

PIS nie zapomniał też o suwerenie wchodzącym na rynek pracy i elektoratu czyli młodych do 26 roku życia,  którzy nie płacą podatku dochodowego.


Dla przypomnienia jak wyglądają dzisiaj sondaże wyborcze z podziałem wiekowym.  Ciekawe będą wyniki late poll po wyborach z takim właśnie podziałem.

image

Obserwując komentarze na S24 widzę, że przeciwnicy PISu dużą nadzieję pokładają w nadchodzącym kryzysie gospodarczym. Uważam, że znowu mogą się przeliczyć. PIS obniżył skalę zadłużenia zagranicznego i wypracował wcześniej nadwyżkę w deficycie pierwotnym dzięki czemu mógł zastosować stymulację fiskalną w idealnym momencie. Dzisiejsze spowolnienie nie będzie miało tak silnego wpływu na rynek pracy jak w latach ubiegłych (mniejsza podaż pracowników - patrz piramida demograficzna). Na tle Europy będziemy najprawdopodobniej radzić sobie bardzo dobrze.

image


image


Co zatem może sprawić, że PIS pójdzie drogą polską nie węgierską? Wiek emerytalny Jarosława Kaczyńskiego. Jeśli przed jego emeryturą nie wyklaruje się silna  pozycja Mateusza Morawieckiego wspieranego przez środowisko Jarosław Kaczyńskiego będzie walka o władzę i wpływy. A zbliżający się sukces wyborczy z pewnością rozbudzi wiele ambicji.  


Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka