6 obserwujących
19 notek
19k odsłon
1360 odsłon

CZEKA NAS ZMIANA POLSKIEJ SCENY POLITYCZNEJ?

Wykop Skomentuj44

JEST BARDZO CIEKAWIE

image


Jeśli ostateczne wyniki wyborów zbliżą się do wyników exit poll można wyciągnąć kilka ciekawych wniosków wynikających z przepływów elektoratów na podstawie szczegółowych danych exit poll

1. Jest pole do tworzenia nowego liberalnego bytu na bazie elektoratu PO (żółty kolor).

2. PIS ma duży problem w postaci chadeckiego PSL i prawicowej Konfederacji. PIS miał przejąć elektorat PSL tymczasem to PSL przejmuje elektorat PISu i chadeckiej części PO. Podobnie z Konfederacją. To się różnie może potoczyć. Tak jak wcześniej wspominałem warto liczyć sumę głosów PIS+PSL w kontekście większości 3/5 i przyszłych wyborów prezydenckich.

3. Pomyliłem się w przypadku PSL (i w konsekwencji PIS) jeśli chodzi o wynik wyborów. Życie pokaże czy pomyliłem się też jeśli chodzi o przyszłość tej formacji. Okaże się ile posłów Kukiza z list PSL weszło do sejmu, jak będą oni głosować i ilu przechwyci ewentualnie PIS. Być może wieczny "obrotowy" polskiej polityki jest jednak niezatapialny i ma niewielki ale wierny własny elektorat.

4. Kukiza15 praktycznie nie ma. Skorzystali prawie wszyscy po równo (PIS, PSL, Konfederacja, nawet PO). Najwięcej PSL bo znowu może rozdawać karty jako obrotowy polskiej polityki. Ale Kukiz jest. Uratował PSL. Ironia losu.

5. Lewica zyskała mniej niż się spodziewałem. Większa część elektoratu PO niż myślałem przepłynęła do PSL. Ale nic nie zmieniam jeśli chodzi o wybory prezydenckie. Tutaj też niewykluczone są przepływy lewicowych i ekologicznych posłów wybranych z list PO do Lewicy.

6. Konfederacja. Dobry ruch z wycofaniem Korwina i Brauna z końcówki kampanii. Dalej twierdze, że przy zmianach personalnych jest dużo większy potencjał niż te 6%, które otrzymali. Powinni wystawić młodego kandydata w wyborach prezydenckich. Mają w czym wybierać.

7. Bezpartyjni Samorządowcy nie zaistnieli w tych wyborach bo nie mieli listy krajowej. W wyborach prezydenckich zaistnieją. Naturalna konkurencja dla kandydata Konfederacji w wyborach prezydenckich. Czy mogą się dogadać? Mało prawdopodobne.

8. Zaskakujące wyniki jeśli chodzi o tych co nie głosowali w 2015r. Na zwiększonej frekwencji w tym roku zyskała głownie Koalicja Obywatelska. Nie głosujący w 2015r. głosowali tak: KO: 27%, PIS 23%, Lewica 22%, Konfederacja 15%, PSL 11% Inni 2%. To główna obok przepływu elektoratu PIS do PSL przyczyna nie przekroczenia przez PIS bariery 50% głosów. Nowi wyborce ewidentnie nie chcieli by PIS rządził samodzielnie.


Szykują się kolejne ciekawe wybory prezydenckie.

Liberałowie + socjaldemokraci vs konserwatyści. Co zrobi nowy chadecki PSL? Jeśli utrzyma do wyborów prezydenckich koalicję z resztkami Kukiza poparcie ich kandydata w drugiej turze może zdecydować o wyniku tak jak wcześniej zdecydowało poparcie Kukiza dla Dudy. To może determinować wybór kandydata na wybory prezydenckie przez PO. Ma być akceptowalny i strawny dla elektoratu zarówno PSL jak i Lewicy. Jeśli chodzi o PIS wyniki wyborów zwiększają i tak już duże szanse na wystawienie Dudy.

To jest notka rozliczająca moje poprzednie dotyczące tych wyborów:

https://www.salon24.pl/u/jakodi/991541,jesienne-wybory-podsumowanie

https://www.salon24.pl/u/jakodi/990290,jesienne-wybory-co-pokona-pis-cz-2

https://www.salon24.pl/u/jakodi/988485,jesienne-wybory-krajobraz-po-wyborach-cz1

https://www.salon24.pl/u/jakodi/986677,jesienne-wybory-punkt-odniesieniaWykop Skomentuj44
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka