2 obserwujących
8 notek
9069 odsłon
  1456   0

12 książek na 12 miesięcy, czyli subiektywnie o dobrej literaturze

Koniec roku to czas podsumowań, plebiscytów czy tworzenia przeróżnych rankingów. Mój będzie trochę nietypowy, gdyż pragnę w nim przedstawić 12 książek, które uważam za warte przeczytania w nadchodzącym roku. Oczywiście, zaznajomiłem się z treścią każdej z nich, a kolejność w jakiej zostały ułożone są wyłącznie moją subiektywną opinią.


1.    „Tracimy Kościół, czyli zawał Polski” – autor Leszek Misiak. Moim zdaniem jest to najważniejsza książka, jaka została wydana w tym roku. Autor przedstawia w nim dramatyczny kryzys Kościoła Katolickiego, którego początek upatruje w śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Moim zdaniem publikacja ta zadowoli najbardziej wymagających czytelników – zarówno tych spod znaku Tradycji jak i szeregowych Polaków-katolików, którzy zastanawiają się nad kryzysem najważniejszej instytucji na Ziemi. Leszek Misiak nie oszczędza autorytetów – w tym papieża Jana Pawła II, którego uznał za mniej przenikliwego i ostrożnego od kardynała Wyszyńskiego. Judaizacja, protestantyzacja, modernistyczna rewolucja i słabość polskich biskupów – to tylko kilka z morza tematów poruszonych w tej książce. Uczucia, jakie mi – grzesznemu katolikowi, który stara się traktować swoją wiarę na poważnie, towarzyszyły w czasie były porównywalne z tymi jakie wywoływały lektury „W cieniu krzyża” oraz „Watykanu w cieniu czerwonej gwiazdy” Józefa Mackiewicza.


2.    „Watykan w cieniu czerwonej gwiazdy – autor Józef Mackiewicz. Dlaczego Ostpolitik – otwarcie się Kościoła na kontakty ze Związkiem Radzieckim, była zdradą? Czemu J. Mackiewicz nie uznaje Prymasa Stefana Wyszyńskiego za postać niezłomną? Czemu komunizm potępiony tuż po wojnie przez Piusa XII znalazł swój renesans w czasie „posoborowej wiosny” – na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi w tej niesamowitej i dość zapomnianej już publikacji. Po jej lekturze nie można być obojętnym wobec tego, jak zmienił się Kościół w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.


3.    „W cieniu krzyża” – autor Józef Mackiewicz. „Aggiornamento” – termin ten od dziesiątek lat ukazywany jest w niezwykle pozytywnym świetle w mediach, publikacjach czy programach traktujących o wierze katolickiej. Genialny polski antykomunista wyjaśni nam dlaczego wielbiciele Moskwy postawili pomnik papieżowi Janowi XXIII i skąd pochodził „dym szatana”, który jak mówił jego niesławny następca Paweł VI wdarł się do Kościoła Katolickiego.


4.    „Jezuici” – autor ks. Malachi Martin. Włodzimierz Iljicz tworzył komunistyczną partię wzorując się na strukturze … zakonu jezuitów. Komunistyczny bandzior i zbrodniarz doskonale widział, że hierarchia, posłuszeństwo i oddanie się sprawie może służyć nie tylko w działaniu „ad maiorem Dei gloriam” – na większą chwałę Bożą, ale i będzie zaczątkiem światowej rewolucji komunistycznej. Gdyby Lenin dożył lat 60. i 70. pewnie przecierałby oczy widząc jak członkowie najbardziej zasłużonego katolickiego zakonu zdradzają Kościół oddając się komunistycznej ideologii. Lektura tej książki pomoże nam zrozumieć, dlaczego obecnie Kościół hierarchiczny z papieżem Franciszkiem na czele angażuje się w takie działania jak ochrona Ziemi przed zmianami klimatycznymi czy sprowadzanie islamskich imigrantów do Europy. Trzy najważniejsze postaci obecnego Kościoła – papież, prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz tzw. czarny to jezuici. Nie przypominają oni jednak niczym niezłomnego świętego Andrzeja Bobolę czy bohatera narodowego ks. Piotra Skargę – są wiernymi uczniami pewnego baskijskiego duchownego – ks. Pedro Arrupe, którego imię i „osiągnięcia” powinny być znane o wiele szerzej niż obecnie…


5.    „Czas szaleństwa czy czas wiary?” – autorzy: Tomasz Kolanek i Paweł Lisicki. Książka ta to seria wywiadów z redaktorem naczelnym „Do Rzeczy” Pawłem Lisickim, którego uważam za największego znawcę problematyki kościelnej w naszym kraju. Gdyby polscy kapłani mieliby choć w 1/10 wiarę i wiedzę tak ugruntowaną jak autor „Epoki Antychrysta”, to byłbym spokojny o wiarę w naszym kraju. Tutaj również nie ma żadnych autorytetów i pudrowania rzeczywistości – mamy racjonalnie wyłożoną prawdę o pełzającej liberalizacji i protestantyzacji Kościoła, w której niestety brał udział papież Jan Paweł II. Katolików stęsknionych za Tradycją i Mszą Trydencką z pewnością ucieszy apologia tej liturgii i jej wielkiego obrońcy – słynnego, francuskiego arcybiskupa Marcela Lefebvre’a obłożonego ekskomuniką przez polskiego papieża…


6.    „Powrót do Jedwabnego” – autorzy: Wojciech Sumliński, Tomasz Budzyński i Ewa Kurek. Przyznam szczerze, że spodziewałem się trochę więcej po tej książce. Oczywiście, dla osoby, która na temat stosunków polsko-żydowskich i polsko-izraelskich ma niezbyt duże pojęcie, będzie to lektura umożliwiająca wypłynięcie na „szerokie gody”. Najważniejszym fragmentem tej publikacji jest analiza prawna dokonana przez Ordo Iuris nt. słynnej, amerykańskiej ustawy 447 i roszczeń środowisk żydowskich wysuwanych w kierunku Polski. Tworzenie tzw. normy prawnej może w przyszłości sprawić, że Polska będzie zmuszona do wypłaty gigantycznych pieniędzy i kompletnego bankructwa. Książka ta pokazuje również kompletną uległość  wszystkich rządów po 1989 roku wobec Izraela i środowisk żydowskich.

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura