Jakub Surowiec Jakub Surowiec
1492
BLOG

12 książek na 12 miesięcy, czyli subiektywnie o dobrej literaturze

Jakub Surowiec Jakub Surowiec Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Koniec roku to czas podsumowań, plebiscytów czy tworzenia przeróżnych rankingów. Mój będzie trochę nietypowy, gdyż pragnę w nim przedstawić 12 książek, które uważam za warte przeczytania w nadchodzącym roku. Oczywiście, zaznajomiłem się z treścią każdej z nich, a kolejność w jakiej zostały ułożone są wyłącznie moją subiektywną opinią.


1.    „Tracimy Kościół, czyli zawał Polski” – autor Leszek Misiak. Moim zdaniem jest to najważniejsza książka, jaka została wydana w tym roku. Autor przedstawia w nim dramatyczny kryzys Kościoła Katolickiego, którego początek upatruje w śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Moim zdaniem publikacja ta zadowoli najbardziej wymagających czytelników – zarówno tych spod znaku Tradycji jak i szeregowych Polaków-katolików, którzy zastanawiają się nad kryzysem najważniejszej instytucji na Ziemi. Leszek Misiak nie oszczędza autorytetów – w tym papieża Jana Pawła II, którego uznał za mniej przenikliwego i ostrożnego od kardynała Wyszyńskiego. Judaizacja, protestantyzacja, modernistyczna rewolucja i słabość polskich biskupów – to tylko kilka z morza tematów poruszonych w tej książce. Uczucia, jakie mi – grzesznemu katolikowi, który stara się traktować swoją wiarę na poważnie, towarzyszyły w czasie były porównywalne z tymi jakie wywoływały lektury „W cieniu krzyża” oraz „Watykanu w cieniu czerwonej gwiazdy” Józefa Mackiewicza.


2.    „Watykan w cieniu czerwonej gwiazdy – autor Józef Mackiewicz. Dlaczego Ostpolitik – otwarcie się Kościoła na kontakty ze Związkiem Radzieckim, była zdradą? Czemu J. Mackiewicz nie uznaje Prymasa Stefana Wyszyńskiego za postać niezłomną? Czemu komunizm potępiony tuż po wojnie przez Piusa XII znalazł swój renesans w czasie „posoborowej wiosny” – na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi w tej niesamowitej i dość zapomnianej już publikacji. Po jej lekturze nie można być obojętnym wobec tego, jak zmienił się Kościół w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.


3.    „W cieniu krzyża” – autor Józef Mackiewicz. „Aggiornamento” – termin ten od dziesiątek lat ukazywany jest w niezwykle pozytywnym świetle w mediach, publikacjach czy programach traktujących o wierze katolickiej. Genialny polski antykomunista wyjaśni nam dlaczego wielbiciele Moskwy postawili pomnik papieżowi Janowi XXIII i skąd pochodził „dym szatana”, który jak mówił jego niesławny następca Paweł VI wdarł się do Kościoła Katolickiego.


4.    „Jezuici” – autor ks. Malachi Martin. Włodzimierz Iljicz tworzył komunistyczną partię wzorując się na strukturze … zakonu jezuitów. Komunistyczny bandzior i zbrodniarz doskonale widział, że hierarchia, posłuszeństwo i oddanie się sprawie może służyć nie tylko w działaniu „ad maiorem Dei gloriam” – na większą chwałę Bożą, ale i będzie zaczątkiem światowej rewolucji komunistycznej. Gdyby Lenin dożył lat 60. i 70. pewnie przecierałby oczy widząc jak członkowie najbardziej zasłużonego katolickiego zakonu zdradzają Kościół oddając się komunistycznej ideologii. Lektura tej książki pomoże nam zrozumieć, dlaczego obecnie Kościół hierarchiczny z papieżem Franciszkiem na czele angażuje się w takie działania jak ochrona Ziemi przed zmianami klimatycznymi czy sprowadzanie islamskich imigrantów do Europy. Trzy najważniejsze postaci obecnego Kościoła – papież, prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz tzw. czarny to jezuici. Nie przypominają oni jednak niczym niezłomnego świętego Andrzeja Bobolę czy bohatera narodowego ks. Piotra Skargę – są wiernymi uczniami pewnego baskijskiego duchownego – ks. Pedro Arrupe, którego imię i „osiągnięcia” powinny być znane o wiele szerzej niż obecnie…


5.    „Czas szaleństwa czy czas wiary?” – autorzy: Tomasz Kolanek i Paweł Lisicki. Książka ta to seria wywiadów z redaktorem naczelnym „Do Rzeczy” Pawłem Lisickim, którego uważam za największego znawcę problematyki kościelnej w naszym kraju. Gdyby polscy kapłani mieliby choć w 1/10 wiarę i wiedzę tak ugruntowaną jak autor „Epoki Antychrysta”, to byłbym spokojny o wiarę w naszym kraju. Tutaj również nie ma żadnych autorytetów i pudrowania rzeczywistości – mamy racjonalnie wyłożoną prawdę o pełzającej liberalizacji i protestantyzacji Kościoła, w której niestety brał udział papież Jan Paweł II. Katolików stęsknionych za Tradycją i Mszą Trydencką z pewnością ucieszy apologia tej liturgii i jej wielkiego obrońcy – słynnego, francuskiego arcybiskupa Marcela Lefebvre’a obłożonego ekskomuniką przez polskiego papieża…


6.    „Powrót do Jedwabnego” – autorzy: Wojciech Sumliński, Tomasz Budzyński i Ewa Kurek. Przyznam szczerze, że spodziewałem się trochę więcej po tej książce. Oczywiście, dla osoby, która na temat stosunków polsko-żydowskich i polsko-izraelskich ma niezbyt duże pojęcie, będzie to lektura umożliwiająca wypłynięcie na „szerokie gody”. Najważniejszym fragmentem tej publikacji jest analiza prawna dokonana przez Ordo Iuris nt. słynnej, amerykańskiej ustawy 447 i roszczeń środowisk żydowskich wysuwanych w kierunku Polski. Tworzenie tzw. normy prawnej może w przyszłości sprawić, że Polska będzie zmuszona do wypłaty gigantycznych pieniędzy i kompletnego bankructwa. Książka ta pokazuje również kompletną uległość  wszystkich rządów po 1989 roku wobec Izraela i środowisk żydowskich.


7.    „Dziedzictwo rewolucji francuskiej” – autor ks. Michał Poradowski. Krótka książeczka w zwięzły sposób pokazująca niewyobrażalne wręcz zło rewolucji i tego, co stało się we Francji pod koniec XVIII wieku. Wydarzenie to stało się modelem i ideałem marksistów, komunistów, lewaków i wszelkich innych szkodników, których marzeniem jest budowa społeczeństwa niewolników. Jedyną przeszkodą jest Kościół Katolicki – bezlitośnie tępiony, niszczony i poniewierany szczególnie od czasów „intelektualistów” takich jak Wolter czy Robespierre, który niestety od czasów Soboru Watykańskiego II znacząco zmienił swój kurs...


8.    „Dom smagany wiatrem” – autor Malachi Martin. W czerwcu 2019 roku amerykański portal katolicki Church Militant ujawnił, że obecny arcybiskup Chicago kard. Blaise Cupich tuszował przestępstwa seksualne popełniane przez swojego poprzednika, zmarłego w 1996 roku kard. Josepha Bernardina. Nie byłoby w tym, niestety, nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to właśnie Bernardin był jednym z antybohaterów powyższej książki. Ów hierarcha miał brać udział w rytualnych gwałtach i satanistycznych obrzędach, które rozpoczynają opisywaną lekturę. „Dom..” ukazuje dramatyczną wręcz sytuację Kościoła pod rządami papieża Jana Pawła II, który zdaniem autora był słaby, bezradny i kompletnie niezdolny do radykalnych działań. Nowy Porządek Świata, homolobby trzęsące Watykanem i powszechna zdrada Chrystusa dokonana przez najwyższą hierarchę – to tylko niektóre wątki tej niezwykłej powieści, która w fabularny sposób opisuje tę tragiczną rzeczywistość.


9.    „Paweł VI – błogosławiony?” – autor ks. Luigi Villa. Książka ta zatrzymała procesy beatyfikacyjny, a potem kanonizacyjny, ale na niezbyt długo. Papież Jan Paweł II nie wyniósł na ołtarze swojego poprzednika – głównego promotora rewolucyjnych zmian w Kościele Katolickim. Obecnie Paweł VI jest oficjalnie kanonizowany i wierni katolicy przeżywają ogromny dyskomfort – zadając sobie pytanie: „Jak to było możliwe?” Podobnie jest z resztą z jego bezpośrednim poprzednikiem Janem XXIII i naszym Janem Pawłem II. Ks. Villa pokazuje, że Paweł VI nie tylko nie dorósł do sprawowania urzędu papieskiego, ale i nigdy nie powinien na nim zasiąść…


10.    „Rozstrzaskane lustro – upadek cywilizacji zachodniej” – autor Wojciech Roszkowski. Ta książka to niesamowita panorama upadku tego, co nazywamy Zachodem. Autor merytorycznie, poczynając od starożytności analizuje jak powstawała cywilizacja i oczywiście uznaje, że Kościół Katolicki odegrał w jej budowie najważniejszą rolę. Nie brakuje tutaj również analizy społecznej, politycznej i kulturalnej, a diagnoza jest tragiczna. Nie brakuje jednak nadziei na uratowanie Europy, bo w końcu została zbudowana na fundamentach położonych przez Budowniczego, który może uczynić, że zwykłe kamienie będą wołać, a więc nadziei zabraknąć nam nie może.


11.    . „Godzina Kusiciela” – autor ks. Malachi Martin. „Wyszliście z mieczami i kijami jak na zbójcę? Gdy codziennie bywałem u was w świątyni, nie podnieśliście rąk na Mnie, lecz to jest wasza godzina i panowanie ciemności” (Łk 22, 52b-53). Tymi słowami Chrystus zwrócił się do siepaczy, którzy przybyli Go pojmać w Wielki Czwartek w Ogrodzie Oliwnym. Ks. Malachi Martin – sam będący nietuzinkowym kapłanem i postacią zasługującą co najmniej na niesamowity thriller uznaje, że obecna sytuacja Kościoła (lata 90.) może być porównana do opuszczenia i Męki samego Zbawiciela i apogeum działalności sił piekielnych – tytułowej „Godziny Kusiciela”. W wywiadzie – bo książka to wywiad-rzeka, kapłan wyjaśnia jak wierni katolicy mają ustosunkować się do powszechnego zamętu i nie stracić wiary. Podstawami są oczywiście życie w łasce uświęcającej i wierność odwiecznej Tradycji Kościoła. Poruszane są również tak aktualne i palące tematy jak kwestie nieomylności papieskiej i jej zakresu, ekumenizmu czy uległości hierarchów wobec komunizmu.


12.    „Kontra” – autor Józef Mackiewicz. Niektórym pewnie nie spodoba się fakt, że na mojej liście znów pojawi się ten autor. Nie obchodzi mnie to, szczerze mówiąc. Antykomunizm w Polsce został wybity niemal do zera i zadaniem kolejnych pokoleń jest jego wskrzeszenie. Nie ma mowy o żadnej wolności w kompromisie z takim zbrodniczym ustrojem bądź jego złogami czy popłuczynami. W „Kontrze” J. Mackiewicz w wyjątkowo naturalistyczny sposób ukazuje zdradę Wielkiej Brytanii, która godzi się na oddanie Sowietom kozackich uchodźców, którzy rozpaczliwie uciekali przed zapakowaniem na ciężarówki mające zawieźć ich z powrotem na „Nieludzką ziemię”. Pilnowani byli oczywiście przez oficerów Zjednoczonego Królestwa…

https://twitter.com/j_surowiec

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura