78 obserwujących
310 notek
1343k odsłony
  9521   0

Jak rozmawiać ?

 Cieszę się, że powstała TV Republika, potrzebne jest inne spojrzenie, niż zglajszachtowany mainstream, ale dziś wołam, opamiętajcie się !  Ukazała się książka „Resortowe dzieci”.  Czytam ją. Jestem w połowie. Dużo zebranych nowych faktów, ważnych dla poznania naszej transformacji. Tylko wszystko podlane obrzydliwie  tendencyjnym sosem . Doświadczyłam tego uczestnicząc w piątkowym, wieczornym programie TV Republika. Młodzi dziennikarze, nie znający realiów epoki,  piją ten sos. Dla nich liczą się tylko nazwiska w tej cieczy  unurzane. Nie potrafią odczytać sensu  zawartych w książce, ważnych  dokumentów, a może nie maja na to czasu, wiedzy ?

Książka zaczyna funkcjonować jak baza ludzi naznaczonych zdradą. Jedni rzucą się  na to ochoczo, inni nazwą to „chamówą” (Radio Tokfm). Tym samym wyrzuca się dziecko z kąpielą.  Książka, któryby mogłaby inspirować  do uczciwej debaty o początku III Rzeczpospolitej,  jeszcze mocniej podzieli Polaków, stanie się instrumentem walki politycznej, a przy okazji skrzywdzi wielu  zasłużonych ludzi.  Już mam tego dowody. Wybitna znawczyni spraw rosyjskich zaproszona rano do komentowania zwolnienia z więzienia Chodorkowskiego, przybyła, mimo astmy, do stacji, by dowiedzieć się, kilka godzin później,  że jako jedna z bohaterek „Resortowych dzieci” nie może się ukazać na antenie. Wymieniono ją  w tej książce, ponieważ  jako korespondentka TVP w Rosji była przedmiotem zainteresowania i działań operacyjnych służb.  Tylko tyle. Jej zasługi dziennikarskie dla Czeczenów  i naszej wiedzy o  Rosji  są ogromne. Trudno wchodzić w szczegóły. Tej dziennikarce zrobiono krzywdę. To jest tylko książka a już niesie komsekwemcje.

Dlaczego nie potrafimy ze sobą  rozmawiać ? Co dobre, a co nie.

„Resortowe dzieci”  nie ograniczają się tylko do doniesień, kim byli rodzice znanych dziennikarzy w PRL-u, w aparacie bezpieczeństwa, propagandzie, pokazują szersze tło, z którego można odczytać mechanizm.  Jednak trzeba mieć siła odrzucenia akapitów nachalnie ideologicznych, które przeciwnicy ujawniania zawartych tam faktów użyją do skompromitowania całości.

Ludzie , rozmawiajmy o naszej przeszłości otwarcie,  uczciwie, byśmy nie powtarzali tych samych  błędów.  Nie stygmatyzujmy się wzajemnie! Do bólu, ale bez wykluczania.

Bardzo proszę o to moją ulubioną stację TV Republika

 

Lubię to! Skomentuj320 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale