Igor Janke Igor Janke
3856
BLOG

Jak mógł być podsłuchiwany Roman Giertych? Przed Pegasusem nie ma ochrony

Igor Janke Igor Janke Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 167
Pegasus jest najskuteczniejszym narzędziem do inwigilacji. Używają go zwykle służby specjalnej. W Polsce przestępcy korzystają z oprogramowań z drugiej ligi, które jednak też są bardzo skuteczne. Najprostszym sposobem ochrony przed podsłuchami jest regularne aktualizowanie oprogramowanie smartfona.

Stowarzyszenie Citizen Lab informowało niedawno, że Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i polityk Platformy Obywatelskiej Roman Brejza mieli być podsłuchiwani z wykorzystaniem izraelskiego systemu Pegasus. O tym kto i jak wykorzystuje to oprogramowanie szpiegujące rozmawiałem w Układzie Otwartym z Krzysztofem Dyki, ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa, prezesem ComCERT z grupy Asseco.  

Pegasus to narzędzie szpiegowskie z wysokiej półki. Korzysta z niego niewiele państw na świecie. Pozwala ono na śledzenie dowolnej osoby za pośrednictwem jej smartfona. Oprogramowanie wykorzystuje do tego luki w systemach i aplikacjach, które zawsze są. W efekcie nie ma możliwości skutecznej obrony. Można jedynie minimalizować ryzyko, poprzez regularne aktualizacje systemu w naszym telefonie. To może nas zabezpieczyć przed gorszej jakości narzędziami do inwigilacji.   

Głównym celem, do którego Pegasus używają go służby to walka z terroryzmem, zagrożeniem wewnętrznym i zewnętrznym. Jednak izraelska firma NSO Grou, nie ma całkowitej kontroli jak ich oprogramowanie jest wykorzystywane. Wynika to z ich modeli dystrybucji. W jednym wariancie udostępniają oni usługę wraz ze swoim wsparciem. Natomiast w drugim dają dostęp wolny dostęp do swojej infrastruktury. Jak twierdzi Krzysztof Dyki, Pegasus nie jest wykorzystywane przez grupy przestępcze. NSO weryfikuje swoich klientów. Jednak mamy w Polsce udokumentowane przypadki zakupu drugoligowego oprogramowania do inwigilacji przez przestępców. Polecam Państwu całą rozmowę w Układzie Otwartym.Tu więcej informacji o tym, co robię:

https://igorjanke.pl

 https://ukladotwarty.pl

Tu możesz zostać Patronem mojego podcastu:

https://patronite.pl/igorjankeIgor Janke
O mnie Igor Janke

Autor podcastu Układ Otwarty. Prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie