Blog
W S J Warszawa Kejow
kejow
kejow Wojciech Stefan Jaroń. Piszę o tematyce paliw, energii, rurociągach,geopolityki, mody
78 obserwujących 2110 notek 1777780 odsłon
kejow, 11 czerwca 2011 r.

Morska energetyka wiatrowa szanse na rozwój

Floating Wind Turbine GNU
Floating Wind Turbine GNU

 Polityka enegetycznaW przyjętym ostatnio przez rząd dokumencie "Polityka energetyczna do 2030 r." zakłada się m.in. inwestycje w tzw. odnawialne źródła energii, czyli elektrownie wiatrowe na lądzie i na Bałtyku, co powinno dać 15 proc. energii. U wybrzeży Danii, Szwecji i Finlandii już działa 8 tzw. morskich farm wiatrowych, wytwarzających razem prawie 370 MW. W najbliższych latach na Bałtyku ma powstać sześć kolejnych farm.

Zwolennicy wytwarzania prądu z wiatru w Polsce chcą postawić przy naszym wybrzeżu wysokie na kilkadziesiąt metrów turbiny, które miałyby stanąć 20 km od brzegu, m.in. na wysokości Słupska i Kołobrzegu. Koszt budowy farmy wiatrowej to ok. 5-6 mld zł (elektrownia atomowa jest cztery razy droższa). Jedna turbina może działać przez 20-25 lat.

FORSAL

Wcześnie pisałem o morskiej energetyce wiatrowej

http://jaron.salon24.pl/120261,nowa-idea-energii-odnawialnej-prad-z-offshore-wiatrownie-morskie

 

Pozytywna opinia Waldemara Pawlaka o energetyce wiatrowej

Zmiany na rynku energetycznym zachodzą bardzo szybko. Morska energetyka wiatrowa ma bardzo duży potencjał- powiedział podczas piątkowego seminarium "Perspektywy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce", minister gospodarki Waldemar Pawlak."Dziś mamy wyzwanie związane z bardzo dynamicznym procesem zmian. Jeżeli w Niemczech podjęto decyzję o zamykaniu energetyki nuklearnej, to powstaje (...)pytanie, co zastąpi tak duży potencjał wytwarzania (...). Na pewno energetyka wiatrowa na morzu (...) może być ważnym, alternatywnym rozwiązaniem - powiedział. 

Pawlak dodał, że kwestie związane z tym rodzajem energetyki są istotne również w perspektywie dyskusji w Polsce. "Jeszcze pół roku, rok temu przed Fukushimą ( chodzi o awarię w japońskiej elektrowni atomowej w wyniku marcowego trzęsienia ziemi - PAP) była dość powszechna akceptacja dla programu energetyki nuklearnej, to w tej chwili jest dużo wątpliwości" - stwierdził. WNP.pl Kierunek zrównowazenia bilansu energetycznego Polski jest konieczny wobec obawy uzasadnionej nadmiernych opłat za emisję CO2  co dostrzegł Pawlak wnioskując skargę do KE na brak derogacji wolnych emisji po 2013roku. Kejow
Opublikowano: 11.06.2011 12:53.
Autor: kejow
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @kejow {oprawka co do daty. ---------------------------- Inne przyczyny wachania W historii...
  • @Homeboy Umowa z Kaaterm na dostawęgazu była silnie krytykowana...
  • @roko Strefa wpływu jest rozdzielona na formalną (administracyjną) i polityczną. Jest...

Tematy w dziale