WP.plCeny paliw GNU
WP.plCeny paliw GNU
kejow kejow
667
BLOG

Skutki wzrostu cen paliw silnikowych

kejow kejow Gospodarka Obserwuj notkę 4

O jedną czwartą w Rzymie spadła sprzedaż paliwa, co jest rezultatem stałego wzrostu cen. Właścicielom 400 ulicznych dystrybutorów paliwa i małych stacji benzynowych grozi bankructwo. Twierdzą, że to oni, a nie kierowcy najbardziej odczuwają skutki wzrostu cen.

Dane o znacznym spadku sprzedaży paliwa w Wiecznym Mieście to kolejne potwierdzenie, że rzymianie w dobie recesji i wzrostu obciążeń finansowych coraz częściej rezygnują z samochodu widząc jak cena zbliża się do 2 euro za litr.

PAP

Amerykański The Economist podsumował rok 2011 pod względem dynamiki cen paliw. Porównano średnie ceny przy dystrybutorach w lutym 2012 r. z tymi, które obowiązywały w lutym 2011 r. Jak się okazuje, jesteśmy na trzecim miejscu spośród wybranych do porównania państw pod względem wysokości podwyżki. Wyniosła ona u nas nieco ponad 14 proc., podczas gdy u naszych południowych sąsiadów, Czechów, ceny wzrosły o niespełna 8 proc. Najgorzej sytuacja rysuje się we Włoszech. Mieszkańcy tego państwa musieli pogodzić się nie tylko z największą podwyżką – ponad 18 proc., ale też mają obecnie najwyższą w Europie cenę za litr benzyny Pb95. Polska pod tym względem plasuje się na korzystnej dla kierowców pozycji. Choć wzrost cen przy dystrybutorach był w Polsce wręcz spektakularny, na tle innych państw europejskich jesteśmy w gronie tych najtańszych. Tylko w trzech krajach Starego Kontynentu można kupić tańszą niż u nas benzynę Pb95, a w siedmiu mniej zapłacimy za olej napędowy.

auto.wp.pl

Tankowanie – tylko dla optymistów?

Niektórzy z nas chcieliby zapewne napełnić zbiorniki swych samochodów i wraz z wiosennym słońcem ruszać na pierwsze wycieczki na "zieloną trawkę". Niestety koszty tankowania mogą niemiło zweryfikować te zamiary. Ceny na stacjach okażą się ponownie wyższe. Chwilowa przecena oleju napędowego nie będzie raczej powtórzone, a dla benzyny także nie powinniśmy zobaczyć redukcji cen. Poziom 6 zł/l, którego tak wielu kierowców się obawia dziś jeszcze nam nie zagraża, ale w perspektywie kilku tygodni jest zupełnie realny. 

Prognozy e-petrol.pl dla paliw w najbliższym tygodniu są następujące: benzyna bezołowiowa 95 będzie lokować się między 5,88 a 5,99 zł/l. Olej napędowy średnio powinien kosztować 5,74-5,85 zł/l. Dla gazu LPG najbardziej prawdopodobny jest poziom 2,83-2,95 zł/l.

E-petrol.pl

 

Podsumowanie

Ceny paliw będą wzrastac bez względu na podatek akcyzowy. Monopolistów krajowych trzeba monitorowac co do marz i cen

Kejow

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka