Jerzy Urban
Cytat z wywiadu
Mimo zatem klerykalizacji życia i konserwatyzmu obyczajowego polskiego społeczeństwa granica tolerancji przesuwa się naprzód, w kierunku coraz większego przyzwolenia, przynajmniej gdy chodzi o pisma. Te zmiany obyczajowe w Polsce idą jednak zygzakiem, kiedyś była większa tolerancja dla nagości plażowej, a dziś topless zniknął. Widzę to także z pokładu mojego stateczku "Aurora'', którym pływam po rzekach i zalewach. Nawet na jachtach i łodziach dziewczyny są ubrane w staniki. Z tej "Aurory'' dużo i dobrze widać.
Autor Krzysztof Lubczyński

Anna K. (z lewej) nie chce podawać nazwiska i pokazywać twarzy. Dorota Krzysztofek jest fotomodelką. Obie panie stanęły przed sądem za opalanie się bez staników. (Fot. Andrzej Szkocki)
Zgorszenie w Szczecinie
Przed sądem staną dwie szczecinianki - Dorota Krzysztofek i Anna K. Czym zawiniły? W połowie maja opalały się na szczecińskim kąpielisku Arkonka. Problemy zaczęły się wtedy, gdy zdjęły górne części strojów bikini i wystawiły jędrne piersi do słońca. - Obserwowało nas dwóch mężczyzn. Po półgodzinie podeszli. To był policjant i strażnik miejski. Zwrócili nam uwagę, że powinnyśmy się ubrać. Tak zrobiłyśmy - opowiada Dorota Krzysztofek, która jest fotomodelką i miała sesję m.in. dla magazynu „CKM".
Gdy jednak funkcjonariusze odeszli, panie zmieniły zdanie. - Dlaczego mamy się ubierać? Gdzie było napisane, że nie wolno się opalać topless? Zdjęłyśmy więc ponownie staniki - mówi Krzysztofek.
Głos Szczeciński, rp.pl, BZ
Opinia Rzecznika Praw Obywatelskich
O co poszło tym razem? Rzecznik prasowy RPO stwierdził , że w miejscach publicznych opalanie topless jest zakazane. Stanisław Wileński skomentował w ten sposób sprawę dwóch kobiet, które odpowiadają przed szczecińskim sądem za opalanie się topless na publicznej plaży. Zdaniem Wileńskiego, można robić to tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na przykład na plażach nudystów. "Jesteśmy purytańskim narodem, więc mamy takie prawo i musimy go przestrzegać" - powiedział Wileński.
Według Kościoła Katolickiego
....na przykładzie naszych pierwszych rodziców, którzy po popełnieniu grzechu, „poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski” (Rdz 3, 7). Gdyby Pismo św. znało jedynie taką informację na temat stroju, być może pochwały byłyby godne ubiory w stylu minispódniczek albo bikini. W Biblii czytamy jednak, iż sam Pan Bóg przyodział Adama i Ewę „odzienie ze skór”, w stroje, które sam zaprojektował i wykonał, a które w świetle języka hebrajskiego były tunikami, długimi ubraniami lub okryciami (Rdz. 3, 21). Można więc śmiało wysunąć z tego fragmentu wniosek, iż Wszechmocnemu bynajmniej nie przypadły do „gustu” figowe przepaski, jako codzienny strój. W Piśmie świętym znajduje się zresztą bardzo wiele ustępów, w których nagość zestawiana jest z duchowym lub moralnym nieporządkiem. I tak np. nagość jest kojarzona z pijaństwem (Rdz 9, 21; Habakuk 2, 15), hańbą (Izaj 20, 4), a nawet opętaniem demonicznym (Łk 8, 27).
Mirosław Salwowski
Według policji
opalanie się topless jest w polskim prawie zakazane przez artykuł 140 kodeksu wykroczeń: "Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł albo karze nagany".
Opinia własna
Wejście do UE cofnęło nas do grona krajów purytańskich.
Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura