Jarosław Banaś
Wolność to wolność a nie nie niewolność.
5 obserwujących
58 notek
27k odsłon
458 odsłon

Nowy boom czy nadpodaż w kołobrzeskim hotelarstwie?

www.hotelbalticwave.pl
www.hotelbalticwave.pl
Wykop Skomentuj3
Od co najmniej 10 lat stąpamy po „cienkiej czerwonej linie” mówi przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Szufel (PO). Wtóruje mu Maciej Bejnarowicz przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta. Nikt w mieście oficjalnie nie powie, że przeraża go ekspansjonizm obserwowany w strefie uzdrowiska Kołobrzeg. Nikt. Wszyscy są za zieloną harmonią, buforowymi parkingami i przestrzegają, że jak tak dalej pójdzie, miasto może utracić uzdrowiskowy status.

Już w przyszłym roku Spółka Baltic Wave zapowiada uruchomienie hotelu Baltic Wave. Inwestor podpisał umowę franczyzową z InterContinental Hotels Group na markę Crowne Plaza. Hotel Crowne Plaza Kołobrzeg Resort zaoferuje 468 apartamentów sprzedawanych w systemie „condo”. 

Będzie to gigantycznym hotel o imponującym opływowym kształcie jak fala przypływu. Jeden z najwyższych budynków w mieście, z basenem infinity-edge, kawiarnią widokową, salą konferencyjną z foyer i zapleczem kuchennym oraz możliwością wjazdu samochodami do ich ekspozycji. 

System Condo z USA do Polski transponowali już w czasie studiów kołobrzeżanie bracia Jan i Szymon Wróblewscy, którzy m.in zbudowali na tym systemie Zdrojową Invest. Condominium z łacińskiego oznacza współpanowanie, nad dużym obiektem, który należy do kilku właścicieli. Lokale wykupywane są na własność przez inwestorów, którzy poza prywatną przestrzenią mogą również korzystać z części wspólnych obiektu wraz z turystami. Hotelem zarządza operator, odpowiedzialny za funkcjonowanie, prowadzenie gastronomi i kampanie marketingowe. Pokoje wynajmowane są gościom, a właściciele czerpią z tego zysk.

W tego typu inwestycje zaangażowana, jest także młode pokolenie kołobrzeżan, jak spółka Adriana Kornasa, którego rodzice utrzymują się w czołówce kołobrzeskich rodzin prowadzących interesy w branży hotelowej. Ich najnowszy Baltic Wave powstaje w bliskości czterogwiazdkowego Hotel Diva Spa Kołobrzeg. Warto o tym pamiętać, że to nie jest ostatnie słowo rodziny Kornasów, w ich częściowym władaniu jest jeden z najbardziej atrakcyjnych z położenia i powierzchni, teren inwestycyjny w mieście, pomiędzy ulicami Reymonta a Waszyngtona. Jeżeli wspólnicy się domówią, bo obserwujemy tam konflikt, jak się wydaje koncepcyjny, to w centrum uzdrowiska powstanie jeszcze jeden hotel. Targowisko, które istniało w tym miejscu przez wiele sezonów, psuło wizerunek miasta i przynosiło straty w budżecie. Oczekiwany hotel, może okazać się przysłowiową kroplą, która przepełni czarę. 

Obecnie, ton hotelowej branży w mieście nadaje rodzina Wróblewskich. Dysponuje ona potencjałem tysiąca pokoi w czterech hotelach, w tym dwóch pięciogwiazdkowych. Pierwsza zaczęła stawiać na międzynarodowe sieci. Budowany przez Zdrojową Invest hotel Radisson Resort Kołobrzeg, z 209 pokojami, z kompleksem basenów w tym z basenem na dachu, będzie czterogwiazdkowy i sugeruje, że Zdrojowa dywersyfikuje strategię i stawia na obiekty bardziej dostępne cenowo. Natomiast hotel Sand zamieni się we francuski Royal Tulip Sand.

Wiadomo też, że zapowiadany przez inwestora spoza Kołobrzegu, hotel niższej marki Hiltona - Garden Inn w części wschodniej uzdrowiska, zmieni markę na DoubleTree. W ten sposób Kołobrzeg bardzo się umiędzynarodowi.

Czy wschodnia strefa uzdrowiskowa Kołobrzegu wytrzyma już kojone „dopchnięcie” inwestycyjne realizowane z rozmachem głównie przez kołobrzeskie rodziny? Tymczasem miasto bierze się za porządkowanie zabytkowego Parku Fredy. Planuje się tam prześwietlenia i wycinkę prawie pół tysiąca drzew. Ekolodzy przypominają, że ten teren dawno już przestał być parkiem, a jest unikatowym ekosystemem z chronionymi gatunkami zwierząt i roślin, także z unikatowym mieszanym systemem wodnym – wody słodkiej i morskiej. Oczekiwana inwentaryzacja przyrodnicza nie następuje i rodzi obawy, że miasto postawi na swoim i zamiast szczycić się ekoniszą z nietoperzami, będzie szczycić się alejkami i ławeczkami. Te w odróżnieniu od nietoperzy mogą funkcjonować w każdym pejzażu.

JB
Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka