Sławomir Jastrzębowski Sławomir Jastrzębowski
6405
BLOG

Zabawy Polską. Orzeł czy reszka?

Sławomir Jastrzębowski Sławomir Jastrzębowski Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 302

Rzucamy monetą. Wypada reszka. Rzucamy monetą. Wypada orzeł. Dwa wyniki, dwie Polski, dwa narody, dwie narracje, dwie z opiniami bańki. Wyuczone zdania i argumenty, powtarzane bez refleksji przez przedstawicieli zwaśnionych plemion, z zaciętością, źle skrywaną chęcią odwetu, stuprocentową racją, wyłącznie swoją racją.  

Przejrzyjmy więc arsenał argumentów…

Reszka: Maciej Wąsik i Michał Kamiński to przestępcy skazani prawomocnym wyrokiem, ich miejsce jest w więzieniu.

Orzeł: Maciej Wąsik i Michał Kamiński są niewinni, ponieważ zostali skutecznie ułaskawieni przez prezydenta, sąd okręgowy nie miał więc prawa ich sądzić, a Sąd Najwyższy potwierdził, że wygaszenie przez marszałka Hołownię ich poselskich mandatów było niezgodne z prawem.

Reszka: Żadnego ułaskawienia nie było. Prezydent nie mógł ułaskawić kogoś, kto nie był prawomocnie skazany. To tak, jakby dawać rozwód narzeczonym.

Orzeł: Bzdury, prerogatywa prezydenta wyrażona w artykule 139 Konstytucji mówi wyraźnie, że prezydent nie może ułaskawić tylko w jednym przypadku: skazania przez Trybunał Stanu. Poza tym może stosować prawo łaski i abolicję na każdym etapie postępowania.

Reszka: Na każdym etapie postępowania? To proszę poczytać sobie co mówią w tej sprawie autorytety prawne, profesorowie prawa.

Orzeł: Opinie profesorów są rozbieżne, a na pewno nie są żadnym źródłem prawa. Poza tym w tej sprawie głos zabrał Trybunał Konstytucyjny, który jednoznacznie stwierdził, że prezydent miał prawo skorzystać z prawa łaski i zrobił to skutecznie. Wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne.

Reszka: Trybunału kucharki Przyłębskiej? Nie żartujmy, Trybunał jest na posyłki PiS-u. Zobaczcie sobie kto tam zasiada.

Orzeł: Kwestionowanie składu Trybunału Konstytucyjnego to anarchia, poza tym to wy zaczęliście niezgodnie z prawem wsadzić do Trybunału swoich sędziów. Pamiętajmy, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchyliła 5 stycznia postanowienie marszałka Hołowni o wygaszeniu im mandatów i orzekła, że Wąsik i Kamiński są dalej posłami chronionymi immunitetami.

Reszka: Żarty. Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego w ogóle nie jest sądem, co stwierdził TSUE. Sprawą zajęła się Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

Orzeł: Izba Pracy nie miała żadnego prawa zajmować się tą sprawą. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska jednoznacznie rozstrzygnęła spór kompetencyjny między izbami. Poza tym wykazała, że Hołownia dopuścił się bezprawnego działania kierując pismo bezpośrednio do konkretnej izby, zamiast do biura podawczego sądu.

Reszka: Skierował do Izby Pracy, bo ta izba jest sądem, a oświadczenia Manowskiej nie są nic warte, bo jest neosędzią.

Orzeł: Czy wyście powariowali? Nie ma żadnych neosędziów i żadnego neoKRS. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu uznał za niedopuszczalne pytania prejudycjalne dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce. Czego nie rozumiecie?

Reszka: To wy nie rozumiecie. Sąd Rejonowy wydał postawienie o zatrzymaniu i doprowadzeniu do zakładu karnego skazanych prawomocnym wyrokiem przestępców Wąsika i Kamińskiego.

Orzeł: Jakich przestępców? Jaki sąd? Widzieliście tego młodego upolitycznionego sędziego z Iustitii? Widzieliście jego wpisy w mediach społecznościowych pokazujące jego sympatie polityczne i nienawiść do PiS-u? Ten człowiek powinien sam wyłączyć się od orzekania w tej sprawie. Podjął decyzję wbrew orzeczeniom Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, co jest nieprawdopodobnym skandalem.

Reszka: A wy nie wiecie, czego dopuszczali się ten Wąsik i Kamiński? Jeszcze parę spraw wyjdzie. Serio chcecie ich bronić?

Orzeł: Ale tu chodzi o prawo i o instytucje, które gwałcicie, a nie tylko o Wąsika i Kamińskiego.

Reszka: Prawo i instytucje niszczyliście przez 8 lat! Po co wprowadziliście Radę Mediów Narodowych? Żeby się okopać w mediach!

Orzeł: Wprowadziliśmy ją zgodnie z prawem, nigdy nie robiliśmy takiej bandyterki jak wy, że uchwałami próbujecie zmieniać ustawy. Sąd odmówił wam wpisania waszej rady nadzorczej i zarządu TVP do KRS, bo złamaliście prawo.

Reszka: Wy codziennie łamaliście prawo w tej TVP Info szczując na ludzi i uprawiając propagandę.

I tak dalej, i tak dalej. W sumie arsenał powtarzających się argumentów, które i tak są bez znaczenia, ponieważ strony traktują prawo instrumentalnie i akceptują, że cel uświęca środki w okresie przejściowym.

Jak mamy się odnaleźć w tym my, zwykli obywatele? Częściowo już się odnaleźliśmy, bo częściowo kibicujemy jak prawdziwi kibole tym albo tamtym, z zaciekłością i namiętnościami. Jeżeli nie przystąpisz, do któregoś z plemion jesteś wrogiem obu. Jeśli piszesz o plemionach też jesteś wrogiem, bo stygmatyzować trzeba tylko tamtych.

Na końcu widzisz, że sam Sąd Najwyższy, który ma być dla Polaków autorytetem i ostoją prawa jest podzielony na dwa wrogie plemiona. Jedno plemię uznaje, że Michał Kamiński jest nadal posłem z immunitetem, a drugie, mimo sprzeciwu I prezes SN, że mandat jest wygaszony. Kamiński podejmuje głodówkę twierdząc, że jest posłem politycznym, a te dwa fakty nie robią dobrze Polsce.

W tym tunelu nie ma światła. A pociąg pędzi…

Fot. Andrzej Duda z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem/KPRP 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka