11 obserwujących
126 notek
91k odsłon
  536   2

Dziś górnicy z Turowa jadą do Luksemburga, aby zamknąć TSUE

W piątek o godz. 10 w Luksemburgu pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE rozpocznie się protest górniczej Solidarności w obronie kopalni węgla brunatnego Turów. Związkowcy nie zgadzają się na zamknięcie Turowa; w zamian proponują zamknięcie Trybunału.

Przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki tłumaczył w rozmowie z PAP, że protest związkowców ma się rozpocząć o godz. 10. Informował również, że protestujący mają zamiar wręczyć petycję i postanowienie o zamknięciu Trybunału.

Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE. Krajowy zjazd delegatów NSZZ Solidarność przez uprawnienia nadane przez przewodniczącego i komisję krajową podjął decyzję o zabezpieczeniu przez zamknięcie TSUE. Podjął tę decyzję jednoosobowo, bo krajowy zjazd delegatów dał takie pełnomocnictwo przewodniczącemu Piotrowi Dudzie — mówił związkowiec.

W środę czeskie ministerstwo środowiska zaproponowało stronie polskiej wznowienie negocjacji w sprawie kopalni Turów. Rzeczniczka resortu Petra Roubiczkova powiedziała, że ma on poparcie przedstawicieli koalicji, która negocjuje powstanie nowego rządu Czech. Propozycja wznowienia negocjacji jest odpowiedzią na opublikowany w środę apel samorządowców kraju (województwa) libereckiego, którzy wezwali ministrów odchodzącego rządu Czech do kontynuowania negocjacji z Polską. Przekonywali, że nie można czekać dwa-trzy miesiące, aż po wyborach ukonstytuuje się nowy gabinet.

Wygląda na to, że górnicza "Solidarność" ma takie same uprawnienia i podstawy prawne na zamknięcie TSUE, jak Rosario Silva de Lapuerta w stosunku do polskiej kopalni. Czesi zdaje się zrozumieli w końcu, że nie tędy droga dla dobrego sąsiedztwa, bo to przy nieprzewidywalności Unii może być miecz obosieczny, a tym razem to strona polska wykazuje rezerwę, wstrzemięźliwość i spokojnie analizuje czeską propozycję, jak powiedział szef resortu klimatu Michał Kurtyka.

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka